Mindent vagy semmit

2010. december 18. 10:27

A tegnap zárult brüsszeli csúcson Magyarország lényegében átvette az Európai Unió soros elnökségét. Belekezdtünk a játékba.

2010. december 18. 10:27

A tegnap zárult brüsszeli csúcson Magyarország lényegében átvette az Európai Unió soros elnökségét. Belekezdtünk a játékba. A Mindent vagy semmit címűbe. Ahol ha jól szerepelünk, az egekig szárnyalhatunk, fél év múlva besöpörhetjük az elismeréseket, s elmondhatjuk, megcselekedtük, amit megkövetelt Európa. Ha bukunk, akkor végünk. Maradunk azok, akiknek a neve hallatán jó esetben legyintenek, amúgy fel sem emeli senki a fejét. Orbán Viktor miniszterelnök és a stáb állítja: érzi a felelősség súlyát. És ígérik, bármi áron megmentik az eurót. Mert itt és most ez az első számú feladat. És érdek. A nem euróval fizető országoké is. A bajba kerülő tagállamok megmentésére végső esetben bevethető, hivatalosan most megalapozott hitelkeret üzenet is kifelé: egy-egy beteg nem fertőzheti meg a többieket, vagyis Európa nem értékelődhet le többé néhány kontár miatt.

Az időzítéssel, bármilyen nagy is a feladat, szerencsénk van. A terhek egyenlőbb elosztása (együtt sírunk, együtt nevetünk), a hazardírozás elutasítása, az állami kompetenciák erősítésére vonatkozó kormányzati szándék mind találkozik a tagországok többségének igényeivel. A válság óvatosságra, hosszú távú tervezésre tanított. Vagyis Magyarország végre nemcsak sodródó, másokhoz igazodó „kis ország”, hanem lehetőségeihez mérten odakerült az élbolyba, lámpásgyújtó lett a német–brit–francia igazi óriások árnyékában. A bankadó például megméretett, s jó ötletnek találtatott, ma már tízen felüli azoknak a tagállamoknak a száma, amelyek bevezették. Itt nincs vita a nyugdíj-átalakításról, nem kiabálják, hogy Magyarországon oda a sajtószabadság, s meneküljön minden befektető, amerre lát. Brüsszelben kivárnak, értékelnek, bizakodnak. A tény, hogy Orbán Viktor három napon belül többek között a brit, a német, az olasz és a holland kormányfővel is kétoldalú egyeztetéseket folytathatott, azt jelzi: kíváncsiak ránk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
de karatna
2010. december 18. 15:05
Talán akad egy magyar is! Bár "raritét" kuriózum a szakmában, pl. Koltai Gábor! Tudom, hogy nem a Ti kutyátok kölyke ezért is ugatjátok!
balbako_
2010. december 18. 11:41
A csodás reményeknek, miszerint Brüsszel Moszkva, már látszik befellegzett. Még néhány bürokrata felmondja a lediktáltakat, aggódik és fél, de ez annyit ér, mint halottnak az aszpirin. Orbánnak igaza volt, a neoliberális gazdaságpolitika beszart és végleg. Lassabban eszmélnek a tagállamok, de ébredeznek. Egy nagy politikus találkozott a nagy feladattal és megkísérli a megoldást. Ellenfelei itthon fújják, hogy szembe megy Európával. Csak csendben jegyzem meg, hogy pl az Angol Tudományos Akadémia szerint 60km/óra feletti sebességnél leszakad az ember mája, a francia hasonló intézmény pedig a mesék birodalmába utalta a géppel hajtott repülő szerkezeteket. Európában is csak emberek élnek és érdekek irányítják őket. Viszont lassan rá kell jönniök, hogy eddig még senki nem tudott a válságból kilábalni az általuk favorizált megszorításos módszerrel. És lássunk csodát, bizony rendre kezdik átvenni a mi módszereinket. És most már kissé zavaros, hogy ki megy szembe mi is az aktuális menetirány. Most lehet epés megjegyzéseket tenni!
Chanyi
2010. december 18. 11:36
Európában nyomasztóan hiányzanak az olyan nagy formátumú politikusok, mint régebben Delors, Helmut Schmidt, Olof Palme voltak.
Chanyi
2010. december 18. 11:36
Európában nyomasztóan hiányzanak az olyan nagy formátumú politikusok, mint régebben Delors, Helmut Schmidt, Olof Palme voltak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!