Londonba menni a pofonért

2010. december 13. 11:50

Lehet, hogy éppen ez a rossz hírnév kényszeríti rá a kormányt a gazdasági szereplők által várt és szükséges lépésekre.

2010. december 13. 11:50

„Magyarország az utóbbi héten három cikkben is előkelő helyen szerepelt a Financial Timesban: két, a magyar gazdaságpolitikát és azon belül a Költségvetési Tanács kikapcsolását élesen bíráló írásban, illetve egy nyílt levélben, melyben az angol, a holland és a svéd költségvetési tanács vezetői marasztalták el a kormányt döntése miatt. Egyes cikkek gazdaságilag párhuzamba állították az Alkotmánybíróság jogainak szűkítését és a KT átalakítását is. Megfeledkezve arról, hogy míg a KT gyengítését a költségvetési fegyelem lazulása miatt támadják, az Ab »kikapcsolása« a kormány számára éppen azt teszi lehetővé, hogy tartsa a hiányt. Túlzottak tehát a reakciók a Költségvetési Tanács átalakítása kapcsán - éppen ezért kellett volna a kormánynak és a Fidesznek megfontolnia, hogy érdemes-e az intézménynek nekimennie. Az elmúlt hetekben a döntés miatt Orbánt többször hasonlították Hugo Chávezhez, írtak arról, hogy »megöli« a vele kritikus intézményeket, hogy »lelövi a hírmondót«.

Lehet, hogy megfontolandó a kormány azon felvetése, hogy a Költségvetési Tanács szűk jogköréhez képest túlzott a csaknem egymilliárdos éves támogatás és a negyvenfős apparátus, és hogy ezt az elemzői munkát más intézmények is el tudnák látni - még akkor is, ha a KT eddigi elemző tevékenysége valóban hiánypótló is volt. Jellemző viszont, hogy mindezt csak azután vetette fel problémaként az ÁSZ elnöke és a Fidesz, hogy a Tanács felhívta a figyelmet a középtávú költségvetési kockázatokra és arra, hogy a különadók valójában nem kerülnek kivezetésre 2012-ben a kormány ígérete szerint. Hozzátehetjük, hogy a Költségvetési Tanácson »megspórolt« közel egymilliárd forintnál jóval többe fog kerülni a kormánynak a romló megítélésünk miatt növekvő kamatkiadás. Számíthatott volna arra a kormány, hogy ha a Tanács kritikái után vonja el az intézet pénzét és mozdítja el annak vezetőjét, annak nem lesz kedvező visszhangja - mint ahogy arra is, hogy olyan környezetben, amikor a Fidesznek ilyen mértékű hatalom összpontosul a kezében, minden intézmény függetlenségének gyengítését egyre növekvő aggodalom kíséri külföldről.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2010. december 14. 01:31
Mindenki elolvasta a cikket. Unalmas iras egy ber-rettegotol akit nem lehet komolyan venni, neve elfelejtve. Bocs.
lastres
2010. december 14. 00:33
Úgy tűnik, a fenti kommentelők egyike sem olvasta el a cikket, de még az itt idézett két bekezdést sem. Fogalmuk sincs, miről szól, csak a zsigeri fikázás megy. Ennek mi értelme? Szóval a cikk arról szól, hogy a londoni elemzők felszínesen és előítéletek alapján nézik a magyar helyzetet, és sokkal rosszabbul ítélik meg (lásd leminősítés), mint amilyen az valójában. Rossz véleményük viszont - mivel eladósodott ország vagyunk - sokba kerülhet nekünk. A kormány ezért okosabban tenné, ha ilyen szimbolikus dolgokban nem izmozna, mint a KT, s akkor a saját gazdaságpolitikáját is könnyebben sikerre vihetné.
HSL
2010. december 13. 21:12
Polgárököl lecsap, ahova köll. Majd exportáljuk a forradalmat Londonba, oszt jónapot.
nyugalmazott tanár
2010. december 13. 18:45
"Magyarország az utóbbi héten három cikkben is előkelő helyen szerepelt a Financial Timesban" És ebből hányat és mit rtak itthoni un. "szakértők"? Akár fizetett hírdetésként, hogy majd most hivatkozzanak rá, jó szokás szerint. Vagy ilyesmi nem szokott megtörténni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!