Hogyan minősítsük a leminősítésünket?

2010. december 22. 10:27

Talán érdemes lenne megfontolni azt a lehetőséget is, hogy azért minősítgetik le rendre az országot, mert nem tartják hitelesnek a fiskális politikánkat.

2010. december 22. 10:27
„A Moody's egyszerre két fokozattal rontotta Magyarország hitelminősítését. A döntés nem volt váratlan, legfeljebb a mértéke és az, hogy az indoklásban további leminősítést is kilátásba helyezett az intézet. A lépést sokféleképpen lehet értékelni, ahogy ez meg is történt a szakmai körökben és a szaksajtóban.

Meg lehet próbálni mentségeket keresni, hogy a hitelminősítők nem vették figyelembe a magyar gazdaság teljesítményének javulását, a deficitcélok várható teljesülését, az államadósság ugyancsak várható csökkenését, az unió átlagához viszonyított egyensúlyi mutatóink alakulását. Lehet azzal is érvelni, hogy a nemzetközi pénzügyi világ erősen elfogult velünk szemben, a vesztünket akarják, ezért már megint összefogtak ellenünk. (...)

Munkahipotézisként talán érdemes lenne megfontolni azt a lehetőséget is, hogy azért minősítgetik le rendre az országot, mert nem tartják hitelesnek a fiskális politikánkat és fenntarthatónak az ebből kirajzolódó középtávú növekedési pályát. Az Európai Unió szerint a magyar államháztartás strukturális deficitje jövőre 3,7, 2012-ben pedig 6,2 százalék lesz, köszönhetően annak, hogy a tartós adócsökkentést ideiglenes forrásokból (válságadók) és felhalmozott (a magánnyugdíjpénztáraknál lévő) vagyonból finanszírozzuk. Ha a dolgok így maradnak, akkor nagy valószínűséggel nem kerülünk ki a túlzott deficiteljárás kalodájából, annak dacára, hogy tényleges deficitünk jövőre várhatóan a maastrichti kritériumoknak megfelelően alakul.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szempontpuska
2010. december 22. 13:19
úton a bóvli felé...
marós
2010. december 22. 11:40
A leminősítőknek, a forint leértékelőknek az a célja, hogy még több hitelt vegyünk fel, mert ez a hitelnyújtók elsőrangú érdeke. Sok a pénzük, fialtatni akarják, részben újabb hitelekkel, részben a forint gyengítésével, mert igy a kamatok a csillagos égbe emelkednek. Hogy honnan lesz erre pénz, azt is tudják, a renitens, vagy az együttműködő kormánnnyal újabb bőrt húzatnak le a magyar népről.
drieno
2010. december 22. 11:04
én ezt nem értem a válságadónak nem az a célja, hogy örök időkre a költségvetés lyukait finanszírozza, hanem, hogy a felvett imf-eu hitel esedékes részét vissza tudjuk fizetni - valamiért pontosan addig is van betervezve, amíg a részleteket fizetni kell a későbbi válságadó betervezés csupán azt az óhajt fejezi ki, hogy a kiugróan nyereséges ágazatok képviselői is, legalább minimálisan , járuljanak a közös kasszához, mondjuk a nyereség eltüntetése helyett a nyereség 10%-ának erejéig, ne csak fosztogassák az országot a nyugdíjjárulékok visszaterelése pedig most egyszeri bevétel is, de a nyugdíj finanszírozás folyamatos helyzetét is javítja, hiszen legalább évi 40 milliárdos kamattehertől és 400 milliárdos tőketartozástól szabadul meg általa az állam, mármint azzal, hogy a járulékbefizetéseket nem kell továbbutalni, hanem közvetlenül felhasználhatja a jelen állami nyugdíjak kifizetésére mellár úr szerintem nem kifejezetten dinamikus szemléletben közelít a kérdéshez, és ha a fentieket nem vette figyelembe, az komoly szakmai hiba, évi 440 milliárd nem aprópénz
Bence24
2010. december 22. 10:50
Minden szavával egyetértek. Sajnos - így, utólag visszanézve nem tudni, pontosan mikor - Mellár és a hozzá hasonló gondolkodásúak ("el kellene érni, hogy a jövedelemcentralizáció és újraelosztás mértéke a következő 5-8 esztendőben összességében 8-10 százalékkal csökkenjen") mellől ellépett Orbán Viktor. Ma egyre inkább úgy néz ki, hogy a Fidesz - Magyar Polgári Párt a múlté. Átadta helyét az Orbán által előszeretettel használt, a Fidesz alapszabályában alternatív névként szereplő, jelző nélküli "Szövetségnek".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!