A nyugdíjrendszer poraira

2010. december 16. 12:08

A költségvetési számokat és folyamatokat valójában már a jelenlegi kurzus teszi zavarossá és átláthatatlanná.

2010. december 16. 12:08

„Az új kormány és politikusai olyan durva módszerekkel és megnyilvánulásokkal fogtak terveik megvalósításába, hogy végül nem tudtam megállni a direkt véleménynyilvánítást, s kénytelen voltam magam is rendszeresen rámutatni, hogy a költségvetési számokat és folyamatokat valójában már a jelenlegi kurzus teszi zavarossá és átláthatatlanná, hogy a költségvetés jelenlegi feszültségeit legnagyobb arányban a mostani kabinet felelőtlen és ezért számos kiadási tétel, példának okáért a kamatköltségek radikális emelkedését okozó politikája okozza, s hogy az elődökre mutogatás inkább azt jelzi, hogy a jelenlegi kormány semmiért nem kíván felelősséget vállalni és semmit nem hajlandó tényszerűen bemutatni, illetve elismerni.

Azt meg pláne nehezen tudtam szó nélkül hagyni, hogy amikor a kormányzás első negyedévének végére kiderült, a hiánynövelés és a laza költségvetési gazdálkodás logikáját követő könnyű, de felelőtlen pénzügypolitika a válság közepén szükségszerűen kudarcra ítéltetett, akkor a kormány a lakosság nyugdíjcélú megtakarításaihoz nyúlt, s abból a mintegy háromezer milliárdnyi felhalmozásból igyekszik vágyott mozgásterét megteremteni és a szükséges feladatok elvégzését és problémák megoldását megúszni.

Eközben a tervezetten torz kommunikáció szinte már a nyelvi szabályokat és az egyes kifejezések jelentését is újraírja, hiszen mára együttműködésnek nevezzük a szakmai egyeztetések teljes elutasítását és a hivatalostól különböző álláspontok elhallgattatását vagy nyugdíjmentésnek a nyugdíjcélú megtakarítások felélését. Sőt, az utóbbi időben a gazdaság és a költségvetés konszolidációjának hívja a hivatalos, de szakmai körökben egyre többeket megmosolyogtató kormányzati kommunikáció azt az intézkedéssorozatot, melynek eredményeként az elmúlt félév során ijesztő kilengéseket produkált a forintárfolyam, s annak következtében egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a devizahitelesek, a gazdaságra egyre nagyobb mértékű inflációs nyomás nehezedik, miközben az ország tényleges kockázati besorolása a pénzpiacokon már rég a bóvli kategóriába csúszott, s emiatt olyan kamatköltségek terhelik nem csak a lakosságot és a vállalkozásokat, de a költségvetést is, amit már végképp csak különadókkal és a lakossági megtakarítások felélésével lehet átmenetileg befoltozni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cutcopy
2010. december 16. 15:21
"a hiánynövelés és a laza költségvetési gazdálkodás logikáját követő könnyű, de felelőtlen pénzügypolitika a válság közepén szükségszerűen kudarcra ítéltetett" Ilyen körmönfontan megfogalmazni hogy nem folyamodtak a nép megszorításának politikájához..
Bence24
2010. december 16. 14:49
Nem látom a logikai összefüggést aközött, hogy valaki nagy házat épített ill. törvényileg nem szankcionálható módon intézte adóügyeit, és aközött, hogy nem ért a gazdasághoz. Az meg, hogy Oszkó valami elviselhetetlen mértékű hiányt hagyott a Fideszre, egyszerűen nem igaz. A hiány valóban egy kicsivel magasabb lett volna, mint 3,8%, ezt anno az ÁSZ és a KT is megmondta (részben az utolsó pillanatban meglépett népboldogítások - pl. távhőáfa csökkentése - miatt). Az elemzők többsége néhány tized százalékpontos túllépést várt. De vegyük figyelembe, hogy bizonytalan válsághelyzetben elég nehéz pontos számokat közölni. Emlékszem, hogy amikor a ma ismét pozícióba emelt Járai tavaly decemberben az idei költségvetés tervezetét véleményezte, többször elmondta, hogy 2-3%-os GDP-csökkenéssel kell számolni. Most kiderült, hogy 1%-ot is meghaladó növekedés lesz. Nem rég a hvg-ben Matolcsy magas szakmai színvonalú számítást közölt az Oszkónak köszönhető hiánytúllépést bizonyítandó: összeadta, mennyi pénzt szedett be az ő kormánya extraadókból, manyup-járulékokból. És szerinte ez az összeg lenne az, amire a hiánycél tartása miatt szükség volt. Csak azt felejtette el, hogy a Fidesz-kormány csökkentette a társasági adót, eltörölt 10 kisadót, többé vagy kevéssé indokolható gyorssegélyben részesítette a MÁV-ot, a BKV-t és a kórházakat, az egyházaknak és a Terrorelhárítási Központnak is juttatott pénzeket, ill. hogy a kormány cikkcakkos politikája miatt nagyobb kamatot fizetünk az államadósság után. Aztán itt volt még a sajnálatos és iszonyú költséggel járó árvíz és iszapkatasztrófa is, bár az emiatt elköltött pénzt nyilván nem olvasom a kormány fejére. Egyébként, aki fülelt, az pontosan tudja, mennyi is lett volna az a bizonyos hiánytúllépés. Benne van a "csontvázbizottság" nyári jelentésében, hogy a különböző, politikai döntéstől függő, tehát nem azonnal szükséges adósságkonszolidációs feladatokat leszámítva a GDP 0,9%-ára rúgó összegre van szükség ahhoz, hogy tartani lehessen a 3,8%-ot. Tehát az, amit tavasz óta ismételget a kormány, vagyis hogy nélkülük 7% lenne az idei hiány, egyszerűen nem igaz: 4,7% lenne. Amellett, hogy Oszkó valóban jobban is összerakhatta volna a költségvetést, tény, hogy ez a kormány a valóshoz képest több mint háromszoros hiánytúllépést hazudik.
Senye Péter
2010. december 16. 14:42
Okfejtésében annyi a logika, mint amikor azt mondják, hogy a dzsungel törvényei nagyon jók, mert azokat mindenki betartja.
Csigorin
2010. december 16. 14:36
"nem tudtam megállni a direkt véleménynyilvánítást, s kénytelen voltam " Jajj szegeny... elkepzelem ahogy az onvad marcangolja a hovirag lelket hogy KENYTELEN a kormanyra rosszat mondani, pedig aztan o ANNYIRA csak dicserni akarna oket...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!