Kísérlet és fordulat

2010. november 22. 11:52

Észak-Amerika, Európa, Oroszország kezdenek ráébredni pozícióik hosszú távú tarthatatlanságára.

2010. november 22. 11:52

„Hiába ért véget ugyanis két évtizede a hidegháború, hiába szűnt meg 1991-ben a Varsói Szerződés (hogy 2004-re minden korábbi tagja a NATO-ba tagozódjon), a katonai tervekben, a hadgyakorlatokon mind a két oldalon a mai napig számolnak a legrosszabb forgatókönyvvel, azaz egymással is. Mi több, az utóbbi években ezt felerősítették az olyan fejlemények, mint a Bush-féle háborúk és európai rakétavédelmi tervek, az európai hagyományos fegyverzetek korlátozásáról és ellenőrzéséről szóló egyezmény (CFE) 2007-es felfüggesztése, vagy a 2008-as grúz- orosz háború. Bár ma a két fél közti nyílt fegyveres konfliktus esélye elenyésző, nem szövetségesek, ami nemzeti és katonai biztonsági értelemben ekkora potenciálok esetében bizony egyaránt azt jelenti, hogy akár ellenségek is lehetnek. Ez az erő politikailag nem korrekt, kérlelhetetlen törvénye.

Lisszabonban azonban úgy tűnik, egy geostratégiai kísérlet vette kezdetét, hogy a felek túlléphessenek ezen a sakkban tartó bizalmatlanságon, amely nem kevés erőforrást köt le, ugyanakkor hátráltatja a nem biztonsági jellegű együttműködés kibontakozását is. A fordulat nem kedv kérdése, hanem szükség és kényszer. A világ olyan, korábban meghatározó szereplői között (Észak-Amerika, Európa, Oroszország) történhet meg, amelyek mára kezdenek ráébredni pozícióik hosszú távú tarthatatlanságára, és régi-új kapaszkodókat keresnek. Tegyük hozzá, távolról sem ez az egyetlen lehetőség számukra, de az biztos, hogy kulturális, történelmi, civilizációs szempontból logikus törekvés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BalkanPressAgency
2010. november 22. 17:49
Az utóbbi évek pontosan arról tettek tanúbizonyságot, hogy az újra erőre kapó Oroszország és a NATO-ban domináns USA szépen megférnek egymás mellett. Washingtonnak szüksége van az oroszokra, hogy ne támogassák hanem szankcionálják Iránt, és segítsék (ne akadályozzák - nézőpont kérdése) az afganisztáni műveletek logisztikai hátterét. Emellett Moszkvának szüksége van az amerikaiakra a grúziai USA-jelenlét mérséklése ügyében, a Moszkva-ellenes európai rakétapajzs tervének átírása kapcsán, de közvetve még a nyugodtabb modernizációs és államosítási folyamatok végrehajtása végett is. Ezeket alátámasztandó idén áprilisban el is START-oltak, és lám, Lisszabon után immáron a pajzs sem az oroszok kihagyásával, hanem - Sarkozy nevén nevezte a célpontot - Irán ellen készül. Az egymásrautaltság, régi-új kapaszkodók keresése, valamint a kulturális, történelmi, civilizációs alapok emlegetése is elég furán hat abban rendszerben, ahol az USA és Oroszország érdekében áll egy olyan együttműködés, amelynek indirekt kárvallottjai csoportjába tartozik hazánk is, a komplett Kelet-Európával úgy általánosságban. A Nyugat ebben a kérdésben 3 részre szakadt: az USA és leghívebb szövetségesei - domináns európai államok német és francia árboc alatt - szerencsétlen KKEU és egyebek.
virág andrás
2010. november 22. 15:34
Fantasztikus ez az ostoba cikk, ilyen semmitmondó, primitív közhelyeket régen a Magyar Nemzetnél még a szemétkosárban sem lehetett találni! Nem tudom, mi a francnak ír valaki, ha nincs mondanivalója. Vagy munkaterápiára jár be? Konstruktív javaslatom: kérjen fizetésemelést a kolléga és menjen ki Afganisztánba haditudósítónak, ott jobbak a perspektívák.
szeekely
2010. november 22. 14:21
Sokan azt hiszik, a hideghaborut a ruzki elveszitette. Mert Amerika olyan fegyvereket -- vedelmet -- fejlesztett ki, amik lesoprik Moszkvat. Ez igaz is, csakhogy ez a fajta haditechnika soha nem fog hasznosulni az emberiseg tulelesi kenyszere miatt. Ezzel szemben a ruzki kisebb derrel-durral kifejlesztett egy halom alattomos bio-fegyvert, amik a szervezetbe bejutva idegrost-zabalo pac-man-ekkent teszik tonkre -- szepen lassan, ahogy a csillag megy az egen -- a celszemely egesz ideg-rendszeret. Ezek a kis csendes joszagok valojaban erosebbek az amcsi pukkanasos csucs-technikanal, hiszen az orosz termek -- az amerikaival ellentetben -- szep sumakban bevetheto. Senki nem tudja, hany es hany (-szaz, -ezer?) celszemely cipeli magaban a kagebe eme beleojtott ajandekat egesz hatralevo -- eleg rovidecskenek igerkezo -- elete soran. Ne feledjuk, csak a jegyhegy csucsa lathato: Juscsenso es Litvinyenko utan most eppen egy Kalasnyikov nevu kegebe-ellenfel fedezte fol, hogy valami -- a higany mennyisege -- nagyon nem stimmel a szervezeteben. http://www.china-daily.org/International-News/Suspected-to-have-been-ex-KGB-agent-poisoned-his-wife-over-10-times-the-blood-mercury-levels/ Szoval ideje beismerni, hogy megis a ruzki nyerte a hideg-haborut??? Meg tudja valami nyitni az alabbi linket? Nekem nem sikerul... ;(((((((((((( ... Nato becomes target of systematic mercury poisoning. Huge deposits of the metal have been found in the blood of Viktor Kalashnikov and his wife Marina ... www.thetimes.co.uk/tto/news/ - Cached
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!