Érvek nélkül?

2010. november 03. 11:19

Nincs olyan általános követelmény egy demokráciában, hogy az Alkotmánybíróságnak legyen lehetősége utólagos normakontrollra.

2010. november 03. 11:19
„Miközben valamennyire érthető, hogy a Fidesz és a KDNP szeretné megúszni ezt a vitát, gyorsan túllépve az Alkotmánybíróság megregulázásán, szerintem lenne értelme annak, ha  valamennyire megpróbálnának beleállni a vitába. Márpedig kétségtelenül akadnak olyan »igazi« érvek, amelyek magyarázhatnák a szándékot, akkor is, ha ezzel nem feltétlenül minden potenciális szavazó értene egyet.

Ehhez azonban a kormányzó erőknek először is szembe kellene nézniük korábbi álláspontjuk – amelyet a vitában rengetegszer olvastak fejükre az ellenzéki politikusok – átértékelésével. Nem feladatom, hogy kéretlen tanácsadóként vegyek részt ebben a folyamatban, de a már említett, a gazdasági tervek életben tartására vonatkozó őszinte beszéd lehetősége mellett más érvek is felhozhatóak lennének. Nincs olyan általános követelmény egy demokráciában, hogy az Alkotmánybíróságnak legyen lehetősége utólagos normakontrollra - több demokráciában (nem csupán banánköztársaságokban!) nem is létezik ebben a formában ez a jogkör. (S ez akkor is igaz, ha személy szerint én fontosnak tartom ezt a lehetőséget.) A demokráciának nem csupán egyetlen, királyi útja lehet, azaz a Fidesz találhatna értékelhető, saját politikusai számára is elfogadható elvi érveket a módosításra. De akár átgondolhatnák, átértékelhetnék a bíróság elmúlt húsz éves teljesítményéről, szerepéről vallott nézeteiket is – ahogy erre Wittner Mária tett is halvány kísérletet a vitában.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
StG
2010. november 03. 18:04
Lassan kormányoldalon is felhagynak ezzel a bugyuta 98%-os, visszaapofátlanvégkielégítésekkel magyarázattal, ez az érvrendszer legalább nagyjából őszinte: http://index.hu/belfold/2010/11/03/bencsik_az_ab_veszelyezteti_a_kormany_mozgasteret/ (Reggel még Rogán is az egyenérveket tolta a TV-ben, el is durrant az agyam rendesen)
sensei
2010. november 03. 16:53
Gabesz! A vége az lesz, hogy elkezdek veled egyetérteni:-)
elfelejtette
2010. november 03. 15:12
"A demokráciának nem csupán egyetlen, királyi útja lehet, ..." Jaj, Gábor, dehogyisnem csak egy útja van. Amit a '89-es demokraták összetákoltak a kerekasztal körül, az állampárt akkori képviselőivel együtt, csakis ez az egyetlen királyi út létezik a demokráciához. Minden más diktatórikus, vagy legalábbis magában hordozza a diktatúra veszélyét, tehát rossz.
várúr
2010. november 03. 14:31
Ha jól értem Török tekintetes urat, nyíltabb kommunikációt ajánl. Én is. Ki kéne állni és szétüvölteni: honfitársak, gaz-da-sá-gi szükségállapot van! (ha kell, szótagonként). Tessenek választani, melyik előbbre való: a 11 tagú alkotmánybíróság jogi érvelése vagy a durva valóság? Milliókat fojtogató megszorítás, újabb gigakölcsönök, a gazdaság lebénítása - vagy bankadó, multiadó, a magánnyögdíj egy részének állami kölcsönvétele? Furcsány, Schiffer doktor úr, stb. visongó demokráciaféltése pár ezer nyögdíjas előtt - vagy adócsökkentés, a gyerekes családok adókönnyítése, a gazdaság felpörgetése, a deklaráltan ideiglenes alkotmány újjáformálása, végtelen számú pótvizsgák megszüntetése az egyetemeken, stb.?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!