Hat kérdés a Fideszről

2010. október 30. 18:50

A Fidesz nem vállalta annak kockázatát, hogy át kell alakítania gazdaságpolitikáját, inkább az Alkotmánybíróság kiiktatását határozta el.

2010. október 30. 18:50
„4. Amikor kiderült, hogy az Alkotmánybíróság az ezekhez képest jelentéktelennek számító költségvetési tételű 98 százalékos adó kapcsán alkotmányellenességet állapított meg, a Fidesz joggal számíthatott arra, hogy az erre az évre tervezett, válságadókból és magánnyugdíjpénztári befizetésekből származó költségvetési bevételek is veszélybe kerülhetnek, ha az Alkotmánybíróság dönt majd ezekben a kérdésekben.

Kérdés: jól mérte-e fel a helyzetet a Fidesz. Szerintem: igen.

5. A Fidesz úgy döntött, hogy számára fontosabb gazdaságpolitikai terveinek a megvalósítása, mint az, hogy a korábbi álláspontjának megfelelően tiszteletben tartsa a bíróság határozatát. Kihasználva, hogy a 98 százalékos adó mellett erős érvek hozhatók fel, ennek a kérdésnek az ürügyén támadást intézett az utólagos felülvizsgálat általános jellege ellen. Azaz: a Fidesz nem vállalta annak kockázatát, hogy esetleg át kell alakítania gazdaságpolitikáját, hanem inkább az Alkotmánybíróság kiiktatását határozta el.

Kérdés: helyes döntés volt-e ez. Szerintem: nagyon nem.

6. A kormánytöbbség a hatályos alkotmány szerint jogosult az alkotmány megváltoztatására, azaz akár az Alkotmánybíróság átalakítására, jogköreinek megnyirbálására is. A döntés törvényes lenne, viszont ellentétben áll azzal, amit a Fidesz korábban ebben az ügyben képviselt.

Kérdés: nem vet-e fel hitelességi problémákat az eljárás. Szerintem: igen, felvet, ahogy azonban az is - más formában - felvethetne, ha a Fidesz a gazdaságpolitikában venne éles kanyart.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 155 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2010. november 01. 11:52
Török Nálad már a Zsóti is jobb! A Török is, meg aGréczy is!
nyoooc
2010. október 31. 22:47
Jó elemzés. Szerintem a Fidesz számított arra, hogy a demokratikus normákat fontosnak tartó szavazói fanyalogni fognak (fogunk), de talán azt gondolta a párt vezetése, hogy a békát simán le fogjuk nyelni, hogy nem lesz itt nagyobb felzúdulás. Meglephette őket, hogy az egyébként őket támogató sajtóban is nagyon komoly írásokban tiltakoztak a normaszegés. az erőszakos, akarnok politizálás ellen. Ugyanakkor a tömegek számára - különösen a kisebb pénzű bérből és fizetésből élőknek - szimpatikus lehet az egyébként valóban pofátlanul kifizetett extra nagyságú végkielégítések határozott visszavétele. Ezért is vetették be Schmitt Pált, aki igyekezett tompítani az ellenérzéseket, azaz elismerte, hogy az AB jól végezte a dolgát, ugyanakkor ráerősített a határozott közbelépést sulykoló kommunikációra is. Vagyis komolyan vették az aggályokat, de lényegi változtatást nem kívánnak eszközölni. Ha nem belpolitikai krízisnek gondolták volna helyzetet, Scmittet nem vetették volna be. Szerintem nincs még vége ennek a meccsnek. Vannak olyan vezető, meghatározó politikusok a Fideszben, akiknek most nagyon nehéz döntést kell hozniuk. Elnyomják-e az ellenérzéseiket, csendben maradjanak-e, vagy kockáztatva párton belüli pozíciójukkal szálljanak szembe a központi akarattal? Ha hallgatnak, ellenérzésekkel, de támogatják ezt az alkotmánymódosítást, akkor marad a pozíció, de később, ha mégis elszakad a cérna, ugyanúgy mint Szili sem tudott hiteles maradni, mire nyíltan szakított a bukott MSZP-vel, ők sem maradnak hitelesek az esetleges szakadás esetén velük tartó potenciális támogatóik előtt. Az pedig maga a politikai halál. Érdekes lesz még a következő pár nap.
Kaducsa
2010. október 31. 19:12
Faszbukon már vért kivánnak, aszongyák: szemet szemért...
morgo1
2010. október 31. 19:06
Bibas török, tudod te, hogy mit beszélsz?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!