Cián és vörösiszap

2010. október 07. 16:14

Nagy hiba lenne az esetet - amelyet nyilvánvalóan emberi felelőtlenség okozott - természeti katasztrófának feltüntetni.

2010. október 07. 16:14
„Ami még a laikusnak is szembetűnő, hogy szinte a megszólalásig hasonló eset okozta a tiszai halpusztulást, mint a devecseri és kolontári katasztrófát. Az esőzés hatására ott is a víznyomás sodorta el a közönséges földből emelt, gátszerűen kialakított töltést és a mérgező ciános folyadék a patakokba kerülve végül a Tiszába ömlött, óriási biológiai pusztulást okozva. Az Ajkához közeli tároló földfelszín fölé magasodó töltései is valószínűleg a megnövekedett csapadék oldalnyomásától nyíltak meg, és árasztották el a településeket, halálos áldozatokat követelve. Pedig a gátak állapotáért felelős mérnökök tanulhattak volna a verespataki esetből. 

De nemcsak a bányameddő tárolásának biztonsági kérdéseiről van itt szó, hanem arról, hogy a környezetvédelmi szempontokat - a biológiai károkat, az emberi egészség és életvédelmet- alárendelik a jól-rosszul működő ipari technológiáknak és bányászati érdekeknek. Igaz, több magyarországi mélyművelésű bauxitbányában már évtizedekkel ezelőtt beszüntették a bányászatot, de nem a karsztvizek váratlan elapadása - környezeti ok - miatt, hanem mert a jelenlegi fejlettebb technikák mellett se volt gazdaságos a termelés.

Persze nem egyszerű környezetvédelmi alapon dönteni és az ajkai timföldgyárat csődbe vinni, amikor munkahelyek tízezreinek esetleges megszüntetése a tét. De nagy hiba lenne az esetet- amelyet nyilvánvalóan emberi, mérnöki és karbantartási felelőtlenség okozott - természeti katasztrófának feltüntetni. Még nagyobb hiba volna ha a jelenlegi ósdi ipari technológiák miatt keletkező környezeti veszélyeket a szőnyeg alá sepernénk és örökségként utódainkra hagynánk.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. október 08. 07:05
Ilyen, és ehez hasonló taposóaknákon járkálunk, ez mind a szocialista multunk öröksége, és a rendszerváltáskori vadkapitalizmus gyümölcse.
e_r
2010. október 08. 01:10
Nos,mivel a Környezetvédelmi Főfelügyelőség hanyagul végezte a munkáját,és egy katasztrófát okozó gátat vélt rendben lévőnek,azt hiszem nem kétséges,hogy kik vétkesek még az ügyben.Nem is tudom ebben mit lehet vitatni,olyan egyértelmű.Az a dolog pikantériája,hogy a regionális felelős pont a környezetvédelmi tárca államtitkárának volt embere,aminek minden jel szerint egyébként szakmailag semmi keresnivalója ott. A fidesz meg amúgy egy bolsevik módszereket is szívesen alkalmazó párt(rengeteg kommunista taggal),így végülis igaz amit mondasz.Az ő emberei,az ő kinevezettjei vannak ott,az általuk vezetett szerv követte el a vétkes mulasztást,ami miatt sokan meghaltak.Nyilván az elsőszámú felelős a Mal,de a Körny.védelmi Főfelügyelőség is benne van vastagon.
Hapci
2010. október 08. 00:27
Üdítő egy ilyen normális cikk egy szennylapban.
e_r
2010. október 07. 22:53
Van egy olyan érzésem,hogy valódi ellenörzés nem is volt...csak gondolták,ha sok évig nem volt baj,ezután sem lesz,ki se kell menni ellenőrizni,elég megírni a jelentést,hogy minden rendben,oszt' jó napot.Hát nem jött be,így ők is vétkes mulasztást követtek el.Minimum lenne,hogy a területi vezető lemond,vagy Illés (kicsit a saját házatáján sepregetve)felmenti...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!