„»Már hetente egyeztet a Fidesz oktatási bizottságának elnöke Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárral, többi között az új közoktatási törvényről és a nemzeti alaptantervről. Pokorni Zoltán az MR1-Kossuth Rádiónak azt is elmondta, hogy nem tartja jónak a közoktatásban az elkülönítést. A Fidesz alelnöke szerint a felzárkóztatást az óvodában kell elkezdeni.«
Szerintem igaza van Pokorni Zoltánnak. (...)
A hazai kutatásokból ugyanakkor az derült ki – és itt érek el Pokorni szavaihoz –, hogy éppen azokon a helyeken a legrosszabbak az óvodák működési feltételei, ahol a legnagyobb szükség volna rájuk, azaz azokon a településeken, ahol a legnagyobb arányban élnek nehéz helyzetű családok. Egy 2003-ban végzett kutatás szerint például minél magasabb a településen a romák aránya, annál valószínűbb, hogy az óvoda túlzsúfolt, és még így sem tudnak minden jelentkezőt felvenni.
Idézhetnék még ezer adatot, de a lényegen nem változtatnának: a nemzetközi pedagógia ma azt az álláspontot vallja, hogy minél korábban kell segíteni és minél inkább együtt kell tartani a különböző családokból érkező gyerekeket, mert ez szolgálja a gyerekek, később pedig a társadalmak érdekeit.
Szóval szerintem Hoffmann Rózsa és Pokorni Zoltán vitájában a nemzetközi kutatások, a tények, az emberi méltóság tisztelete egyaránt Pokorni álláspontját támasztják alá. Már csak az a kérdés, hogy érdekel-e ez bárkit is a magyar jobboldalon.”