„A nyári villámháborúval túl is estünk a nehezén?
– Nem, az még hátravan. A népszerűség csökkenését ellensúlyozni kell majd, akkor jön a keményebb fellépés »a nemzet ellenségeivel« szemben. És ahogy mondtam, az új hatalmi rend minimum félelnöki rendszer lesz. III. Napóleonnal én példálóztam, De Gaulle 1958-as alkotmányára azonban Orbán utalt nemrég. A végrehajtó hatalom élén álló elnököt akkor hét évre választották. Na, őt már nem Schmittnek fogják hívni. (...)
Az ellenkezők joggal mondják: a jogállami struktúra stabil. Van alkotmánybíróság, parlament, kormány, köztársasági elnök, Állami Számvevőszék.
– Beszélgetésünk elején jeleztem: az intézmények függetlensége csak papíron létezik, ha minden szervezet, hivatal egy kézben van. A látszat szerint a kora császárkori Rómában is működött a köztársaság: választottak konzult, cenzort, praetort, imperátort. Ám az összes tisztséget ugyanaz a személy töltötte be. Most nem Orbán az APEH elnöke, nem ő áll a médiahatóság élén, nem ő a köztársasági elnök, de az ő kegyéből odakerült figurák ülnek majd minden közhivatal élén. (...)
Maradt még játéktér? Maradt mozgásterük az »ódemokrácia« híveinek? A ’89-eseknek?
– Hogy a játéktér szűkül, a levegő pedig fogy, azt egy ma reggeli példával illusztrálhatom. Mielőtt találkoztunk, az egyik nagy kereskedelmi televízió stúdiójában lett volna jelenésem. Az utolsó pillanatban azonban udvariasan lemondták, »műsortorlódásra« hivatkozva. Talán nem értékelem túl magam, ha úgy vélem: ez összefüggésbe hozható a Fidesz növekvő médiabefolyásával immár a kereskedelmi csatornákon is. Én egyet tehetek: írok, és ha kérdeznek – mint most önök –, elmondom, amit gondolok. Amúgy az internet korában nincs hatalom, amely a nyilvánosságot teljesen kontrollálni tudná.”