Az orosz diplomácia három arca

2010. szeptember 28. 13:24

Amikor az orosz külpolitika Nyugat-Európa nagy államaival tárgyal, barátságos, kooperatív, kompromisszumkész hangnemet használ.

2010. szeptember 28. 13:24
„Amikor az orosz külpolitika Nyugat-Európa nagy államaival: Berlinnel, Párizzsal, Rómával tárgyal, következetesen barátságos, kooperatív, kompromisszumkész hangnemet használ. Ha adott kérdésben a konszenzusos megállapodás elérése nem lehetséges, Moszkva képes közvetlen érdekeiről is lemondani a jó viszony fenntartása érdekében, így ezekben a relációkban sikerült is a megbízható partner, stabil és baráti politikai vezetés imázsát kialakítani. Gyökeresen eltér ettől a Washington irányában alkalmazott hangnem, ahol még a közös baráti lendület sem képes a nagy stratégiai kérdésekben az orosz álláspontot a konfrontációtól a kooperáció felé mozdítani. (...)

A hármas külpolitikai stílus következtében ugyanis, amikor mi, közép-európaiak Brüsszelben németekkel, franciákkal vagy olaszokkal tárgyalunk, amikor NATO-tagállamokként egyeztetünk az amerikaiakkal, vagy netán zártkörű nemzetközi háttértanácskozásokon tárgyaljuk az Egyesült Államok és Közép-Európa kapcsolatait - mint a múlt héten e sorok írója Washingtonban -, azt látjuk, mennyire nehéz egymással szót értenünk. Holott nem azért beszélünk el egymás mellett, mintha bennünk, közép-európaiakban még túlzottak lennének a hidegháborús beidegződések, miközben a nyugat-európaiak már túlléptek volna ezen, az amerikaiak meg nem értik Európát - hanem azért, mert gyökeresen eltérő közvetlen tapasztalataink vannak, más orosz külpolitikával találkozunk napi szinten, s ki-ki saját tapasztalata alapján értékel és dönt. Ameddig viszont elbeszélünk egymás mellett, nehezen várható közös álláspont akár EU-s, akár NATO-szinten. Az Oroszországgal kialakítandó hosszú távon stabil kapcsolatok érdekében érdemes lenne tisztázni az érzékelési különbségek okát, hogy értsük is, miről beszélünk.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ózanagyvarázsló
2010. szeptember 28. 15:55
Igen pontos elemzés. És jó szembenézni azzal, hogy mi a harmadik kategória vagyunk. Csak akkor van esélyünk valamit elérni, ha összefogunk más térségbeli országokkal. Ebben az ügyben nem számíthatunk se Berlinre, se Párizsra, ja és Washingtonra is egyre kevésbé, de még mindig jobban mint az előző kettőre.
kispufi
2010. szeptember 28. 15:09
"Nyugat-Európa nagy államaival: Berlinnel, Párizzsal, Rómával tárgyal" ezek államok újabban? nem a szőrszál hasogatásáért, de ha már.
morfondír
2010. szeptember 28. 14:35
Divide et impera.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!