Szent István = Kádár?

2010. augusztus 26. 13:55

Bár az újpogány szubkultúrában divatos lett Szent Istvánt „nyugati ügynökként” szidalmazni, első királyunk minden erejével védte az ország függetlenségét.

2010. augusztus 26. 13:55

„A most éppen pusztás-jurtás korszakát élő régi ismerős - akivel sok mindenben nem értünk egyet, de ezért jó vele vitatkozni - búcsúzás előtt még odaveti: nem érti, minek kell Szent Istvánt ünnepelni. Szerinte ugyanis első királyunk népe egy részét kiirtotta és idegen érdekeket képviselt. Mint Kádár. Elakad a lélegzetem, s aztán a huszadikai ünnepségek után sem tudom kiverni a fejemből a lekezelő, tudatlan párhuzamot. Miért méltánytalan a Kádár Jánossal való összevetés?

Először: Szent István törvényes uralkodó volt, Kádár pedig még a kommunista jogot is megszegte hatalomra kerülésekor. Nagy Imrének azért (is) kellett meghalnia, mert nem volt hajlandó elismerni ezt a jogtalanságot. Azaz nem mondott le a miniszterelnökségről. Bár a seniorátusra (azaz a család legidősebb férfitagjának jogára) hivatkozó régi pogány felfogás szerint egyesek - például Koppány - nem fogadták el Vajk-Istvánt, utóbbinak már a nagyapja, Taksony is fejedelem volt. Azaz nem a semmiből került a formálódó magyar állam élére.

Másodszor: bár Szent István valóban élt az erőszak fegyverével, nem lehet elvonatkoztatni a kortól. A XI. század sehol nem volt a békés párbeszéd időszaka, nem állt fel még az Egyenlő Bánásmód Hatóság sem. E korszakot - meg a későbbieket is - a hatalom nyers erővel való megszerzése, megtartása jellemzi. Skandináviától Bizáncig kiherélésekről, megvakításokról, tömeges kivégzésekről szólnak a krónikák. (...)

Több tiszteletet Szent Istvánnak, mégha hátrafelé nyilazás közben olyan egyszerűnek tűnnek is a dolgok.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kündü
2010. augusztus 27. 12:44
Az ABLONCZYAK nagypolgári értelmiségiek. Egy NON-organikus, urbánus magyarságú, akadémikusch korlátoltságú a műveltségük és felfogásuk. Ezért nézeteik szart sem érnek.
Kündü
2010. augusztus 27. 12:03
BAJIK nem kap tiszteletet, mert KÜLFÖLDI CSAPATOKKAL épp az uralkodó ázsiai (ogur és szabír török) KLÁNOKAT SEMMISÍTETTE MEG! MADZSAR-ellenes volt, bár akkoriban ez a népnév csak Gejcsa és Bajik SAJÁT törzsére vonatkozott: a többi törzsek nem nevezték még magukat "madzsar"-nak. Anonymus viszont az ősi neveket SZLÁV AKCENTUSSAL és -változatban írta meg, így hát ez nyelvileg SHIT!
Kündü
2010. augusztus 27. 11:53
A Turánizmus, a türk rokonság és a hun-avar-onogur kontinuitás NEM ÚJ ESZMÉK, s azok a valós tényeken alapulnak. Pláne NEM "pogányság", az inkább a SÜLETLEN szumírságoknak és az ál-táltoshitűeknek az eszementsége. ABLONCZYAK, identitás- és múltnélküli csenevész kis hülyék vagytok, történettudományból éppúgy, mint néprajzból, antropológiából, hadtörténetből, gyakorlati harcászatból, vallástörténetből (mármint a manicheus, az Ahuramazda-, ill főképp a Tengri-relígiók kapcsán, ) hogy a PALEO-BIOLÓGIÁRÓL és DNS-ről ne is írjak...:)
blogen
2010. augusztus 26. 21:30
Az államiság lényege, hogy olyan állandó intézmények jönnek létre, amelyek létükben túlmutatnak az intézményeket használók létén. A közigazgatás túléli a királyokat és ispánokat, akkor is működik, ha vezetőit lecserélik, ugyanakkor egy törzsszövetségnek nincsenek ilyen intézményei, egyáltalán intézményei se nagyon vannak egy törzsi gyűlést vagy éppen a törzsfők ad hoc jellegű mutyiját leszámítva. Ez olyan, minthogy egy részvénytársaság túléli a részvényeseket, míg a részvényes családja felbomlik a halálával, mert többé nem alkot egységet, hiszen az egyik elem a temetőbe került. Csak ez a példa anakronisztikus mivel a magyar államalapítás korában az államok még csak a gyakorlatban rendelkeztek azzal az állandósággal amit ma jogi személyiségnek nevezünk, hiszen a jogi személyiség mint fogalom csak a későbbi korok konstrukciója ennek az állapotnak a megnevezésére.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!