„Nem is az a baj, hogy az új kormány nem engedett az IMF „diktátumának” – ha egyáltalán valóban ilyennel próbálkoztak. Hiszen a tárgyalások részleteit nem ismerjük. A baj az, hogy úgy tűnik, elefántként viselkedtek a porcelánboltban: ők próbáltak –az adós helyzetéből – diktálni, és rapid módon vetettek véget a tárgyalásoknak. Pedig az engedmények kicsikarásának nem ez a módja, mert ez csak súlyosabb helyzetet teremt – ezt hívják diplomáciának.
A baj az, hogy úgy viselkednek, mint a sértődött ovis, aki nem kapta meg a kívánt játékát. A baj az, hogy középtávon minden szakértő szerint nem növelték, hanem csökkentették a mozgásterünket. A baj az, hogy azt képzelik, a piacok ugyanúgy tekintenek ránk az IMF – szeretett vagy gyűlölt, de az ő számukra megbízható – védőhálója nélkül, mint ha biztosít minket. A baj az, hogy – amint az EU közleménye akkor megállapította – „a kiigazító lépések valamivel elmaradnak a szükségestől és jellemzően átmeneti jellegűek”, és hogy a „kormány által javasolt törvénytervezetek piactorzítónak ítélhetők, és azok az Európai Uniós joggal is ellentétesek lehetnek”
A baj az, hogy – még mindig az unió közleményét idézve – a legsúlyosabb helyzetben lévő két területtel, a közlekedéssel és az egészségüggyel „kapcsolatban a kormány további pontosítást jelenleg nem tud nyújtani”. A baj az, hogy az EU-nak igaza van: a kormány konzekvens koncepció kialakítása helyett a kapkodás tüneteit mutatja: Matolcsy június végén még új megállapodást akar októberben az IMF-fel, két hét múlva már nem akarja. Orbán szerint tarthatatlan a 3,8-as GDP-arányos hiány, de napok multán kiderül, hogy tartható, 29 pontos válságtervvel, ami pár nap multán már nem is válságterv, hanem a kibontakozás új programja, hiszen „költségvetési hiánycsökkentésben világbajnokok vagyunk.” S nem telik el két nap, amikor beszédéből kiderül: igenis elvárja az uniótól, hogy rugalmasabb legyen a jövő évi számokkal kapcsolatban.
A baj az, hogy nagyzolva szabadságharcról és gazdasági függetlenségről beszél, miközben minden terve az EU-ból érkező forrásokra számít.”