Mi vezette a Fideszt?

2010. augusztus 11. 17:41

A Fidesz 2010-ben ebből a szempontból ott folytatta, ahol 2002-ben abbahagyta, azzal a különbséggel, hogy most lényegesen nagyobb felhatalmazással és komolyabb erővel kezdhetett hozzá a kormányzáshoz.

2010. augusztus 11. 17:41

Fideszes politikusokkal és háttéremberekkel beszélgetve számomra egyértelműen úgy tűnik, hogy itt nem egy fel nem ismert érdekről, különösen nem valamilyen diktatórikus szándékról van szó, hanem sokkal inkább egy sajátos – és demokráciákban nem ritka - politikai szemléletmódról. »A guvernamentalista felfogás elutasítja a hatalommegosztás széleskörű intézményesítését, hiszen az korlátozza a kormányzásra felhatalmazást kapott politikai többséget, a miniszterelnököt és kormányát« – írta Körösényi András 2003-ban a Fidesz működését jellemző logikáról, majd később így folytatta: »E guvernamentalista kormányzati filozófiának az Orbán-kormány időszakában fontos vonásává vált a pozitivista, vagy procedurális jogfelfogás. Az alkotmányos és törvényes szabályokat betartva, de - az előző két ciklusban kialakult konvenciókat és rutinokat sokszor félretéve - a jogszabályok adta játékteret esetenként maximálisan kihasználva alakítottak át egyes intézményeket illetve működtették azokat politikai céljaik érdekében«. (...)

Fontos látnunk, hogy ebben a felfogásban minden engedmény, minden el nem foglalt pozíció, minden át nem szabott intézmény politikai hiba, a gyengeség jele, nem csupán felesleges, de kontraproduktív lépés. Ami nem lesz a miénk, bár lenne rá lehetőségünk, amit nem foglalunk el, bár megszerezhetnénk, az áttételesen a riválisokat erősíti – márpedig ezek az elmaradt hasznok később még nagyon hiányozhatnak.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hogyne
2010. augusztus 12. 16:35
Most ez a baj, ha máshogy csinálnák, az lenne a baj. Aki bele akar kötni, az úgyis beleköt mindenbe.
imres
2010. augusztus 12. 00:09
Én nem látom kardinálisnak ezeket a kérdéseket. Persze érthető, ha egy politológus izgalmas témának találja, hiszen neki is meg kell élnie valamiből. :) Nem történt semmi rendkívüli, csak lehet, hogy kicsit gyorsabban zajlott le. :) Persze az igaz, hogy néhány esetben lett volna alkalmasabb személy is a posztra, de én úgy gondolom, a FIDESZ céljai eléréséhez ezek a személyek kiválóan alkalmasak. Azzal is egyetértek, hogy picivel szélesebb körű a személycsere, hiszen a szocik rendszerváltáskor és eddig minden egyes kormányváltáskor átmentett informális hatalmát egyszer meg kellett törni. Nem véletlen, hogy az MSZP pattog, mint kecskesz@r a deszkán. 4 év múlva a választások kimenetelét nem ennek a 2-3 hónapnak a teljesítménye fogja eldönteni. Sokkal inkább a kormányzat stabilizációs és egy élhetőbb világ felé mutató programjának sikere - ha lesz.
Jeshe Chögyal
2010. augusztus 11. 22:31
"Fontos látnunk, hogy ebben a felfogásban minden engedmény, minden el nem foglalt pozíció, minden át nem szabott intézmény politikai hiba, a gyengeség jele" 1998-2002-ig a Fidesz úriember volt. Nem nyúlt a médiához, nem hozott meg olyan fontos döntéseket, amik megakadályozhatták volna a liberális visszarendeződést. Meg is lett az eredménye. Nyolc év alatt remokban az ország. Nem szólva aról, hogy Gyurcsányék nem csak a jobboldali köztisztviselőket bocsátották el, hanem a független állami intézményekre is ráteták a kezüket. Statisztikai Hivatal, PSZÁF, Nemzeti Bank (GY. F: még a korábbi létszámot is megváltoztatta a tanácsban, hogy az ő emberei kerüljenek túlsúlyba.) Sorolhatnám vég nélkül, a rendőrség kézivezérlésétől a Nemzti Vagyonügynökségig, Lampert Mónika pozícióba juttatott regionális szervezetei-ig. Miről beszél ez a drága jó Török Gábor? A Fidesz akarja a riválisit ellehetleníteni mértéktelen mohóságában? Vagy inkább aról van szó, hogy az előző hatalmi garnitúra bizonyult érdemtelennek arra, hogy úriemberként bánjanak velük? Hazudtak, loptak csaltak, és kijátszották az összes lehetőséget arra, hogy a saját hasznukat érv ényesítsék az ország javával ellentétben. Ilyen társaságot nem lehet bizalomra és kíméletre érdemes politikai elitnek tekinteni. Egyszerűen azért, mert a nemzethez semmi közük sem volt és úgy tűnik eztán sem lesz. Török Gábort azonban ezt a körülmány nem érdekli. Ő a hatalommegosztás széleskörű intézményesítését kéri számon, arról megfeledkezve, hogy éppen az előző kormány volt az, amelyik úgy viselkedett, mint aki azt gondolja, hogy kormányzásra felhatalmazást kapott politikai többséget bármire használhatja, és egyáltalán nem kell figyelembe venni sem az ellenzék, mementónak Kóka János elhíresüólt mondata: "A békékat sem szokták megkérdezni arról, hogy lecsapolják e a mocsarat! " Akkor most Török elvtárs se legyen megdöbbenve azon, hogy ilyen miniszteri kijelentések után nincs kegyelem számukra.
Netuddgi
2010. augusztus 11. 21:02
Hál'Istennek az istenadta népnek nem olyan rövid a memóriája mint azt a szoclibek szeretnék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!