Ilyen lesz az új kormány kultúrpolitikája

2010. augusztus 09. 08:25

Magyarországon a hideg polgárháború egyik legfontosabb területe a kultúrharc (úgy is mint Kulturkampf) volt és maradt.

2010. augusztus 09. 08:25

„Ha a politikában nagy fontosságot tulajdonítunk a hagyományok megőrzésének, átörökítésének, akkor ezzel nem mondtunk mást, mint hogy a kultúrára akarunk több figyelmet fordítani. Hogy a mai kormányt személyében meghatározó Orbán Viktor is tudatában van a kérdés politikai súlyának, azt jól jelezte visszatérő kötcsei jelenléte, és az a konszenzus, amely közte és a résztvevők között alakult ki abban a témakörben, hogy új jobboldali kultúrára van szükség. Ehhez képest meglehetősen lassan kezd kibontakozni az új kormány kulturális filozófiája. A terület elvesztette önálló minisztériumát. Államtitkári rangban Szőcs Géza felel érte. Ám már megválasztása idején hátrányból kellett indulnia: a Balassi Intézet kikerült a tárca felügyelete alól, s - ha igazak a hírek - a filmipar nagyobb vállalkozásait is kiszerkesztették.

Az első témakör esetében a döntés koncepcionálisnak látszik: az oktatás- és kultúrairányítási gyakorlattal rendelkező Hatos Pál a Balassi Intézet főigazgatójaként a jelek szerint azt a feladatot kapta, hogy a külföldi magyar intézetek és lektorátusok szervezetét alakítsa költséghatékonyabbá és ami talán még ennél is fontosabb: az országimázs alakításában, s ezzel közvetve a nemzetgazdaság nemzetközi pozicionálásában is részt kell majd vennie az intézetnek. Ám nem teljesen világos, hogy a régi-új feladatot miért pont a KIM-be telepítették. Eddig is osztozott ezen intézmények irányításán a külügy és a kultúra - most a Navracsics-tárca is érvényesíteni szeretné politikai akaratát az irányításban.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2010. augusztus 09. 19:41
A gond az, hogy van egy csodás költő, semmilyen szervező és vezető, aki államtitkár (Szőcs) és van egy gyönge, semmilyen költő, de elvtelen karerierista, a parlament kulturális bizottságának elnöke (L. Simon László volt írószövetségi titkár). Ez így együtt eléggé baljós. Más kérdés, hogy pénz sincs... Félő, hogy emiatt még vadabb lesz a nyomulás.
drkovax
2010. augusztus 09. 09:42
A megértéshez HHF-nek elég lenne annyi, hogy belegondol milyen a kormány szerkezete, melyek a döntési szintjei. Minden esetben a KIM felel a több tárcát érintő ügyek egyeztetéséért.
drienovác
2010. augusztus 09. 08:48
"E nélkül pedig a kultúrpolitika a jelek szerint meglehetősen széttart, több irányba húz, és valószínűleg nem tudja betölteni azt az értékteremtő és -megőrző szerepét...." most ki volna az a személy, aki nem akar értéket teremteni és megőrizni, a navracsics, a jankovics, a szőcs vagy a hatos? szerintem egyikük se a konzumidiotizmus elkötelezett híve, hála Istennek miért kéne egy embernek uralnia az egész, meglehetősen öszetett és speciális területet?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!