Ami egyszer volt, újra nem jön el?

2010. augusztus 15. 15:31

Az MSZP legnagyobb tehertétele az a döbbenetes hitelvesztés, ami 2010-ben középpárti pozícióba lökte vissza a szocialistákat.

2010. augusztus 15. 15:31

„Akad néhány olyan fundamentum, amely meghatározó erővel bírhat a szocialista párt politikájában: egyesek segítik a padlóról való felállást, mások hátráltatják azt.

Az MSZP megerősödése mellett szól először is a párt túlélési rutinja. Története során nem először van nagyon nehéz helyzetben a szocialista párt, vezető politikusainak így volt már alkalmuk megtanulni, hogy a türelem, a kivárás gyakran szavazókat terem. Talán ezért sem lett egyelőre palotaforradalom a néma undorból, lehet, hogy éppen ez a tapasztalat erősítette a kohéziót egy olyan időszakban, amikor elméletileg a hosszú szegfűk éjszakája is eljöhetett volna. További érv lehet a választói rutin: a szavazók az elmúlt évtizedben megszokhatták a »ha nem Fidesz, akkor MSZP« (és fordítva) logikát. A »kétnagypártiság« korábban mindkét felet segítette, hiszen a rivális antitéziseként komolyabb munka nélkül is számíthattak a tiltakozó voksokra. S végül ezzel összefüggésben meg kell említeni az alternatíva hiányát is: a parlament másik két ellenzéki pártja – más-más okból - egyelőre nem látszik alkalmasnak arra, hogy a politikai inga visszalendülésekor tömegesen vonzza magához a kormányváltást akarókat.

Az MSZP megerősödése ellen szóló érvek sem gyengék, sőt. A párt legnagyobb tehertétele az a döbbenetes hitelvesztés, ami 2010-ben középpárti pozícióba lökte vissza a szocialistákat. A párt a választói magján kívül szinte vállalhatatlan politikai alakulat, az anti-Fidesz megfontolásokon túl más szavazói kötődés kialakítása a bizonytalanok, a csalódottak körében velük kapcsolatban jelenleg nehezen elképzelhető. Az MSZP mai politikai elitje ráadásul nem látszik alkalmasnak arra, hogy ezen a helyzeten érdemben változtasson, a parlamenti munkájukat figyelve időnként az volt az érzésem, hogy szinte

magukra zárták a karantén ajtaját

.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 105 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ati27
2010. augusztus 15. 21:16
Lmp mint szadesz utódpárt? Benne van Kunce? Kóka? Fodor? Horn Gábor? Na ugye..
ati27
2010. augusztus 15. 19:07
Nem akarom védeni Gábort, én nagyjából összes elemzésést végigkövettem. Azért elég elvakultnak kell lenni ahhoz, hogy "mszp agitprop" csapatba soroljuk. Szerintem probál mindenkitől távolságot tartani. Szerintem, ő csak hasónló megfontolásból írta ezt az elemzést, mint amiről az előbb írtam. Külömben mivel magyaráznátok azt, hogy az mszp-ben egész eddig nem volt "tisztújítás", megújulás. (mert ugye hol vannak az ifjú szocik, ugye tudjuk, hogy vannak de egész eddig nem engeték őket a párt vezetősége közelébe. Mházi is csak Lendvai-platform bábja.) Egyenlőre nem látszik nagy mozgás kívülről. A vízválasztó az önkormányzati választás lehet. Ha Akkor nem vesztenek arányaiban pozíciókat (19%) azt már pozítív jelnek fogják venni, és higyjétek el, akkor a kivárásra fognak játszani.
sensei
2010. augusztus 15. 19:01
Török az a fajta kútmérgező, aki nem saját kezűleg önti a kútba a mérget. Önteti... Miközben úgy tesz, mintha semmi köze nem lenne a kút megmérgezéséhez. Alattomos csávó...
sensei
2010. augusztus 15. 18:50
Török Gábor elemez... Török Gábor elmehet... A maszopnál szívesen, - tárt karokkal várja Gréczi Zsoltika.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!