Kevesebb hitelt, magasabb kamatokat hoz a bankadó

2010. július 22. 08:47

A kormány képtelen volt megegyezni és megfelelni a vele szemben támasztott feltételeknek. Ez a lehető legrosszabb, ami történhetett.

2010. július 22. 08:47
Orbán Viktor szerint elég, ha hozzuk év végére a 3, 8 százalékos deficitcélt, hogy ezt hogyan érjük el, az a mi dolgunk, abba nem enged beleszólást az IMF-nek. Igaz, Angela Merkel német kancellárnál tett látogatásakor, Berlinben már szelídebb húrokat pengetett, utalt rá, hogy a jövő évi költségvetést egyeztetik az Európai Unióval.
 
Nyilvánvaló tévedés, hogy az IMF-nek csak az az egy feltétele, hogy mennyi legyen a költségvetési hiány. A Valutaalap minden országgal úgy tárgyal, hogy a teljes gazdaságpolitikát áttekinti és véleményezi. A finanszírozás szempontjából ugyanis nemcsak azt kell figyelembe venni, hogy az adott évben mekkora lesz a hiány, hanem az is, miként alakulnak a későbbi költségvetési egyenlegek. A hitelt ugyan idén veszi fel a kormány – már ha felveszi -, de visszafizetni később kell, az IMF-nek tehát tisztában kell lennie azzal is, hogy a jövőben milyen lesz a magyar költségvetés állapota. A Valutaalapot továbbá az is érdekli, hogy a gazdaságpolitikai program segíti-e a gazdasági növekedést, vagy sem. A legújabb nyilatkozatok mindenesetre arról árulkodnak, hogy a kormány néhány hónap múlva, valószínűleg az önkormányzati választásokat követően meg fogja kötni azt a kompromisszumot, amire a legutóbbi hétvégén még nem volt hajlandó. Alighanem arra számít, hogy addigra a forint megerősödik és a kockázati felárak növekedése is a visszájára fordul.
 
A pálya széléről hogyan látja az elmúlt napok fejleményeit?
 

A kormány eltaktikázta hétvégi manőverét. Magyarország egy éve nem használta a Valutalap pénzét, tehát nem volt szükségszerű, hogy az IMF-től és az EU-tól vegyen fel hitelt. A 2008-ban felvett 20 milliárdos készenléti hitelkeretből megmaradt 6 milliárd euró, ami az ország rendelkezésére áll, ám ahhoz, hogy lehívható legyen, a kormánynak be kellene mutatni, milyen gazdálkodást szeretne folytatni a következő időszakban. Ha októberig nem születik megegyezés az IMF és a kormány között, akkor elvesztettünk 6 milliárd euró kedvezményes hitelt. Mondhatták volna azt, nincs már szüksége az országnak erre a támogatásra, megáll a saját lábán, és a piaci befektetőket tájékoztatják a tervezett hosszú távú gazdaságpolitikai intézkedésekről. Ehelyett a kormány jelezte, szeretne újabb hitelkeretet kérni az IMF-től, a jelenlegi megállapodást is meg kívánja hosszabbítani. Ugyanakkor nem volt hajlandó számot adjon arról, hogy a jövőben milyen jövedelempozícióval fog gazdálkodni, milyen más tartozásai lesznek, s hogyan fogja tudni törleszteni a hitelét. Hiányzott ugyanis az érdemi elképzelés, a koncepció a jövő gazdaságpolitikáját illetően, vagy ha volt is, azt a kormány nem kívánta bemutatni, nyilvánosságra hozni. Ezek után képtelen volt megegyezni és megfelelni a vele szemben támasztott feltételeknek. Ez a lehető legrosszabb, ami történhetett.” 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 100 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hajduj
2010. július 23. 05:44
Természetesen így is lehet nézni, kívülállóként, hátradőlve az adóparadicsomba kihordott pénzkupac tetejéről. De azt is látni kellene, hogy az IMF olyan mint egy kémprogram. Belép, majd okoskodik, azután mire az ember gondol egyet már össze is omlott a rendszer, az adatvagyon meg eltűnt. Erről tudna mit beszélni néhány ország, akik már igénybe vették az IMF szolgáltatását és elfogadták kritika nélkül az instrukcióit. Vajon véletlen az, hogy egyre több ország dönt úgy hogy nemcsak nem kér az IMF "szakértelméből", de az intézményt se látja szívesen? A hitelek szűkülése, meg a növekvő kamatok??? Nos ez egy olyan fikció, ami, ha egyáltalán létezik a piac, ez a bizonyos liberális alapkő, akkor lényegében értelmezhetetlen. Tudjuk viszont azt, hogy a magyarországi bankok, csak papíron függetlenek. Kizárólag az anyucitól függnek, hiszen az anyuci lopja le a leány segítségével a hazai gazdaságot. Ha az anyuci úgy dönt, nem lesz piac, de akkor a leány veszteséges lesz. Kivonulni meg, csődbe menni még több veszteség. Az a kereskedő, aki pusztán azért mert megsértődött a vevőkre és ezért zárva tart, előbb utóbb kiszorul a saját területéről, és felfordul. Nem gondolnám, hogy ők olyan hülyék lennének, mint e helyi liberális nyaloncok.
Fiona1
2010. július 23. 00:57
valamilyen jutalék, vagy tanácsadói díj formájában, szinte biztos.
Fiona1
2010. július 23. 00:43
Hű kapok én most a fejemre egy nagyot!! A hasonlítgatás miatt.
elfelejtette
2010. július 23. 00:25
Engem a bankadó kapcsán nem hagynak nyugodni azok a nem túl nagy nyilvánosságot kapott vélemények, miszerint Magyarországon a bankok azért olyan kiemelkedően nyereségesek, azért olyan magasak nálunk a díjak, mert a bankok kartelleznek. Ez azért elég súlyos kijelentés, legutóbb Róna Pétertől olvastam ilyen véleményt. Szóval azon gondolkozom, hogy vajon nem-e azért kapnak ekkora bankadót, és azért ilyen optimista a bankadóval bevételeivel kapcsolatosan a kormányzat, mert tisztában van ezzel, és a bankszektor most ezzel az adóval "váltja meg" a bűneit...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!