Fidesz és LMP: egymással nyernek?

2010. július 13. 20:03

Mindent összevetve nem látom azt az együttműködési formát, amely hosszú távon, stratégiai és nem taktikai szinten, mindkét párt céljait szolgálhatná.

2010. július 13. 20:03

Érteni vélem a kölcsönös érdekeket hangsúlyozó érveket, ezek egy része kétségtelenül kiállja a valóság próbáját. A Fidesznek jól jöhet, ha a sokat hangoztatott nemzeti együttműködés nem csupán a kormánypárti oldalra terjed ki, ha időnként demonstrálni tudja, hogy képes más politikai szereplőkkel szót váltani, néha talán még szót érteni is. Orbán Viktor látogatása az LMP-nél ebből a szempontból kifejezetten okos ötletnek nevezhető, mint ahogy az is »lágyíthatja« Fideszt, ha időnként felkarol ellenzéki kezdeményezéseket, érdemben válaszol a túloldalról érkező javaslatokra és kritikákra. Azt sem szabad elfelejteni, hogy lehetnek olyan önkormányzatok – később akár más politikai terek is -, ahol a Fidesznek partnerek után kell néznie, a kormányzó párt számára ebből a szempontból ideális lenne egy olyan párt, amely saját szavazóira tömegesen nem veszélyes (Jobbik), és a vele való együttműködéshez nem kell átírni a korábbi brosúrákat sem (MSZP).

Nem állítom azt sem, hogy az LMP-nek ez a figyelem ne lehetne hasznos: emeli fontosságukat, növeli ismertségüket, hangsúlyozza befolyásukat – csupa olyan dolog, amelyben az új politikai formáció rászorul a támogatásra. Ha Orbán Viktor odaáll Schiffer András mellé, ha Lázár János vitára érdemesnek látja Scheiring Gábort, ezek az események értelemszerűen az ismeretlenebb, a reflektorfényt kevésbé vonzó szereplőknek hozhatnak többet a nyilvánosságban.

Ezek az érvek jogosak, érdemes azonban az ellenérvekre is figyelni. Biztos jó az a Fidesznek, ha a leharcolt, elkopott MSZP helyét egy új, hiteles párt veszi át? Valóban támogatnia, ösztönöznie kell a Fidesznek a baloldalon végbemenő esetleges átalakulást, amelynek végén nem kizárt, hogy egy olyan politikai erő lesz 2014-re az első számú kihívója, amely - a Fidesszel szemben - nem volt része az elmúlt két évtized politikájának, és lényegesen autentikusabban beszélhetne »zavaros« évtizedekről?  S ha valóban a váltópárti pozíció elfoglalása az LMP célja, és nem szeretne beleragadni az »őfelsége ellenzéke« kényelmes, de langyos szerepébe, akkor vajon okosan teszi-e, ha elfogadja a Fidesz baráti jobbját, ha engedi, hogy az a látszat keletkezzen, hogy a rá adott szavazat valójában nem jelenti a másik oldal gyengítését, választási esélyeinek csökkenését?  Egy ilyen helyzetben miért választanák az LMP-t azok a volt szocialista és szabad demokrata szavazók, akik most már hagyományosan Orbán Viktor ellen (is) voksolnak?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2010. július 14. 13:46
Nem tudom, miért gondoljátok, hogy Magyarországot kormányozni már csak egy SzDSz típusú politikai erő tudná? A fidesz 2/3-al nyert...ha jól csinálja, ugyan miért kellene egy 6%-os pártnak kormányra kerülni? Mindent el tudok képzelni...még azt is hogy ismét bevonulnak az oroszok.... de hogy az LMP-nek miért eleve elrendelt sorsa a korményzás? Azt nem! Kik ők? Mit bizonyítottak? Honnan, kitől kapták a miliárdokat, hogy legaább ezt a 6%-ot elérjék? és most ezután nekik kellene kormányozni? Akkor inkább legyél te diktátor (az eke mellől) Askeladden! az érteném legalább
crm114
2010. július 14. 10:44
Az LMP sohasem lesz váltópárt. Reálisan két dologra törekedhet: vagy a Fidesz, vagy az MSZP számára kell nélkülözhetetlenné válnia mint koalíciós partner 2014-re. Ahogy polom13 mondja, az ideális az a Fidesz számára, ha elér kb. 40%-ot egy megosztott ellenzékkel szemben. Ez nem elérhetetlen: 4 év kormányzás után egyszer már elért ilyen eredményt 2002-ben. Teljesen nyilvánvaló módon az LMP csak akkor lehet "váltópárt", ha a szocik kis szövetségeseként az. Vagy arra törekedhet, hogy megőrizze az önállóságát "mindkét oldallal szemben", és igyekezzen annyira megerősödni, hogy 2014-ben a Fidesz kénytelen legyen bevenni a kormányba. Mindkét esetben el kell búcsúzni a "lehet más a politika" illúziójától, de hát ez alapvető, szerintem senki sem hitt komolyan ebben a jelszóban.
szonja91
2010. július 14. 10:40
Őszintén szólva nem tudnám megmondani,hogy az LMP merre is húz...
jzan
2010. július 14. 08:18
Egy rövid kiskáté, ahogy én látom: Hasznos-e az elvileg baloldali szavazatokra utazó lmp-nek a Fideszhez közeledni? Nem. Jó lenne, ha az lmp lenne a jövő fő ellenzéki tömörülése? Igen. Vannak-e gyanús dolgok az lmp-ben? Igen. Vannak jófejek is az lmp-ben? Igen. Helyénvaló dolog-e azért haverkodni egy baloldali ökopárttal, mert az aktuálisan szimpatikusabb, mint a többiek? Nem. Csalódás lenne-e a Fidesztől, ha elkezdenének Schifferékkel mélyebben 'bratyizni' valamint hosszabb távon 'együttműködni'? Igen! Méretéhez, jellegéhez képest felülreprezentált-e az lmp? Igen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!