Az utolsó ember után

2010. július 19. 16:39

A '90-es évektől kedve egyre inkább jelen van az az elképzelés, hogy az ember talán képes teljesen kipusztítani magát.

2010. július 19. 16:39

„A XX. század elejétől kezdve íródó negatív utópiák végletes ellenőrzöttségről, modern zsarnokságról, totális elembertelenedésről szólnak. Rossz világok az alapvetően bűnre hajlamos rossz embernek. Zamjatyin (Mi. 1924), Huxley (Szép új világ. 1932), Orwell (1984. 1948) és Bradbury (451 Fahrenheit. 1954) munkái megszüntették a modern ember hübriszét, és olyan jövőt mutattak be, amelyben nem akarnánk élni. A szép új világról való álmodozás véget ért, elkezdődött a jelenben látható aggasztó jelek disztrópikus lefestése, jövőbe utalt feldolgozása. A filmre vitt antiutópia még mozgalmasabbá és plasztikussá tette a borongós víziókat, megformálva azokat az embereket is, akik az antiutópia-mozik főszereplőiként emberek maradnak az embertelenségben. A német expresszionista némafilm apostola, Fritz Lang 1927-ben rendezett Metropolisza a gépesített ember világvárosáról szól, Bradbury regényének Truffaut általi 1966-os filmadaptációja hitelesen jeleníti meg a máglyák elől könyveket mentő tűzoltó alakját, a Mad Max-széria (1979-1985) hű lenyomata az olajválság korának, a címmel azonos évben forgatott 1984 szürkesége és sivársága egészen közel hozza a kommunizmus valódi arcát annak bukása előtt fél évtizeddel. Az újabb feldolgozások (12 majom. 1995, Mátrix-trilógia. 1999-2003, V mint vérbosszú. 2005, Az ember gyermeke. 2006) pedig régi és újabb félelmeinket szólaltatják meg a sci-fi, a cyberpunk, az időutazás, az idő- és térrelativitás, az álom és a realitás ötletes felhasználásaival.

Míg az utópiák és antiutópiák világát a képzelet határtalansága és az ember népesíti be, addig a '90-es évektől kedve egyre inkább jelen van az az elképzelés, hogy az ember talán képes teljesen kipusztítani magát, egy bomló, füstölgő, embertelen vagy még inkább ember nélküli Földet maga után hagyva. A poszt-apokaliptikus mozik alaptörténete szerint az emberiség önhibájából kipusztítja magát és a Földön bekövetkező irdatlan rombolást csak néhányan élik túl. A 12 majom sztorija 99%-os globális elhalálozásról tud, a zombifilmek cselekménye - főként a korai
Romero-klasszikusok és az ezredforduló utáni remake-ek, valamint az újabb intelligens alkotások (28 nap múlva. 2002, 28 hét múlva. 2007, Legenda vagyok. 2007) - egyenesen meg is jeleníti a szürkearcú, darabos mozgású, agyzabálók poszthumán masszáját. Ezekben a filmekben azonban még mindig itt vagyunk. Még mindig itt vagyunk a Földön, még mindig harcolunk, küzdünk, megyünk előre vagy éppen hátra, de megyünk. Az ember legyőzhetetlen akaratát, a benne lakó jót és rosszat, a rút jövő szép emberét vitte filmre a XXI. század első évtizedének vége felé két zseniális alkotás: egy keresztény ihletettségű Biblia-Odüsszeia (Éli könyve. 2010) és az apa-fiú viszony megható, tragikus mélyelemzése (Az út. 2009). Ezekben minden körülmények közepette mégis él az ember, megpróbáltatásai csak erejét növelik. Was nicht zestört, macht stärker - vágná rá Nietzsche.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
*ufó*
2010. július 20. 00:19
http://www.youtube.com/watch?v=QrzGpVOPcTI
bmucsai
2010. július 19. 20:30
Monografikus részletességgel ír az ember eltűnésével kapcsolatos gondolatokról, melyeket mások fogalmaztak meg. A vázolt történetek, filmek, eszmék fantáziátlanok, antropomorfak. Saját konkluziót nem vont le a cikk írója. Maradt tehát a monumentális ismerethalmaz, mindenki vonja le a maga következtetését. Magam ott látom a véget, mikor elavul az ember, felesleges lesz. Nem azokra a virtuális személyiségekre gondolok, amit bankok, gazdasági szervezetek jelentenek, melyek hatalma az ember fölé nőtt, embertelenné, ember ellenessé váltak. Ezek a virtuális személyek részben emberekből állnak, emberek nélkül megszünnek. Olyan emberen túli lényekre gondolok, akik (!) már semilyen emberit nem tartalmaznak, semmi módon nem szorulnak rá az emberre. Előbb osztozni kényszerülünk az emberen túli lénnyel, majd egyre kevesebb hely jut nekünk az ökofülkében. Tudósok kimutatták, hogy a spermiumokban - embertől a tengeri rózsáig - létezik egy gén, ami 600 millió éve nem változott. Kb azt az információt tartalmazhatja, hogy élni akarok. Az emberen túli lénynek is kell, hogy legyen valami ilyen. Akkor van jövője.
blogen
2010. július 19. 19:54
Tessék már néhány posztapok mozit megnézni a hatvanas és hetvenes évekből, merthogy ez azóta sláger, csak a fiatalúr horizontja némiképp összeszűkült vagy még nem volt ideje a világra rácsodálkozni!
már foglalt
2010. július 19. 19:34
99%-os globális elhalálozás, nem is lenne rossz...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!