Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A szocialistáknak és a liberálisoknak esélyük sincs arra, hogy újra politikai tényezővé váljanak, amíg szembe nem néznek hibáikkal.
„A kormánytöbbség szerint azért kell a rendszerváltás után létrejött berendezkedést a Nemzeti Együttműködés Rendszerével felváltani, mert »az átmenet két zavaros évtizedében« kialakult rendszer nem működött megfelelően, és »a választók nyolcvan százaléka változást akar.«
A rendszerváltás kudarcát nehéz vitatni. Magyarország 1990-ben még a keleti blokk egyik legjobb helyzetben lévő országa volt, mára a sereghajtók közé tartozik az EU-hoz csatlakozott volt szocialista országok között. Kutatások bizonyítják, hogy mind a demokratikus intézményrendszer, mind a piacgazdaság és az EU-csatlakozás megítélésében a magyarok a legelégedetlenebbek Kelet-Európában. Ráadásul a többi visegrádi ország adatai azt bizonyítják, hogy ezt a folyamatot lehetett viszonylag jól is menedzselni.
A kudarchoz vezető húsz évben, a baloldal és a liberálisok 12 évig kormányoztak, a jobboldal 8 évig. A kialakult helyzetért a felelősség is ilyen arányban oszlik meg. A szocialistáknak és a liberálisoknak esélyük sincs arra, hogy újra politikai tényezővé váljanak, amíg őszintén szembe nem néznek azokkal a hibáikkal, melyek az országot válságos társadalmi, és gazdasági helyzetbe sodorták.
De önbecsapásra épül az a jobboldali politika is, amely azzal hitegeti magát és választóit, hogy a kialakult helyzetért kizárólag a baloldali kormányok felelősek.”