Schmitt Pál fontos nemzeti jelképpé vált

2010. június 30. 17:10

Sólyom László jó volt. Köztársasági elnöknek ma Magyarországon legalább egy tucat ember alkalmas. Interjú

2010. június 30. 17:10

„Miért nem volt elég jó Sólyom László?

Sólyom László jó volt. Köztársasági elnöknek ma Magyarországon legalább egy tucat ember alkalmas. Mindegyik más karakter. Az egyik ebben erős, a másik abban. Mi most azt láttuk, hogy a jelenlegi helyzetben talán érdemes váltani. A nemzet egységét nem kizárólag jogászprofesszorok tudják szimbolizálni, akik egyrészt kiváló emberek, másrészt egyfajta távolságtartás jellemző rájuk. Ezért arra gondoltunk, hogy Schmitt Pál, aki az élet egy teljesen más területéről jön, mint Sólyom László, kétszeres olimpiai bajnok, sportdiplomata, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság volt alelnöke, volt kétszeres nagykövet, négy nyelven beszélő volt európai parlamenti alelnök, kiváló elnök lesz, legalább olyan jó, mint Sólyom. Teljesen más karakter, mint a mostani államfő: sokkal plebejusabb, az emberekhez közelebb álló személyiség. (...)

Sólyom az ellenzéki Duna-kör egyik alapító tagjaként vétette magát észre az idő tájt, amikor Schmitt a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára volt.

Schmitt Pál egy olyan időben volt a nemzet olimpiai bajnoka, amikor a magyar himnusz és az olimpiai bajnokok a nemzet ügyét szimbolizálták. Az 1972. évi olimpiai bajnok párbajtőröző csapat. Schmitt Pál balról a második. Ebben a korszakban nemzet és a nemzeti érzés enyhén szólva is nem volt divat. Március 15-ét csak a forradalmi ifjúsági napok keretében lehetett ünnepelni, március 21-el és április 4-el súlyosbítva. Amikor egy sportoló tiszteletére elénekelték a Himnuszt, az maga a politikai kiállás volt. Azt üzente, hogy a nagy internacionalista tengerben létezik még és helyet kér magának a magyar nemzet. Amikor Schmitt az 1972. évi müncheni olimpiai elődöntőben az utolsó asszóban a szovjet versenyzőt verte meg, az maga volt a szembenállás.

Amit említ, nem egy sima sportesemény volt?


Egészen biztosan érti – legfeljebb úgy csinál, mintha nem értené –, hogy bizonyos ügyek mikor válnak szimbólummá és mikor nem. Az olimpiai elődöntőben  csapatban az utolsó asszóban a szovjetek egy tussal történő megverésekor Schmitt Pál fontos nemzeti jelképpé vált azok számára, akik úgy gondolták, nem az örök és megbonthatatlan szovjet-magyar barátság jegyében kell leélni az életünket. Ekkor Schmitt Pál maga volt a magyarság ügyének a győzelemre vivője a Szovjetunió ellen. Nem biztos, hogy ezt a fiatalok ma értik, de annak idején egy magyar-szovjet focimeccs maga volt az ellenállás.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
arkhinpress
2010. július 01. 08:49
"annak idején egy magyar-szovjet focimeccs maga volt az ellenállás." Igen, pl. Mexikó, 1986. :-)
Borda4444
2010. június 30. 21:28
A Magyar Köztársaság új elnökének van egy lehetséges szerepköre, amelyre egyébként bizonyítottan alkalmas, és amely szerepkörhöz eleddig nem igazán találtatott kis hazánkban megfelelő szereplő: az országot népszerűsítő diplomatáé. Amennyiben minőségi országkép-építésből jelesre vizsgázik majd külföldön, aligha fognak emlékezni sokáig a megválasztásának a visszásságaira. S hogy egy kicsit gonoszkodjak is: "diplomatáéknál" amúgy - tapasztalatból mondom - a túl választékos nyelvi kifejezésmód, a magasröptű gondolkodás nem munkaköri követelmény. Sőt... De az Elnök úr elég tapasztalt, és elég bölcs ahhoz, hogy ne itt, egy kommentben kelljen fölvilágosítani erről. :-)
JohnMcCain
2010. június 30. 20:10
Bullshit
Senior
2010. június 30. 19:49
"Aki kiáll a sarokra, ne csodálkozzon ha leqrvázzák, tartja a mondás!" Ilyeneket sem szabad mondani, mert elfogulték "szépen letörik a fejedet."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!