Korunk hőse, Kerviel

2010. június 09. 15:20

Jó lenne hinni, hogy a kapitalizmus sokat emlegetett „erkölcsösítése” ismét fontossá teszi a felelősség mára ómódinak tűnő fogalmát az egészséges gazdasághoz nélkülözhetetlen pénzpiacokon.

2010. június 09. 15:20
„A napokban kezdődött Párizsban Jérôme Kerviel pere. Nem bukik el senki a tájékozottsági vizsgán, ha nem rémlik a név. 

Talán már ismerősebb, ha azt írom: az ember, aki ötmilliárd euró veszteséget okozott bankjának. Az egyik legrégebbi francia pénzügyi intézmény, a Société Générale beleremegett, amikor 2008 elején kiderült: a bank egyik brókere, Kerviel engedély és fedezet nélküli tőzsdei műveleteivel kolosszális veszteségeket okozott. Franciaországban az ügy - különösen a világgazdasági válság 2008 őszi kirobbanása után - jelkép lett: az egyre érthetetlenebb és félelmetesebb pénzügyi világ szimbóluma. Egy olyan, a gazdasági élet minden területére hatást gyakorló mikrokozmosz képe rajzolódott ki, amelynek szabályait nem képes ellenőrizni az állam, de vész esetén ott kell állnia a vártán. (...)
 
Jó lenne hinni, hogy a kapitalizmus sokat emlegetett »erkölcsösítése« ismét fontossá teszi a felelősség mára ómódinak tűnő fogalmát az egészséges gazdasághoz nélkülözhetetlen pénzpiacokon. Ha ez valamilyen csoda folytán így alakulna, talán nagyobb joggal jajonghatnak felvilágosult »elemzők« és korunk egyéb gurujai a hiteleket nyakló nélkül felvevő és nem takarékoskodó (azaz felelőtlen) lakosságon.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarantulapok
2010. június 09. 18:32
A gond valahol ott van -es ezt kene felismerni-, hogy amit ma kapitalizmusnak hivunk, mar egyaltalan nem a jo oreg kapitalizmus. A gond nem azzal van, hogy erkolcsos-e a kapitalizmus vagy sem, hiszen mar maga a kerdesfelteves is nonszensz. A szocializmus az erkolcsos, a kapitalizmus meg nem? Butasag. A gond az az, hogy mar hianyzik a tulajdonosi kepviselet. A cegek tulajdonosai mar nem maganemberek, hanem befektetesi alapok, penzintezetek es hat legfokeppen maga a board. Namarmost ezek az emberek nem a sajat egzisztenciajukat kockaztatjak, ha egy ugylet balul sul el. Ugyanis a bonus-uk csak egyiranyu. Ha jol megy, akkor kap jo sok penzt, ha meg csodbe megy a ceg, akkor meg nagyobb gond nincs. A csaladi haz[ak] megmarad[nak], a kolkok meg mindig a Yale-re jarhatnak, maximum mar nem lehet hasznalni a corporate jet-et. Az incentive bonus-ok ilyenten valo alakulasa, es a board-ok osszefonodasa vezetett oda, hogy sulyosan sikertelen CEO-k meg mindig a helyukon lehetnek. Ne feledjunk, a szabadsag ara a feleloseg. Addig nem fog valtozni semmi, amig ezeknek az embereknek a csaladjuknak a megelhetese is mulhat egy rossz uzleti dontesen. Koszonom, hogy elmondhattam
HattoryHanzo
2010. június 09. 17:56
Az alapvetően egy vicc, hogy egy ekkora bank belső számítógépes rendszere nem jelzett ennek az összegnek a töredékénél már. Ez olyan szintű felelőtlenség, hozzánemértés, ami semmivel sem magyarázható. Régi bankosok mesélték, hogy 17 forint eltérés miatt a fél éjszakát bent szopták a bankfiókban, mert olyan nincs, hogy nem stimmel. Nonszensz az egész.
várúr
2010. június 09. 15:28
A döglött szdsz-t, stb. visszasírók épp ezen nyihegnek. Na meg a "hiteeeeeeelt!" üvöltő kórus. Agyhalottaknak hiába hivatkozol monsieur Kervielre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!