Ellensúly nélkül

2010. június 18. 11:35

Az elmúlt hetekben a Fidesz-KDNP szövetség, tekintélyes civil szervezetek határozott tiltakozását kiváltva, négy területen indított támadást a kormányzati hatalom eddig többé-kevésbé jól működő korlátaival szemben.

2010. június 18. 11:35
„Az elmúlt hetekben a Fidesz-KDNP szövetség, tekintélyes civil szervezetek határozott tiltakozását kiváltva, négy területen indított támadást a kormányzati hatalom eddig többé-kevésbé jól működő korlátaival szemben. Az egyik - jelenleg még csak retorikai szinten és közvetett törvényalkotási lépésekkel - küzdelem a jegybank elnöke ellen zajlik, akinek távozását az új kormány jogilag nem tudja ugyan elérni, de politikailag kívánatosnak tartja.

A második terület az Alkotmánybíróság (Ab) tagjainak megválasztására vonatkozó szabályok megváltoztatása. Húsz éve az alkotmánybírák megválasztásánál a mindenkori kormánypártok és a mindenkori ellenzék minden esetben kompromisszumra kényszerült. Így volt ez 1994 és 1998 között is, amikor az akkori kormánykoalíció ugyan 72 százalékos többségben volt a parlamentben, mégis kénytelen volt megegyezni az ellenzékkel, mivel a jelölés során az ellenzéki pártok 4-2 arányú többségben voltak a bizottságban. (...)

A harmadik terület a médiáé. Ezen a téren több törvényjavaslatot is benyújtottak kormánypárti képviselők. Ezek a javaslatok - valószínűleg helyesen - összevonják az úgynevezett közszolgálati televízió- és rádiócsatornákat, és a nemzeti hírügynökséget. Az összevonással együtt azonban felszámolják a függetlenség és pártatlanság lehetőségét is. A döntés ellen tiltakozó Transparency International Magyarország közleménye megállapítja: »A TI aggályosnak tartja a felállítandó Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság Fidesz-KDNP elnökjelöltjét is, aki az ORTT egykori tagja, előtte nyolc évig a Fidesz-frakció parlamenti képviselője.«

A javaslatok részét képezi a korábban már alkotmányellenesnek nyilvánított vélemény-helyreigazítás intézményének újbóli bevezetése, amit az Alkotmány módosításával úgy akarnak elérni, hogy a jelenlegi Alkotmányból gyakorlatilag kiveszik a véleményszabadság jogát. Ezen keresztül azt lehet elérni, hogy a független sajtót indirekt módon arra kényszerítik, hogy ne közöljenek véleményeket, mert különben annak lesznek kitéve, hogy a véleménnyel vitatkozók cikkeit kell közölniük. A jogszabályok jelenleg ugyanis a tények helyreigazítását teszik lehetővé, amely tények objektívak, viszont a vélemény nem az. Jelenleg a sajtótermék kiadója vagy a kereskedelmi csatorna tulajdonosa arra tud vigyázni, hogy lehetőség szerint csak valós tényeket közöljenek, arra azonban soha nem tud majd vigyázni, hogy csak olyan véleményt közöljön, amivel senki nem vitatkozik.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
slomovicz
2010. június 19. 14:09
"Az elmúlt hetekben a Fidesz-KDNP szövetség, tekintélyes civil szervezetek határozott tiltakozását kiváltva, négy területen indított támadást a kormányzati hatalom eddig többé-kevésbé jól működő korlátaival szemben." Ez igy szemenszedett hazugság! Mármint a többé - kevésbé, mert egyáltalán nem volt a Gyurcsány kormánynak bármiféle erkölcsi korlátja! Az utóbbi húsz év legaljasabb kormánya volt ,akiket- a nép csak két év múlva , a 2010-es választáson tudott, elzavarni. Az , hogy ez alatt a két év alatt - teljesen padlóra vitte a magyar gazdaságot, - részben a Hack Péterek féléknek is, köszönhető. Ez az ember, szégyen a magyar zsidóság számára! Hazaáruló.
vizipipa
2010. június 19. 13:51
Nincs azzal semmi baj, ha a Fidesz él a 2/3-al. Persze elqrhatja, de azt majd meglátjuk. Navracsicsnak igaza van, 4 év múlva mindenki mondhatja: kétharmadod volt, miért nem csináltad meg? Az viszont más kérdés, hogy a médiafőnököt 9 évre akarják kinevezni. Minek? Miért akar mindenki a következő kormánynak embereket bebetonozni? A Fidesz nyerhet 4 év múlva is, majd újra kinevezi, ha akarja. Ellenkező esetben úgyis eltávolítják, így vagy úgy. A Fidesz is ezt csinálja most az örökséggel. Mindig mindenki megtalálta erre a módot. Ideje lenne abbahagyni ezt az erőlködést. Annak több köze lenne a demokráciához.
soelmo
2010. június 19. 09:31
Szerintem Hack csak a Vidám Vasárnapon vehető komolyan!
Agricola
2010. június 19. 09:30
Elképesztő, hogy ilyen fellegekben járó, valóságtól elrugaszkodott alakok, mint Hack Péter , vagy Halmai Gábor alkotmányjogászként olyan szerepben tetszelegnek, mintha nekik adatott volna meg a "demokrácia" helyes értelmezésének lehetősége. Hack hivatkozik a “tekintélyes civil szervezetekre” , amelyek személyi hátterét nem is ismerjük. Mégis azt gondolja , hogy ezek a legitim, választott parlament fölé emelkedve meghatározhatják a döntéseket. Ezek a szervezetek valójában lobbi csoportok. Egy mindenáron konszenzust megcélzó vezetés nem képes ellenállni szemérmetlen lobbi csoportoknak, akik aztán a törvényhozásba beépített kijáróembereik révén "kiherélik" a jónak induló törvényeket, vagy kis és nagykapuk tömegét építik be, amelyek a lobbi csoportok számára ugyan kedvezőek, de a közérdek szempontjából rendkívül kártékonyak lehetnek. Jól működő államokban a parlamenti döntéshozók józan ítélő képességgel rendelkeznek. Tudják, hogy nem kell szükségszerűen konszenzusra jutni a lobbistákkal és a szükségszerű döntések meghozatalához nem áll rendelkezésre végtelen hosszúságú időkeret.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!