Demokratúra?

2010. június 26. 16:25

Vezéri állam parlamentáris keretek között? Nem könnyű vállalkozás, nemcsak győzni lehet vele, de arcra esni is.

2010. június 26. 16:25

„Nem nagy öröm, hogy nem osztozom a magyarok többségének a hangulatában, mert akárhogy is, ez az én országom is. Gyanítom, hogy akármilyen kedélyváltozással, de ebben a városban és falun fogok köszönni a szembejövő ismerősöknek. Hogy volt 1944-ben? Nem repestem a haza keblén, és nem tudom, hogy a lakosság mekkora hányada szavazott volna amellett, hogy a deportáltak ne jöjjenek vissza a házukba. És a fordulat éve? 1948–1949? Nyári szünidőre hazamentem egy vidám, sokarcú osztályból, szeptemberben ahogy belépek, mindenki ül a helyén, és mozgalmi dalokat énekel. Három elátkozottat kivéve, én ezekhez léptem oda, ők lettek a barátaim. A sokaság akkor is éltette a bölcs vezért, és akkor is az az egy mindent felfaló kisgömböcpárt ünnepelte és nevezte magát forradalminak, mivelhogy megdöntötte a többpártrendszert, és felépítette az egypárturalmat. Egy nép, egy birodalom, egy vezér, születésem évében, 1933-ban ez volt a német köztársaságban a plurális demokrá ciát felszámoló, a politikai ellenfeleket bebörtönző, a teljes sajtócenzúrát bevezető jelmondat. Ezt szerették az oroszok is, miután Sztálin a sok irányzat között rendet csinált, kivéve a lágerbe zártakat és az otthon rettegőket.

A homogenizáció, az eszmei-politikai egység megteremtése, a Gleichschaltung elég gyorsan megy, szinte hónapok alatt, ha a társadalom nem irtózik az államapavallástól, ha a tejbegrízt és a fenekest is onnan felülről várják, félik és tartják normálisnak. Újra állampárt? Egy új, lazább totalitarizmus? Demokratúra? Mismás a demokráciából és a diktatúrából? Vezéri állam parlamentáris keretek között? Nem könnyű vállalkozás, nemcsak győzni lehet vele, de arcra esni is. Ha megint diktatúra, akkor megint demokratikus ellenzék. A rituálisan felmagasztalt vezért a szent beavatottság dicsfényébe kell helyezni. Egy ellenzékinek tartott román természettudóstól hallottam ezt a mondatot: Azért a nagy conducator sem tudhat mindent. A felfuvalkodás szokásos vége közismert: kipukkanás. Előbb azonban dagadás, dagadás. Magyarország folytatja szokásos imbolygását Nyugat és Kelet között. Szerződés vagy önkény? Civilizáció vagy barbárság? Melldöngetés vagy önfegyelem? Kelet-Európában nem gyöngül a moszkvai stílusú, putyinista kísértés. Van-e hajlandósága a megválasztott politikusoknak a fair play-re? Be tud illeszkedni ez a legújabb magyar képződmény az európai konzervatív palettába sajátos színkeverék gyanánt?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
civilina
2010. június 27. 19:35
"...akárhogy is, ez az én országom is." Sokunknak nem akárhogy a miénk ez az ország. Szívünket határtalan szeretet és büszkeség járja át, mert nem csak ország a számunkra, hanem az édes hazánk, ahol otthon érezzük magunkat. Akinek csak akárhogy az országa Magyarország, annak a szívében nincs szeretet és nincs büszkeség. Az ilyen ember akárhol akárhogy is él a világban, sehol sem képes otthon érezni magát.
marós
2010. június 27. 07:12
Amikor Bp. utcáin gumilövedékkel lőtték a békés embereket, hovatartozás nélkül, akkor úgy hallgattak a demokráciát most féltők, mint sz@r a fűben. Nem a demokráciát, hanem a hatalmát bánja, félti a törpe kisebbség néhány talpnyaló bértollnoka.
S.P.Q.R.
2010. június 26. 20:55
Egyszerűen nevetséges ez a Konrád. Az, hogy ennyi idő elteltével is még azt hiszi, működik a dolog. Nem működik. Amivel Antall Józsefet tetszettek szellemileg terrorizálni, mellesleg kiütéses sikerrel, annak már nagyon régen lejárt a politikai szavatossága. Konrád Úr, Gyurcsány őrült támadásai a szabadság és a jogállam ellen, züllött ripacsériába fulladó antikormányzása, az nem zavarta kényesen demokratikus ízlését? Konrás Úr, sajnos ön csak egy szócső. A szélsőbaloldali Népszava hamarost felkapja önt, de rajtuk kívűl, higgye el, a kutyát nem érdekli már nácizó (mi más?) dumája. A bukott miniszterelnök mögül osztani az észt és bérretegni: gusztustalan. Nézzen a tükörbe. És, ha kérhetjük, ne hiszterizáljon tovább. Épp eleget ártott már állandó uszításaival ennek a jobb sorsa érdemes országnak.
atila68
2010. június 26. 19:47
Mondott ez a Konrád már nagyobbat is, most meg nem keresem pedig eltettem a könyvjelzők közé, node! Kedves György, Igen, a vezéri állam parlamentáris keretek között nem könnyű vállalkozás, bizony Gyurcsány Ferenc is belebukott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!