A Sólyom végveszélyben

2010. június 23. 18:25

A Fidesz szemlátomást most teszteli a narancsuralom határait.

2010. június 23. 18:25

Hatalmas, jóhiszeműségét bizonyító, önkorlátozó gesztus lett volna a Fidesztől, amennyiben – minden közjogi vétózása dacára – mégis Sólymot jelöli. „Ha a főnökkel játszol, akkor nem szabad nyerni. De bolond az, aki könnyen veszít, mert ilyen ellenfélre nincsen szükség. Éles, kemény küzdelemben kell veszíteni, és akkor a főnök kedvenc partnere leszel” – mondja Szita György bűnügyi kultregényének egyik hőse. (Magánnyomozás. Magvető Könyvkiadó, 1987, Budapest.) Nem először vagyok kénytelen idézni a Fidesszel kapcsolatban ezt a zseniális aranyköpést.

Ugyanis egy újraválasztott Sólyom pont olyan lehetett volna a kormánynak, mint a főnökkel sakkozó taktikus beosztott. Tetejébe ő, ha akarna, sem tudna nyerni, ugyanis ellenkezhet egy darabig, ám aztán – gyenge elnökhöz méltón - alá kell írnia a kifogásolt törvényeket. Orbán pedig alakíthatná az okos, emberséges főnököt, aki a saját feje után megy, de azért lehet neki ellentmondani. (És a véleménykülönbségnek nincs egzisztenciális kockázata.) Ám – úgy tűnik – a Fidesz offenzív-konfrontatív erőpolitikára szánta el magát.

Az MSZP előtt ott pattog a labda, hogy kínos szituációba hozza a kormányon lévőket. Úgy teheti ezt, ha visszalépteti jelöltjét, Balogh Andrást, és az LMP nyomdokain kiáll a Sólyom-újrázás mellett. Nagyjából afféle kísérőszöveggel, hogy „Ugyan nekünk fájt, amikor Sólyom László bennünket támadott, de az utóbbi hetek rádöbbentettek arra, hogy – minden fenntartásunk dacára – be kell látnunk: elnökük valódi, pártatlan alkotmányvédő. Mégis őt javasolnánk hát.” Még ütősebb volna, ha ezt maga az önként visszalépő Balogh harangozná be. Olyan „legkisebb közös többszörös” szöveg kéne, amihez akár a Jobbik is tud csatlakozni. Utána felszólítható a Fidesz, hogy a világról amúgy nagyon mást gondoló ellenzéki pártok ad hoc egységét szélesítse nemzeti egységgé. Minél több civil tényező bevonásával nyomás alá helyezhető volna Schmitt, hogy a fenti egység jegyében ő maga lépjen vissza. Lehetetlen? Bizonyára. De azt kell csinálni, mint a főnökkel sakkozó beosztott. Nem szabad könnyen veszíteni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemhivo
2010. június 24. 18:04
..az a baj, hogy a fidesz bármilyen pofátlan ganéságához a "narancsködevők" kényszeredetten vigyorognak, ....és próbálják védeni a védhetetlent, addig, amíg nem közvetlenül érzik f.szukkal a "csalánverést"... ..egyébként meg lesz.rom...felőlem lehet "orbániáda", amennyiben növekvő gazdasággal és jóléttel (pl euróval) kecsegtet...
soelmo
2010. június 24. 11:54
Csupán az a baj, hogy mindenki emlékszik arra, amikor a Sólymot (talán azt hitte Turul) leparasztozta....és hiába futott csíkos pizsamájában a Hollám Ernő utcába, azért ellentábora nem tudta megbocsátani neki, hogy esetenként kibeszélt a megbeszéltből....Nos most a ballib(si) média sírógörcsöt kap miatta.... ez már túlságosan színvonaltalan (nem mintha többet vártunk volna tőlük), és a pofátlanságnak (mivel az írás megmarad, meg annyira amnéziásak sem vagyunk) mégiscsak vannak határai.
soelmo
2010. június 24. 11:36
Azt hiszem, itt (és másutt) a kommentelők azzal a problémával viaskodnak, hogy megszűnt az Aczél et. által irányított egypólusú médibirodalom. Most mindenki megpróbál úgy okodkodni, hogy az megfeleljen a bibsiliberális észjárásnak....miközben nagyon értelmes emberek mindezt már egyértelműen és Aczélfüggetlenül megfogalmazzál pl. a Heti Válaszban... Néha nem árt olvasni is, írás helyett. A régi rendszer hívei a közvéleménykutatások szerint éppogy elérik a 10 %-ot, de még ha az általuk kreált jobbikor is ide számítjuk, sincs húsz zázalékuk. Akkor most miről vitatkozunk, min elmélkedünk, Azon, hogy a társadalom 20 százalékának érekeit megszólaltató-védő médiák okosak-e vagy hamarosan ismét győztesekként örülhetünk nekik?
Tau bácsi
2010. június 24. 11:26
A cikk merő ábránd, ha egy politikai erőnek módja van a saját jelöltjét megválasztani köztársasági elnöknek, az eddig is mindig megtette, ezúttal sem lesz másként. Sajnálom, hogy Sólyomnak esélye sincsen, eddig ő volt az egyetlen, aki nem pártkatonaként viselkedett. Viszont a Fidesz-KDNP kétharmadával megnyílt az út a köztársasági elnöki tisztség újragondolása előtt. Erősebb jogosítványokkal rendelkező, a nép által közvetlenül megválasztott elnökre van szükségünk. Legalábbis én ezt a következtetés vonom le az Őszöd utáni négy éves kutyakomédiából, egy erősebb elnök feloszlathatta volna a parlamentet és az ország éveket nyert volna az értelmes cselekvésre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!