A nemzeti kérdés két évtized magyar politikájában

2010. június 10. 11:55

Kettős állampolgárság mint a kisebbségi kérdés kezelése azonban csak a Balkánon van.

2010. június 10. 11:55

„Ezzel állt szemben a magyar jobboldal, amely akkor, az 1994-es kormányváltás után már a Fidesz vezetésével egészében képviselte azt az álláspontot, amit az első alapszerződések idején még csak az MDF Csurka-féle szárnya és a Kisgazdapárt képviselt: a beneši dekrétumok felvetésének politikáját, az alapszerződések elutasításának politikáját. Még ellenzékben hozzák létre a szocialista-szabaddemokrata kormánnyal szemben a Magyar Állandó Értekezletet, amelyet azután, kormányra kerülve, a Fidesz vezette kormány intézményesített: ez a magyar állam és a kisebbségi pártok, szervezetek közötti közjogilag intézményesített kapcsolatot jelenti; majd jött a státusztörvény, ami a szomszéd országokban élő kisebbségi magyar személyek és a magyar állam intézményes kapcsolatát jelenti. Mindez teljesen ellentétes a szocialista-szabaddemokrata koalíció által képviselt iránnyal. Ez a törvény az európai intézményekben, az úgynevezett velencei bizottságnál megbukott, és Magyarországot arra kényszerítették, hogy több lépésben lényegében üresítse ki a törvényt. Nem tehetett mást, a román és a szlovák diplomácia ezt elérte.(...)

Kettős állampolgárság mint a kisebbségi kérdés kezelése azonban csak a Balkánon van. Ennek a hátrálási folyamatnak volt a végpontja az, ami most, az elmúlt két hétben történt. A Fidesz és a Jobbik törvénybe iktatta a maga parlamenti többségével a kettős állampolgárságot. Ez a kettős állampolgárság teljesen ellentétes az Európában elfogadott nemzetközi normákkal. Igaz, hogy kettős állampolgárság sokfelé van, mint a migráció, a családi kapcsolatok, a munkavállalás, az emberek mozgásának a velejárója. Kettős állampolgárság mint a kisebbségi kérdés kezelése azonban csak a Balkánon van. Olyan dél-kelet európai átalakuló országokban, amelyek tulajdonképpen nem ismerik el az adott etnikum határok általi megosztottságát: ez Románia, Szerbia és Horvátország esete. Máshol, Nyugat- és Észak-Európában, ahol szintén van kisebbségi kérdés, ahol van autonómia, ahol vannak kisebbségi jogok, sehol sem az anyaország által felkínált állampolgárság jelenti a kisebbségi kérdés megoldását. A Fidesz és a Jobbik e kezdeményezése csak nemzetközi konfliktusokat gerjeszthet, és súlyos helyzetet teremthet Magyarország és szomszédai kapcsolatában. Hozzá kell tennem, hogy az eljárás mindenképpen ellentétes a magyar-szlovák és magyar-román alapszerződéssel is, de meggyőződésem szerint a törvény tartalma ellentétes a nemzetközi normákkal is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zázrivecz
2010. június 10. 23:27
Szerintem a rettegők hamarosan egyesülni fognak egy új mindennél erősebb média csoportba, ez lesz a GUÁNÓ-CSOPORT
soelmo
2010. június 10. 19:12
Zsóti is zsidó?
Karcsi75
2010. június 10. 16:41
Miért nézi le a balkánon élő embereket ez az ázsiai?
elfelejtette
2010. június 10. 15:07
Nem tudom, mi a divat kettős állampolgárság terén a világban, hol miért adják meg, de az, ahogy a baloldal állt hozzá a kérdéshez, azaz magasról leszarta, ellendrukkerkedett, fasisztázott, ezzel kiadta a kezéből azt a jogot, hogy bármiféle véleményt formálhasson nemzeti kérdésekben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!