A nagy demokráciavita

2010. június 21. 07:20

Ha a Fidesz-KDNP arra méltatlanokat is megbízhat független intézmények vezetésével, megkísérelheti kiiktatni hatalma ellensúlyait, a választók ezt végül nem a határozottság, hanem a hatalmi arrogancia jelének fogják vélni.

2010. június 21. 07:20

„A Fidesz-diktatúra, narancsuralom kiépülését taglaló nyilatkozatok, újságcikkek lassan megtölthetnének egy kisebb könyvtárat, ám a tiltakozók személye a legtöbb esetben mintha eleve felmentené a jobboldalt a bírálat megfontolásának terhe alól. Nicsak, ki beszél? – kapjuk fel a fejünket, amikor állampárti figurák oktatnak demokráciát, amikor a 2006-os rendőri brutalitásnak tapsolók kérik számon a jogállami normákat. Szögezzük le sokadszorra is: 1990 óta a 2002-től kormányzókat lehet elmarasztalni a demokratikus normák tudatos áthágásának, a jogállam szisztematikus leépítésének vétkében; ők üresítették ki, járatták le a rendszerváltozás eszméit, intézményeit. A kettős mércét pedig a balliberálisok rutinból alkalmazzák: Bauer Tamás például annak kapcsán, hogy a Fidesz egyes hírek szerint Schmitt Pált készül köztársasági elnöknek jelölni, önfeledten leírja (Épül a pártállam, Népszabadság, június 19.), hogy egykor Dobi István és Losonczi Pál is a párt megbízásából lett az Elnöki Tanács elnöke. De, ha már a pártkötődést kifogásolja, véletlenül sem teszi hozzá, hogy Göncz Árpád meg a néhai SZDSZ képviselője és ügyvivője is volt, mielőtt államfő lett. Múltja mindenkinek van, a kérdés az, miként képes megfelelni új feladatának a parlament bizalmából közjogi méltósággá emelt személy. (...)


Egyelőre nem lehet megítélni, hogy az Orbán Viktor által sokszor emlegetett alázat vagy az időnként szükséges önkorlátozás mennyire hatja át a Fidesz–KDNP döntéseit. Ha semennyire, akkor akár izomból átépítheti az egész közjogi rendszert, arra méltatlanokat is megbízhat független intézmények vezetésével, megkísérelheti kiiktatni hatalma ellensúlyait, a választók ezt végül nem a határozottság, hanem a hatalmi arrogancia jelének fogják vélni. És a demokráciavitában (is) mindig az övék az utolsó szó.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2010. június 21. 09:19
A demokráciát "féltő" nyilatkozatokkal kapcsolatban mindíg meg kell nézni ki mondja. A késelő roma bűnöző is rasszista ügyészről, bíróról beszél. A pártállamból érintetlenül itt maradt hálózatok, amelyek bel és külföldön rombolják az ország esélyeit, lejáratva minden jószándékú kezdeményezést, nem biztos, hogy demokratikus eszközökkel felszámolhatók. Az 1948-ban nyakunkba ültetett idegen elit, saját zsákmányának tekinti az országot, önként nem hajlandó távozni a közéletből! Ez az elit működteti az említett hálózatokat. Ez ellen csak a tények nyílt feltárásával - ki kinek a fia, lánya és mit csinált az elmúlt 65 évben - lehet védekezni. Az, hogy egy bűn elévül e, politikai döntés kérdése. A zsidó emberek úgy döntöttek, hogy a náci bűnök nem évülnek el, és a mai napig üldözik őket. A magyar embereknek is dönteni kell, meddig akarják tűrni a nyakukban az idegen elit fosztogatását.
kérdés
2010. június 21. 08:48
Fajsúlyosabb a mostan zajló alku a leköszönő hatalom és a berendezkedő között, annyiban, hogy: 1. Nemcsak a demokratikus intézményeket, hanem a kasszát is kiürítették, lemerítették. Ez azt jelenti, hogy mégcsak nem is alku, hanem zsarolás irányában hathat a 'tárgyalás'. 2. Gyf még mindig az ország problémája, mert az alku helyett zsarolásos irányba tolná a 'tárgyalást'. 3. Aránytalanul oszlik el az a médiafelület, ami teret ad a klf. érdekek jótékony, ill. kártékony befolyásoló hatásának. Ez is a 'tárgyalások' zsarolásos irányba történő eltolódására utal. A legfontosabb tényező az a talaj, ahová a magot vetik. Székellyel értek egyet.
states
2010. június 21. 08:35
Nem csak a szocik nem tudnak megbirkózni a kétharmados buktával, de vannak jelek arra, hogy a Fidesz sem azzal a felelősséggel, amit ez a győzelem jelent. Önkorlátozás nélkül könnyen visszájára fordulhat ugyanis a kétharmad. A Domokos-ügy óta egyre több, a Fidesz holdudvarához tartozó értelmiségi figyeli aggodalommal Orbán elszabadulását a Fidesz fedélzetén. Ez érződik Szerető Szabolcs írásán is.
szeekely
2010. június 21. 08:00
Szabolcs kimondta: igaza van! Kedves Fidesz, legyen szupertobbseged hosszueletu a Parlamentban. Ehhez ket jotanacs: 1. akkor hasznald a 2/3-os erofolenyt, amikor muszaj. 2. kulonben pedig ugy kormanyozz, mintha nem lenne meg a 2/3.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!