„1 428 578 magyar állampolgár párt nélkül maradt. Ennyien, a választásra jogosult állampolgárok 17,75 százaléka szavaztunk nemmel 2004. december 5-én a kettős állampolgárságra. Ez a leadott érvényes szavazatok 48,43 százaléka volt. Merthogy a nyolcmillió választópolgár 62,5 százaléka távol maradt a népszavazástól. (...)
Mire Orbán Viktort formálisan is miniszterelnöki felelősség terheli Magyarország nemzetközi kapcsolataiért, a törvényt már el is fogadták. A törvényt, amely – a leszármazás és nyelvtudás kerülőútján – nemzetiségi hovatartozás alapján kínálja fel a magyar állampolgárságot a szomszédos országokban élő magyaroknak, s ezzel bevonja őket a magyar politikai nemzetbe, felrúgja a nemzetközi rendet, a szomszéd országokkal kötött alapszerződéseket és konfliktust gerjeszt többség és kisebbség, határon inneni és túli magyarok között. (...)
Az ötvenkilenc tagú MSZP-frakciónak 2010. május 26-án az ügyben nincs közös álláspontja. A frakciónak csak csekély kisebbsége állt ki saját korábbi kormányának politikája mellett, többsége a Fidesz politikája mellé állt. Nekünk, akik 2004-ben közel másfél millióan voltunk, nincs ma képviseletünk a magyar Országgyűlésben. Az SZDSZ, amely 2001-ben nemet mondott a státustörvényre és nemet mondott a kettős állampolgárságra is, megszűnt, el sem indult a 2010-es választáson, az MSZP-nek nincs álláspontja, többsége a Fidesz oldalára állt.
A jobboldalnak ma a magyar Országgyűlésben politikai értelemben nincs ellenzéke. A magyar progresszió romokban hever, az alapoktól kell újjáépíteni.”