A Trianon-trauma mint hungarikum

2010. május 28. 10:53

Egyik országban sem siratják annyira „Trianonjaikat”, mint Magyarországon: a török autókra nem ragasztják az Oszmán Birodalom térképét.

2010. május 28. 10:53

„A 90 évvel ezelőtti Párizs környéki békék nemcsak Magyarország, hanem négy másik állam számára is súlyos békefeltételeket, a győztesek kénye-kedve szerint elcsatolt területeket jelentettek, és hatalmas társadalmi kataklizmát okoztak. Ma azonban egyik országban sem siratják annyira „Trianonjaikat”, mint Magyarországon: a török autókra nem ragasztják az Oszmán Birodalom térképét, a bolgár tüntetéseken nem skandálják, hogy vesszen Neuilly!, Ausztriában nem iktatnak be Saint-Germain-emléknapot, és a német parlamentben sem harsan fel Elzász-Lotaringia egykori német himnusza, az Elsässisches Fahnenlied.

Az egyik ok, hogy a vesztesek közül többen átéltek már a megelőző évtizedekben hasonló kataklizmát. Bulgáriában az első számú nemzeti katasztrófának az 1913-as második balkáni háborút tartják, amelynek során az ország elvesztette a bolgár „Erdélyt”, Macedóniát, illetve Dél-Dobrudzsát (előbbi Szerbiához és Görögországhoz, utóbbi Romániához került). A Habsburg Birodalom nagy traumája – mondja Fiziker Róbert történész – az 1866-os königgrätzi csata volt, amelynek során nyilvánvalóvá vált, hogy Ausztria, Poroszország mögött, másodrendű szerepre van kárhoztatva. A Balkánról a 19. században folyamatosan visszaszoruló Oszmán Birodalom is elszenvedte már a maga Mohácsát – magyarázza Dobrovits Mihály, az ELTE közép-ázsiai kutatócsoportjának munkatársa. A törökök a legnagyobb drámájukként az oroszokkal 1877–1878-ban vívott – az akkor 1293-at mutató iszlám naptár alapján egyszerűen csak 93-asként emlegetett – háborúra emlékeznek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 151 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ángyán Páván
2014. augusztus 20. 01:04
Ez a Svejcer költi rossz hirünket a világban? http://www.the-american-interest.com/fukuyama/2012/02/06/whats-wrong-with-hungary/
Schweitzer András
2010. június 16. 13:57
Szerintem a nekem címzett hozzászólások jó része nem született volna meg, ha a hozzászólók a HVG-ben megjelent cikkemnek (nem vélemény) legalább a kopfját (kiemelt összefoglalóját) elolvassák a fenti félreérthető zanza helyett. Az így szól: Az első világháborúban vesztes országok többsége ma már alig gyászolja az akkortájt elcsatolt területeket – leginkább azért, mert nincsenek a határaikon túl sok százezres vagy milliós nemzetrészek. Gúnyolódni nem volt szándékom, az okokat bemutatni igen.
KingTiger
2010. május 29. 15:01
A Trianon-trauma valóban hungarikum, mivel a magyarok vesztették a legtöbbet az I. világháborút lezáró békediktátum eredményeként. Az írás a továbbiakban saját maga ad tanúbizonyságot arról, hogy minden nemzetnek megvan a maga traumája, amit hol többé hol kevésbé tudtak feldolgozni. A magyaroknak eddig lehetőségük sem volt még csak kibeszélni sem az érzéseiket, mivel egyből rájuk sütötték az irredenta jelzőt. Az írást olvasva kezd nekem a "bűnös nemzet-tudat" kép felsejleni, ennek a kialakításában és fenntartásában pedig bizonyos nációknak elég nagy gyakorlata van....
röviden
2010. május 29. 13:30
Neked?! A kutyádnak előbb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!