A magyar konzervatívok is szocialisták

2010. május 03. 08:58

A parlamentben egyetlen olyan párt sem foglal helyet, amely közel állna a Nyugat-Európában meghatározó konzervativizmushoz.

2010. május 03. 08:58
„A jobboldalra a XIX. században inkább a gazdasági liberalizmus volt jellemző (nem számítva a szélsőjobb kommunistákkal rokon gazdasági programját) és ugyanez mondható el a XX. század végén jelentkező neokonzervativizmusról is, amelynek egyik legismertebb képviselője, Margaret Thacher az állami szerepvállalás leépítésével, az állami iparágak jelentős magánosításával és a szociális kiadások nagymértékű csökkentésével tette magát közismertté. 

Ha a magyar jobboldali pártok programját (illetve ezek hiányában ígéreteiket) hasonlítjuk össze a neokonzervatív irányzatokkal, akkor azt kell megállapítanunk, hogy a Fidesz, a Jobbik és az LMP minden különbözőségük ellenére ellentétben áll az előbbivel, mivel (eltérő értékelvek alapján) mindegyik az erőteljesebb állami szerepvállalást, a piac korlátozását hirdeti. 

Az MSZP öndefiníciója szerint is szocialista célokat követ. A 2010-es választások furcsasága tehát, hogy jelenleg a parlamentben egyetlen olyan párt sem foglal helyet, amely akár csak közel állna ahhoz a konzervativizmushoz, amely Nyugat-Európában meghatározó. Ezzel szemben valójában mindegyik parlamenti erő szocialista gazdasági programot hirdetett meg.” 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. május 04. 07:25
Na, azért nem kellene mindent felhasználni a parasztvakítás érdekében. A sz..t el kell választani a májától.
Google
2010. május 03. 19:54
A magyar konzervatívok is szocialisták, csak nem tudnak róla (így kell ezt mondani). Mint ahogy arról sem, hogy tulajdonképpen mindannyian jobbikosok - de addig boldogok, amíg nem is tudják.
Tündér_Lala
2010. május 03. 17:47
A fogalmak (jobb-bal, konzervativ- liberálias) komoly keveredésben vannak egymással nálunk és a világban is. Az szdsz-mszp kombó amerikai értelemben vérkonzervatív politikát valósított meg, a nemzeti érdekek képviselete nélkül, nagyon magas adóterheléssel. Teljesen ellentmondásos rendszer, (pld. a lumpen rétegek semmilyen együttműködést nem váró támogatásával), amely semmilyen tekintetben nem konzekvens, következetes és a középrétegeket végletekig elnyomorította. Az amerikai konzervatívokra jellemző, hogy nem tűrik csak a magán tulajdont, azt gondolja, hogy a problémáit mindenki oldja meg maga. Ennek fejében viszont kifejezetten alacsony adóterhelést tartanak fennt. A szociális célokat önkéntes magán alapítványokkal oldják meg (részben). A fidesz egy európai értelemben vett jobb közép párt (nemzeti érdek képviselettel), amely a maga helyén kívánatosnak tartja a közösségi tulajdonlást, a közösségi ellátórendszereket (főleg a stratégiai ágazatokban, illetve a monopol helyzetű cégek esetében) de a gazdaság egészét szabályozott piaci szereplőkkel működtetné. Ahhoz, hogy ez lehetségessé váljon az adóprést bizony csökkenteni kell. Ez a modell hasonlít leginkább a szociális piacgazadasághoz, amelyet célunk volt elérni. Ez bizony elveiben és gyakorlatában (98-02) baloldalinak tűnik a fenntiek gyakorlatához képest.
hajduj
2010. május 03. 17:22
Itt még Nyugat-európa se áll közel önmagához, mert itt olyasmit is megenged magának, amiért a saját honában azonnal agyonvernék. Lásd a bankokat, vagy a közműszolgálatokat stb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!