„– De vajon érvényes-e még az MSZP kampányfilmjében megfogalmazott állítás, miszerint csak a szocialisták képesek megállítani »Orbán Viktor és a szélsőjobboldal teljhatalmát«, amikor Bajnai Gordon kormányfő utolsó parlamenti beszédében épp arról beszélt, hogy Orbán és Mesterházy is demokrata, és legalább ebben ki kellene egyeznie a két nagy pártnak.
– Én nem is mosom össze a két jobboldali pártot. A Fidesz szavazóinak jelentős része, a Fidesz politikusainak jelentős része bizonyosan demokrata. Ezt nem kétlem. De nem tudom nem észrevenni, hogy több vezető politikusuk, így Orbán Viktor megnyilatkozásai is gyakran antidemokratikusak. Számos kijelentésük, cselekedetük bizonyítja, hogy az értékvállalásukat gyakran felülírja a pártpolitikai érdek, a felelőtlen populizmus. A Jobbik rasszista, szélsőséges eszme mentén politizál, amely már a rendszerváltás, a demokrácia alapelveit is megkérdőjelezi. De a Fidesz olykor nem a vállalt értékei, hanem a rövid távú pártérdekei mentén politizál, mint ez kiderült akkor is, amikor 1998-ban Torgyán Józseffel képes volt szövetséget kötni. A Fidesznek egyértelműen meg kell nyilatkoznia, hogy vállalja-e a harcot a szélsőjobboldallal szemben.
– A választások után szinte bizonyosan újra kell definiálni a baloldalt, újra le kell verni az MSZP cölöpeit a szociáldemokrata értékek mentén. A párt miniszterelnök-jelöltjeként ebben nyilván szerepet kíván vállalni. Merre tovább május után?
– Az MSZP sem akkor, ha kormányon marad, sem akkor, ha ellenzéki szerepre kényszerül, egy dolgot biztosan nem tehet: nem folytathatja eddigi politikáját. Megváltozik a politikai erőtér, bekerül egy szélsőjobboldali párt az Országgyűlésbe, ehhez alkalmazkodni kell. Másfelől az ország számára mi a progressziót ajánljuk, ami azt jelenti, hogy saját pártunkat is modernizálni, változtatni kell. Nem pártreformról beszélek, hanem pártmodernizációról. Igazodni kell a körülményekhez. Egy új baloldalt kell felépíteni a választások másnapjától. A baloldal számára kiemelten fontos rétegeket kell képviselnünk a felkínált programunk mentén: a középréteget és az elesetteket. Különösen akkor, amikor a Fidesz egy másik irányt választott: a bankokkal, a nagyvállalkozókkal kötött szövetséget. Nekünk a munkavállalókkal, a szakszervezetekkel kell szövetséget kötnünk és képviselni az érdekeiket.
– Azzal kezdte, hogy szellemileg és lelkileg is, köszöni, jól van. A 2010-es választások első fordulója előtt pár nappal hogy érzi: megérte elvállalni az MSZP kormányfőjelölti szerepét?
– Nem bántam meg a döntésemet. Az történt, amit vártam. Nagyon kemény munkán vagyunk túl, minden munkatársam, minden jelöltünk tisztességgel végigdolgozta az elmúlt időszakot. Olyan körzetekben is komolyan vettük a feladatot, ahol a rendszerváltás óta egyszer sem tudtunk mandátumot szerezni. Azért dolgoztunk, hogy az MSZP ne csak az elmúlt húsz év, hanem a következő húsz év legsikeresebb pártja is lehessen. Ezért a munkánk nem ér véget a választásokkal, új baloldalt kell építeni, együtt, új egységben.”