Mit kaptunk az MSZP-től?

2010. április 27. 14:15

Nem volt kudarc – így összegezte vasárnap éjjel Lendvai Ildikó nyolc év kormányzását.

2010. április 27. 14:15

„A 2006-tól megteremtett egyensúly egy kizsákmányoló egyensúly volt: aki dolgozott, annak akkortól még több adót kellett fizetnie, az állami pénzek kezelői viszont nem voltak hajlandók takarékoskodni, a költségvetés főösszege évről évre összességében tovább növekedett. Ez a folyamat szinte kivégezte a gazdasági növekedést; a válság tulajdonképpen még jól is jött a kormánypártoknak, hiszen elfedte azt a tényt, hogy a 2008-ra beígért gazdasági növekedésnek az év első három negyedévében se híre, se hamva nem volt.

Gyurcsány méltatlanul elfelejtett, 2008 augusztusi dolgozatában, a válság előestéjén kifejtette ennek elméleti hátterét: szerinte a magyar társadalom ezekre az elosztási arányokra állt rá, a költségvetés márpedig akkora, amekkora, a szociális rendszer is épp a szükséges méretű, megtakarításra nincs lehetőség, mert sérül a szolidaritás, és összedől az ország.

Történelmileg is izgalmas, hogy egy ennyire éles tézisgyűjteményt ilyen gyorsan megcáfoljon az élet: Bajnai kormányának már kényszerből kellett meglépnie azokat a takarékossági lépéseket, amelyekre Gyurcsány nem volt hajlandó, és az ország mégis túlélte azokat. Sőt, Bajnai tevékenysége implicit módon még Orbán ellenzékben hangoztatott érveit is igazolta, hiszen úgy spórolt az állam költségein ezermilliárdot meghaladó mértékben, hogy a tizenharmadik havi nyugdíj megvonásán kívül talán nem is volt igazán népnyúzónak tekinthető intézkedése.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kockadroid
2010. április 28. 12:34
"aki dolgozott, annak akkortól még több adót kellett fizetnie ... Ez a folyamat szinte kivégezte a gazdasági növekedést" Lassan mondom. Alacsony a foglalkoztatottság. Az alapvető problémával nem tudtak és láthatóan nem is akartak mit kezdeni. Persze lehet kozmetikázni a statisztikát azzal, hogy az óriási mértékűre duzzadt nyugdíjas tömegeket és egyebeket nem számoljuk. Ezzel valószínűleg Fletó is tisztában volt, amikor lemondott. További százezer munkahely megszűnése miatt összeomlott volna a rendszer. Bajnai részéről óriási hiba volt, hogy elvállalta a szarból visszahozást. Egyszerű adó-átrendezéssel a problémát nem lehet megoldani, mert ahhoz már túl nagy. Kidobtunk egy évet az balakon. Itt lenne az ideje a probléma gyökerét megvizsgálni. De ehhez egy olyan kormány kell, amelyik nem kizárólag a költésgvetés egyensúlyával foglalkozik, mert az immár jól láthatóan sehova sem vezet; hanem az országot kell rendbetenni. Mivel az állam jelentős részt vállalt a gazdaság szétverésében, a helyretétele is állami szerepvállalással indokolt. Már unom, hogy egyesek mindig elszúrják, én meg fizethetem ennek az árát.
gerenyi
2010. április 28. 10:52
@loginn: ezek Bajnai időszakára már tönkre voltak téve...
Senior
2010. április 28. 09:03
Ezt a vén lotyót el kell takarítani! Szarok rá, ha koncepciós perben, kreált bizonyítékokkal! Aki egykor esküt tett az egypárt rendszerre, majd most a demokráciát félti, azzal szemben minden eszközt szentesít a cél.
marós
2010. április 28. 07:08
Mit kaptak a szoci vezetők, és bértollnokaik az elmult nyolc évben? Villát a Rózsadombon, és egyéb exklúzív helyen, lukszus nyaralót a Balaton legszebb részein, a legdívatosabb autó csodákat, tömött pénztárcát. L.I.-nek ez ugrott be, rövidlátó szemeivel tovább képtelen nézni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!