A baljós előjelekről

2010. április 20. 17:08

Magyarország lakosságának alapvetően jobboldalibb többségét a jobboldali elit inkább megnyerheti a reformoknak.

2010. április 20. 17:08

Nem áll tőlem távol, hogy az inkább jobboldali politikai szemléletet a mai Magyarország problémáinak megoldásában hatékonyabbnak tekintsem, mint az inkább baloldaliakat. Ennek nemcsak az az oka, hogy a baloldali kormányzatok sikertelenek voltak, és nemcsak az, hogy a romakérdést illetően kontraproduktívnak bizonyult a hagyományos baloldali felfogás, amely tagadja, hogy a probléma jelentős részben kulturálisan meghatározott, etnikai jelleggel terhelt. Az alapvető ok az, hogy vannak kérdések és helyzetek, melyek optimális megoldása meghatározott időben és helyen baloldali, és vannak, melyek inkább jobboldali válaszokat igényelnek.

Azért tartom pillanatnyilag hatékonyabbnak a kulturális meghatározottságokra hivatkozó, a rend iránti igényekkel operáló, konzervatívabb jobboldali választ, mert Magyarország lakosságának alapvetően jobboldalibb többségét a jobboldali elit inkább megnyerheti a reformoknak, mint a baloldali elit. A többség ugyanis jobban érti a jobboldalibb politikai nyelvezetet. Ezért aztán a szélsőjobboldallal is talán jobban meg tudnak birkózni, mint a megrettent liberálisok vagy a korrumpálódott baloldali elit.

Csak éppen viszolyogtató lesz, amikor majd a szélsőjobb ellen lépnek fel a maguk demagóg módján, amelynek a létrejöttében súlyos felelősség terheli őket, éppen az általuk használt, a nemzetet és a hazát kisajátító nyelvezetük miatt. Se a Franco-rendszert, se Nyugat-Németországot nem a baloldal, hanem az euroatlanti demokratikus politikai kultúrát igenlő jobboldal tudta szervesen átvezetni a tekintélyuralmi lakossági beidegződések világából a demokráciába. De azért az alapvető különbség volt, hogy nem »hazáztak« és »nemzeteztek«, nem »idegenszerűztek«, és nem magukat tételezték a demokrácia és a nemzet természetes letéteményesének.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dadi56
2010. április 21. 07:29
Azok az idíóták, akik össze-víssza beszélnek, kisérletet tesznek arra, hogy a fideszt besározzák, a szocik rémuralmát kozmetikázzák, pedig egyszerű a képlet, nem hazudni, lopni kell, hanem betartani amire eküdtek, az ország érdekit szemelől nem téveszteve dolgozni a nap 24 órájában.
bryan
2010. április 21. 03:08
Korrekt cikk.
Öreg
2010. április 20. 21:00
A jobboldali politikai nyelvezetet jobban értik az emberek. Sajnos, ha a hazugságok kritikus tömeget érnek el / átvéve Bokros ötlete/, változásoknak kell jönni, az igen legyen igen, a nem pedig nem. És a Tizparancsolat némely törvénye /Ne lopj, Ne tégy hamis tanubizonyságot/ bizony felértékelődik. /A hamis tanubizonyság mai nyelven hazudozás/ Erre Ungváry szerint a baloldali nyelvezet nem alkalmas. Eddig jó a szövege. Miért kell utánna- mintegy megszokásból- rúgni egyet a jobboldalon?
imres
2010. április 20. 18:45
Úgy látom, Ungváry úr finomított eddigi sarkos véleményén. Persze ez a tény nem zárja ki azt, hogy most is hülyeségeket beszél. Mióta reform az, hogy a radikális (vagy szélsőjobb) eszméket a többségi társadalom óhajának megfelelően visszaszorítjuk? :) De ha már a reformoknál tartunk. A magyar társadalom döntő hányada (lásd, szociális népszavazás) nem reformként értelmezte azt, amit Gyurcsányék és Ungváry is axiómaként reformként próbál(t) eladni. Szó sincs itt az Ungváry által előadott kommunikációs félresiklásról. A döntő különbség: ezután remélem semmilyen kormány nem teszi és nem teheti meg azt, hogy szimpla 300 forintos lenyúlást a társadalmi működés egy adott szegmensét megváltó döntésnek titulálja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!