Mekkora hitelük van Orbán bírálóinak?

2010. február 16. 07:47

Talán senkinek nem volt még 1989-90 óta ilyen eklektikus, részhalmazok sokaságából összetevődő pártbázisa.

2010. február 16. 07:47
„Nehéz dolga van az Orbán Viktor terveit és teljesítményét pártatlan, elfogulatlan szemmel megítélni akaró kommentátornak. A pályán lévők közül talán az ő megítélésére jellemző leginkább, hogy racionális helyett pro és kontra érzelmi síkon történik. Tényalapú elemzés helyett pozitív és negatív sztereotípiákra, mítoszokra épül. Szoclib oldalon bevált harci panel az Orbán-fóbia. Vagyis hogy a Fidesz-elnök személyét vagy cselekedeteit – »ha van rajta sapka, ha nincs« – csakis ellenszenvesre retusálják. A túloldalon, Orbán hithű pártolóinak sorában pedig van egy fordított, de jellegében azonos tendencia. A kritikátlan ellenszenv pártjaként létező kritikátlan rokonszenv. Mely valamennyi, Orbánt (és pártját) célzó bírálatot – a független, szakmai vagy civil kritikát is – a politikai gyökerű, sanda Orbán-fóbiával azonosít. Ez utóbbit nevezhetjük Orbán-mániának.

Azért is beszélhetünk speciális helyzetről, mivel a közéleti fóbiák/mániák célszemélye jelenleg Orbán Viktor. 2009 tavaszáig ez az irracionális rajongás- és gyűlöletpiac kétpólusú volt. Párhuzamosan futott az Orbán- és Gyurcsány-démonizálás (illetve démonűzés). Viszont Gyurcsány távozása után a jobbos démongyár képtelen volt őt helyettesíteni. Bajnai, Mesterházy vagy akár Lendvai Ildikó – szürkeségük és/vagy technokrata jellegük, netán vállaltan időleges szerepük okán – nem tudott »ügyeletes gonoszként« a helyére lépni. Ráadásul politikai értelemben nem is volt rá szükség, hisz a küzdelem akkora már lejátszott meccsként volt leírható. Ezért van, hogy a tömegpárti politika alapvető fordulatot vett. Jelen pillanatban, ha Orbánt tekintjük a »vihar szemének«, tévedünk: most a kormánypárt az, amely támad, az ellenzék főereje pedig védekezik. Lévén, hogy túloldalt nincs „mumusképes” vezérfigura, az egyik csapat támadja, a másik pedig védi a narancsszín mezesek csapatkapitányát.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hajduj
2010. február 16. 22:11
Minden párt, általában, valamilyen társadalom filozófiát jelenít meg az aktuális gazdasági kényszerpályákon túl. Ha kormányt is alakíthat, akkor még ehez jönnek a közigazgatási feladatok is, hiszen egy kormánynak a rábízott ország működését is irányítania kell. Ezekhez az elméleti alkotócsoportokhoz csatlakoznak különféle értelmiségiek, akik a megjeleníteni kívánt társadalomfilozófiával egyet tudnak érteni. Humánok és műszakiak. Jelenkorra a szocialisták aurájából az alkotó értelmiség szép csendben kihátrált és maradtak a megélhetési ripacsok. Azok, többek között, akiket itt nap nap kifüggeszt köpködésre a szerkesztő. Emlékszem, amikor a főripacs megkoronáztatott, a felsőoktatás színe java szépen elvonult. Mert nem kell tagadni az egyetemi professzorok jellemzően a létező szocializmusban szocializálódtak, tudásalapú, de pártpolitikailag is megtámasztott hatalmuk igazából nem rendült meg a "rendszerváltással". Maradtak és szolgálták az újgenerációs bolsevikokat. De a Fletó már neki is sok volt. Ezért látni ma már csak zavarodott eszű, hablatyokat, seftkirályokat és más válogatott cigánylegényeket az MSZP házatáján. Nekik Fletóval bejött, hogy értelem nélküli örjöngéssel választást lehet nyerni. Sajnos mára elfogyott az alkohol, a buli után csak a végeláthatatlan szemét látszik, ami körül vesz mindenkit. MSZP és FIDESZ szimpatizánst egyaránt.
Kettes
2010. február 16. 20:04
"A kritikátlan ellenszenv pártjaként létező kritikátlan rokonszenv. Mely valamennyi, Orbánt (és pártját) célzó bírálatot – a független, szakmai vagy civil kritikát is – a politikai gyökerű, sanda Orbán-fóbiával azonosít. Ez utóbbit nevezhetjük Orbán-mániának." Konveniens illusztrációként Droid 1 azonnal közli, hogy az "o.v.-t bírálók /balról/ véleménye a gyülölettől, és a csúsztatásoktól, a hazugságtól hemzseg. Nincs értékelhető kritika." és kap rá (eddig ) 19 like-ot. Még a droiditisszel kevésbé fertőzött fan is meg akarja szabni, hogy ki mikor és miben bírálhatja Orbánt. Mert ha nem? Akkor mi van, nyuszi? Jön a rendőr és elvisz? Hagyjál már. Pont az fog érdekelni, hogy te kinek a bírálatát fogadod el.
de ki az a Gyurcsányi?
2010. február 16. 09:40
No, csak nem önvizsgálatot tart a HVG?
röviden
2010. február 16. 08:30
Körülbelül mint a Gyurcsány-apologétáké.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!