Jézus keresztje a kampányban

2010. február 27. 12:44

Mindszenty kinyilvánította, hogy katolikus ember nem szavazhat bolsevik pártra. Interjú Kiss-Rigó László püspökkel és Iványi Gábor lelkésszel.

2010. február 27. 12:44
„– Van közvetlen szerepük, keresnivalójuk az egyházaknak a politikában?

Iványi Gábor – Jeremiás próféta mondja: igyekezzetek a városnak jólétén, mert annak jóléte lesz a ti jólétetek. Ebben az értelemben minden hívő köteles politizálni. És szerintem önmagában az sem hiba, ha az egyházi ember politikai feladatot vállal.

Kiss-Rigó László – Míg más egyházak lelkészei közül sokan tagjai helyi képviselő-testületeknek, a katolikus egyházban a papok és a püspökök számára tilos a részvétel a közhatalom gyakorlásában, valamint vezető tisztség betöltése pártban. Az egyház az összes többi tagját viszont kifejezetten buzdítja arra, hogy lehetősége szerint tevékenykedjen a közjó érdekében, azaz politizáljon.

– A választási kampány már pártpolitika. Ott is van dolguk az egyházaknak?

K-R. L. – A történelemben előfordulnak rendkívüli helyzetek: annak idején Mindszenty kinyilvánította, hogy katolikus ember nem szavazhat bolsevik pártra.

– Demokráciánk összevethető Rákosi diktatúrájával?

K-R. L. – Az erkölcsi szempontból választott pártpreferencia Mindszenty idejében és most, az vethető össze. Az egyház tudatos tagja számára annak idején egyértelmű volt, kire nem szavazhat, most pedig az egyértelmű, hogy kire érdemes szavazni. Ha több párt őszintén és hitelesen, a hívő ember értékrendjének megfelelően törekszik a közjó előmozdítására, akkor mindegyik támogatható. Ma sajnos nem ez a helyzet. A hívő ember számára fontos, a pártpolitikában a baloldal által kisajátított értékeket, valamint a liberális értékeket nem a magát baloldaliként meghatározó MSZP, hanem a Fidesz–KDNP képviseli hatékonyan. A Jobbik – bár számos jó szándékú hívő is szimpatizál vele – a társadalom problémáival kapcsolatban sokszor helyes diagnózist állít fel, ám a recept és a stílus összeegyeztethetetlen az evangéliummal. Így a józan, tájékozott hívő számára egyértelmű a helyzet. (...)

– Orbán Viktor első két gyermekét ön keresztelte.

I. G. – Aztán szeretettel és tisztelettel adtam ki a keresztleveleket, amikor a kormányra jutásukat követően a katolikus egyházban kívánták tovább folytatni az ő vallásos neveltetésüket, így volt. Végigtekintve az úton, amit a Fidesz bejárt, nem biztos, hogy föltétlenül őket kell támogatni. Bal- és jobboldali értékekről beszélünk? A Fideszben lévő idősebb politikusok szinte mind az MSZMP-ben kezdték, külügyminiszterük 1989-ben lépett be a Magyar Szocialista Munkáspártba. Aztán ettől még elfogadható tárcavezetője lett az Orbán-kormánynak. Ember legyen a talpán, aki világosan látja itt vagy ott az ilyen vagy olyan értékeket. Óvatosan kell fogalmazni, ha az ember ajánlja valamelyik pártot. Egyébként gyakran érzem úgy, hogy a katolikus egyház nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy csillapítsa a közéletben gerjedő feszültségeket. Például hevesen elítéli az egyneműek házasságát. Persze a Biblia alapján nem is képviselhet mást, ám egy polgári államban igyekezni kellene nem szítani, hanem csillapítani a konfliktusokat. Az Isten sem azért küldte közénk a fiát, hogy elítélje a világot, hanem hogy megmentse. Okos szeretetre van szükségünk. Egy polgári államban olykor a számunkra ellenszenves vélekedéseket is el kell tűrni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hajduj
2010. február 27. 19:59
A magyar történelemben az egyházak, vagy vallási csoportok sok esetben az ember és a társadalom erkölcsi megújulásáért szálltak síkra, különösen a reformált keresztényi eszméket vallók. Itt is természetesen tetten érhető azok a vonalak, amelyek a lelkészt és az egyházi vezetők világi hatalmát szembeállították. Azzal, hogy mára az egyházak világi hatalma nem eredményezhet olyan ferdeségeket, mint ami a szintén hitre és egyházi szervezésre felépített kommunistáknál látható, így a megszólalásuk az emberek világi életében hiteles. Különösen, ha azt is látom, hogy a vallás szervezetében egyre erősebb a hívők világi felelősség vállalása. Az egyházaknak, a papi hivatással élőknek igen nagy a felelősségük, ha hitelesek akarnak maradni. Aki itt megállja a próbát tisztelet neki. Én a hangsúlyt nem is az egyházra tenném, hanem a vallási vezető világi felelősségére. Így a példa erőssége okán hitelesnek tartom, ha a politikában is látom őket. De abban már a hiteltelenséget látom, ha a vallási alapokat meghazudtoló érdekeket is bekeverni igyekeznek. Egy magát ateistaként megnevező mozgalom tagjai mit keresnek a vallásosok között???? Ha valakinek az egynemű szerelem a sorsa, mert biológiai mutáns, akkor keresztjét hordozva jöjjön. De aki ugyanezt világi élvezetek okán műveli, az olvasgassa Pál apostol rómaiakhoz írt levelét, aki a rómaiak ilyesfajta szabadosságát nagyon elítéli.
tenzin
2010. február 27. 17:00
Jézus erről mást mondott. Dilemmában vagyok. Adjam meg a császárnak, ami a császáré, vagy pedig adjak Szent Mindszenthy szavára, a biblia ellenében. Hajh, mit tegyek? Ki mondja ezt meg nekem?
miloka
2010. február 27. 13:31
Ez ugye az az Iványi Gábor aki az SZDSZ képviselője volt???
csőretölcs
2010. február 27. 13:15
Igaza van Kiss_rigó Lászlónak: jócskán hígult a radikális antikommunista elkötelezettségű szövetségünk vezető és kis-komcsikkal... Többször MEGENGEDHETETLEN és UNDORJKELTŐ módon, lásd: Csintalan-jelenség! Ezzel a kíméletlenebb, de jogos radikalizmussal antikom JOBBIK-nak propaganda-lehetőségeket adtunk. A MSZMP - elitnek SEMMI KERESNIVALÓJA egyik politikai pártban sem 20 évvel a rendszerváltás után: minden politikai túlélő egy legitimitást romboló szú a demokratikus jogállamiság és ideológiai tisztaság fájában.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!