Héják, galambok és libák

2010. február 28. 11:06

Ma már a magyar nemzetgazdaság nem képes kitermelni azt a forrást, ami szükséges a társadalom méltányos és igazságos ellátásához.

2010. február 28. 11:06
„A legtöbb magyar közgazdász szerint a nemzetgazdaság rákfenéje a költségvetés túlköltekezése, az újraelosztás túlzott mérete, amiről az MNB nem tehet. Tévednek. A 2008-as válság kirobbantója nem a költségvetés valóban rozoga állapota volt, hanem a belföldi devizaadósság-halmaz, illetve bedőlésének és azt követően a bankrendszer összeomlásának a veszélye volt. Nem a költségvetés hiánya okozta a nemzetgazdaság szétesését, hanem a nemzetgazdaság szétverése eredményezte a költségvetés hiányát.

Ma már a magyar nemzetgazdaság nem képes kitermelni azt a forrást, ami szükséges a társadalom méltányos és igazságos ellátásához. Ez pedig nem elsősorban a költségvetés, hanem a minden elméleti alapot nélkülöző monetáris politika, a szereptévesztés és a fegyelmezetlen, koncepciótlan hitelezés keserű gyümölcse. A magyar bankrendszer – egyedülállóan a visegrádi országok közül – nem volt képes felnevelni egy versenyképes kisés középvállalkozói szektort, mert a monetáris politika nem volt képes a fejlődéshez szükséges tőkét versenyképes áron számukra biztosítani, a bankok meg nem voltak képesek megkülönböztetni az életképes vállalkozásokat a sikertelenségre ítéltektől, ezért 2008 őszéig mindenkinek hiteleztek, azóta meg senkinek.

Az MNB az ilyesféle kritikát vagy elengedi a füle mellett, vagy arra hivatkozik, hogy nem rendelkezik szabályozási felhatalmazással. Az utóbbiban igaza van. A jegybanktörvény őt teszi felelőssé a pénzügyi rendszer integritásáért, de nem rendel a felelősség mellé megfelelő eszközöket. Ez azon csak jó kifogás. A jegybank ahelyett, hogy követelte volna a törvényhozástól a szükséges eszközöket, politikai vitákat folytatott a kormánnyal a költségvetésről, elterelve a figyelmet saját hiányosságairól.

Jó lenne, ha országunk leendő miniszterelnöke ezen írások alapján nem a »hunyót« keresné, hanem azokat a mély öszszefüggéseket, amelyek az MNB szereptévesztése és a súlyos gazdasági és társadalmi válság között húzódnak. De itt még nem tartunk.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagyapo
2010. március 01. 01:17
Most nézem csak az eredeti cikket - rettenetes marhaság amúgy az is, amit az eredeti cikkben a kibocsátási résről ír. Inflációt csökkenteni mindenütt alapvetően úgy szokás, hogy negatív kibocsátási rést csinál a jegybank (épp a hitelezés visszafogásával) - ez kb. az első oldalon elolvasható bármely, a monetáris politikával foglalkozó tankönyvben. Ja, és a jegybanki kamatpolitika első sorban a hitelkínálatra, nem a hitelkeresletre hat - a hitelkeresletre legfeljebb a várakozások hathatnak, amit a jegybank a keménykedésével kelthet... Róna hosszú évek óta nincs mással elfoglalva, mint a jegybank ekézésével - legalább az alapfogalmakat megpróbálhatná nem keverni...
kalhana
2010. február 28. 14:19
"Jó lenne, ha országunk leendő miniszterelnöke ezen írások alapján nem a "hunyót" keresné, hanem azokat a mély összefüggéseket, amelyek az MNB szereptévesztése és a súlyos gazdasági és társadalmi válság között húzódnak." Jó, akkor most Orbán Viktor helyett én fogom Róna Péternek feltárni az összefüggéseket. Ha " a magyar nemzetgazdaság nem képes kitermelni azt a forrást, ami szükséges a társadalom méltányos és igazságos ellátásához", a rendszerváltás utáni egész demokratikus hatalmi berendezkedés mehet a francba, ugyanis egyetlen létjogosultságát elvesztette. A kommunisták és a szintén felhatalmazás nélküli "ellenzék" elhálásából született legitimitás nélküli rendszernek további létoka nincs. Az erőszakszervezetek, a manipulációs eszközök birtoklása, a kormányváltás eufóriája még időt adhat, de a végtelenségig nem tartható ez az ideiglenes, hallgatólagos állapot. Ideje volna valóságos kiutat keresni.
miloka
2010. február 28. 12:21
Ez sem egyéb, mint a kormány s ezen keresztül a szocik mosdatása!!! Nem vagyok közgazdász, de azért a józan paraszti ész azt mondatja, hogy közvetlenül és közvetve is a kormány az első számú felelős. ( ha nem is mindenben) "A 2008-as válság kirobbantója nem a költségvetés valóban rozoga állapota volt, hanem a belföldi devizaadósság-halmaz, illetve bedőlésének és azt követően a bankrendszer összeomlásának a veszélye volt. " Szépen kihagyta a külföldi devizaadósságot, amit ugye elsősorban a kormányt terheli!! Azt se feledjük, hogy Simort nem a Fidesz nevezte ki!!! Innentől kezdve megint csak a kormányzó pártokat terheli a felelősség. S miért hallgat Róna arról a nem is kicsi összegről, amit a bankok kaptak az IMF hitelből ( arra hivatkozva, hogy a kkv-nak adjanak hitelt a fejlesztésre) ???
balbako_
2010. február 28. 11:41
Ez az ország nem gyárt semmit. Ez a fő bökkenő! teljesen felszámolták a klasszikus magyar termékeket. Lehet a GDP-vel takarózni, de az Audiból, vagy a Suzukiból a munkabérek adói a miénk, a profit természetesen a tulajdonosé. Mostanra rosszabb a helyzet, mint egy szétbombázott országban. Mindent eladtunk. A sóderbányákat, betongyárakat, élelmiszer ipart, energia ipart stb. Semmihez sem tudunk nyúlni, pedig vissza kell vásárolni a felsorolt és nem felsorolt alap ágazatokat. Itt tartunk. Ezért nem lehet ezt téves döntéshozásnak tekinteni. ez ezért bűnügy. A börtön büntetés kevés, a vagyonelkobzás elkerülhetetlen!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!