A zavarodott Demszky, avagy mi történt a világváros építőjével?
2010. február 11. 08:33
Demszky Gábor legutóbbi beszéde az MSZMP egykori elnökének utolsó fellépését idézte fel bennem.
2010. február 11. 08:33
p
0
0
5
Mentés
„Közelmúltunkból emlékezetes marad Kádár János 1989. április 12-én elmondott utolsó beszéde, melyről a wikipédia a következőt írja: »mintegy elszámolásképpen beszélt párttársai és önmaga előtt. Az egyórás beszéd zavaros, nehezen érthető és az agg Kádár lelkiismereti válságát tükrözi«. Ismeretes, hogy a kivégeztetett Nagy Imre árnyával viaskodó, helyenként összefüggéstelen kádári szózuhatagból Kornis Mihály drámát is írt, megjelenítve azt a szakadékot, mely a lelkiismeret-furdalástól gyötört emberi roncs és a hajdan jóvágású, lehengerlő, közkedvelt politikus, a riasztó jelen és az illúziókkal teli múlt között tátongott.
Demszky is elismerte a politikai felelősségét a BKV-ból immár a Városházára is átterjedő korrupciós botrányban, anélkül persze, hogy a büntetőjogi felelősségnek még a lehetőségét is elfogadná. Akadozó nyelvvel azt állította: hibázott, amikor a kormány és a főváros közötti politikai játszma kereteit elfogadta. Húsz éven át politikai alkuk döntöttek arról, egyfajta »sakkjátszmában«, mennyi pénzt kap a cég, azaz a BKV. Figyelemre méltó vonása volt a több mint tíz perces beszédnek az is, hogy egy személy, egy erős egyéniség árnyéka vetült Demszkyre, és érezhetően nyomasztotta őt. Úgy védelmezte Mesterházy Ernőt hogy közben mégiscsak hibáztatta mindazért, ami történt. Nem állt ki a »városházi Raszputyin« mellett, de arra sem volt képes, hogy megtagadja, elhatárolódjon tőle. Pedig a »veszélyesen magas vérnyomással« küszködő, ezért rabkórházi ellátásban részesülő Mesterházynak kulcsszerepe volt az uniós támogatások kilobbizásában, teljhatalmú megbízottként tárgyalt a kormánnyal, és 2006-os önkormányzati választás után döntő szava volt a fővárosi koalíciós egyeztetésben is.
Február nyolcadikán nem Mesterházy állt a nyilvánosság elé, hanem, igaz, négy napi bujkálás után, Demszky. (A bizalmas főtanácsadó az utóbbi időben gondosan kerülte a nyilvánosságot azért is, mert vezetékneve sajátos módon azonos az MSZP miniszterelnök-jelöltjével – erre már nem mondhatunk mást, mint hogy »a szocialistákat még az ág is húzza«.) A főpolgármester beszéde egyértelműen a Lear király szerepét alakító, agg Kádár szellemét idézte. Holott Demszky leírt szöveget olvasott el, azaz nem beszélt szabadon, mint hajdani ellenfele. Mégis, többször belezavarodott a szövegbe, képtelen volt érthetően kiejteni egyes szavakat. Videón még egyszer végighallgattam, és leírtam azokat a szavakat, melyekkel első nekifutásra nem boldogult. »Kommunikációs szakember« »városházi Raszputyin«, »nagyberuházás«. Sok és árulkodó baki egy ilyen rövid, papírról felolvasott beszédben, s mind arról árulkodik, érzékeny pontokat érint e szavak kimondása.”
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Nagy tervezgető vagyok. Tervezgető és álmodozó. Ez az álmodozás nem egy jó hírű kifejezés, mert leginkább valami olyasmit értenek alatta, ami felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Elálmodozgat az ember, na persze. De nagyon ráérsz!
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 5 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Demszky mindig is ilyen siralmas figura volt. A ballib média és ballib társutas értelmiség csinált a rongybabából embert és most ámultan nézik ugyanők, hogy Né! ez egy rongybaba! Húsz évig nyalták a seggét, magyarázták hülyeségeit, kalapálták totálkáros jellemkarosszériáját. Ennyi.