Nyerhet-e a Jobbik egyéni mandátumot?

2010. január 31. 18:22

Két esetben lehetne esélye egyéni mandátumra a Jobbiknak: Most egyik sem tűnik igazán valószínűnek.

2010. január 31. 18:22

„Kétségtelen, hogy az EP-választás eredménye bizonyos tekintetben orientáló jellegű lehet, s az sem vitás, hogy a Jobbik politikusai számtalan helyen érhetnek el a radikális jobboldaltól korábban soha nem látott, meglepőnek tűnő eredményt (2002-ben a MIÉP-nek és 2006-ban a MIÉP-Jobbiknak például nem akadt tíz százaléknál többet kapott indulója). Legalább két ok miatt mégis vitatom a lap állítását: egyrészt az EP-választás megtévesztő jellege, másrészt a választási rendszer speciális szabályai miatt.

Az előbbiről már többször írtam: az alacsony(abb) részvétel és a tavalyi voksolás csekély (eltérő) tétje miatt az akkori eredmények csak komoly fenntartással fordíthatók át a mostani választásra. A másik ok még fajsúlyosabb: egy egyéni mandátum megnyeréséhez a magyar választási rendszerben nem elegendő az éppen győzelem, azaz a relatív többség. Mint ismeretes, az első fordulóban csak akkor dől el a mandátum sorsa, ha ötven százalék feletti sikert arat valamelyik jelölt, míg a második fordulóban elég ugyan a relatív többség, de ekkor már nem a teljes mezőny, hanem főszabályként csak az első forduló első három – visszalépés esetén: első két – jelöltje áll rajthoz. A Jobbik egyéni mandátumszerzéséhez tehát vagy az kellene, hogy az első fordulóban ötven százalék feletti eredményt érjenek el jelöltjei, vagy az, hogy a második fordulóban képesek legyenek a kieső jelöltek szavazóit is megszólítva nyerni. Lehet, hogy tévedek, de szerintem a párt jellege 2010-ben egyiket sem teszi lehetővé: egyrészt nehéz elképzelni olyan teljes körzetet (azaz nem egy-egy települést), ahol ötven százalék feletti szavazatarányt érhet el a Jobbik jelöltje, másrészt a párt nem nagyon számíthat az esetleges második körben a kiesett pártok (MDF, MSZP, LMP, SZDSZ?) szavazóira.”

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drkovax
2010. február 01. 08:57
Ez - bár igaz - a szavazás teszt jellegét és értelmét nem befolyásolja.
vizipipa
2010. január 31. 22:44
Pusztán az EP választás eredményeit nézegetve a Jobbiknak nincs esélye egyéni győzelemre. Azonban arra gondolva honnan jött fel a Jobbik erre a szintre és feltételezve a további népszerűség növekedést - még ha a korábbinál lassabb ütemben is - valószínűsíthető, hogy a Jobbik néhány körzetben nagyon közel lesz ehhez, netán viszi is a lécet. A közvélemény kutatók nem adnak ehhez adatot - eszük ágában sincs - így válasz csak áprilisban lesz.
csőretölcs
2010. január 31. 20:22
Hja, Török, bakot lősz...Ki számított egyes tiszántúli és észak-magyarországi településeken 35 - 40 %-os JOBBIK-ra az EP-választásokon?? Most a romák visszavettek az arcukból. De elég egy szikra, hogy az elemi - indokolt - felháborodás az egekig csapjon...s máris a JOBBIK radikalizmusa lesz a nyerő.
Öreg
2010. január 31. 20:10
Az okfejtés első részével egyetértek, de a másodikban nem vagyok biztos. A rágalmakkal a FIDESZ ellen uszitott MSZP szavazók - csak hogy ne a FIDESZ érjen el- akár egy körzetben is- győzelmet, hajlandó lesz bárkire szavazni. Az MSZP most is csaka FIDESZ ellen kampányol, pedig mástól is van félnivalója. Ha a baloldali és liberális szavazók ilyen esetben a FIDESZ-re szavaznának az bizonyitaná, hogy tényleg van félelmük a szélsőségesektől, de én ezt nem hiszem, ez csak egy szerep náluk!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!