Így magyarázkodott a világ legjobb edzője, miután a Manchester City a Juventustól is kikapott
Nem mindennapi reakció Pep Guardiolától, akinek a csapata egyre nagyobb bajban van.
Az elmúlt napokban elkezdődtek a küzdelmek az európai kézilabda kupákban. Magyar csapatok is ott voltak a rajtnál, és mivel a vízilabda mellett ez az a sport, melyben komoly szerepet játszanak a hazánkban bejegyzett gárdák, érdemes kicsit rendszerezni a sorozatokat.
A Bajnokok Ligájában, mind a férfiaknál, mind a nőknél 16-16 csapat indulhatott. Két-két csoportot alakítottak ki, vagyis ebben a fázisban mindenkinek 14 találkozót kell vívni. Ez igazi csemege a sportág rajongóinak, bár sok izgalmat nem tartogat majd, ugyanis csak két-két gárda fejezi be itt a küzdelmeket.
Ez már kicsit olyan, mint az amerikai sportokban.
Az igazi tétet az adja, hogy az első két-két társaság közvetlenül a negyeddöntőbe kerül, míg a további négy helyet párosmérkőzések megnyerésével lehet megszerezni. Vagyis a csoportban a harmadik hellyel ugyanazt lehet elérni, mint a hatodikkal.
A férfiaknál ez a szakasz a januári (részben Magyarországon rendezett) Európa-bajnokság miatt március 9-én ér véget, a mérkőzéseket szerdai és csütörtöki napokon rendezik, ez meg az európai futball kuparendszereihez hasonlatos. A csoportmérkőzések után jönnek a meccsek a legjobb nyolc közé jutásért, négy csapat pedig páholyból szemléli azokat.
Reméljük a két magyar résztvevő közvetlenül bejut a negyeddöntőbe.
Viszont újdonság, az elmúlt évtizedekhez képest, hogy a felsorolást a Tisza-parti csapattal kell kezdeni. Mert nemcsak a magyar bajnoki címet gyűjtötte be, hanem ezúttal a BL-ben is ott lehet a végjátékban. Még az is előfordulhat, hogy előrébb végez, mint a bakonyi gárda. A csoportja elvileg könnyebb, és ha az első két hely egyikét elcsípi, az később még kamatozhat.
Mindenesetre érdekes lenne, ha a Szeged hamarabb nyerné meg ezt az ilyen rendszerű BL-t, mint a Veszprém, mely már többször is ott volt a diadal kapujában.
Vagyis sokkal rutinosabb ebből a szempontból, de a közelmúltban komoly változásokon ment keresztül. Új szakvezetéssel, és több új játékossal próbálja végre megvalósítani szurkolói álmát. Aki esetleg erre legyint, és azt mondja, hogy soha nem fog sikerülni, az gondoljon a győri hölgyek sok elbukott fináléjára, mielőtt végre összejött az első diadal. Azóta pedig ritkán fordul elő, hogy szomorúan fejezik be az idényt.
A csoportkör ennek a két gárdának sem okozhat problémát. Lehet csiszolgatni a csapatot, lehet erős ellenfelekkel szemben kipróbálni, ki, hol tart. Mint az amerikai jégkorong-, és kosárbajnokságban, ha már korábban szóbakerült ez a hasonlat. Csak itt nem kell annyi meccset játszani az alapszakaszban. És egyszerűbb a rájátszás is, mert ne feledjük: az európai kézilabda elitcsapatainak a BL-en kívül a saját országuk pontvadászatában is helyt kell állniuk. Bár a német férfi Bundesligán kívül nincs olyan bajnokság, ahol komoly erőbedobásra késztetnék a kontinens legjobbjai közé tartozókat.
A nőknél február 19-én ér véget ez a szakasz. Náluk a hétvégén vannak a mérkőzések, és mivel a világbajnokságot decemberben rendezik, kicsit más a menetrend. A legjobbnak jövőre, június első hétvégéjén adják át a trófeát Budapesten, míg a férfi mezőny győztesének egy héttel később Kölnben.
A kissé komplikált rendszerű (ezt ismerjük a fociból is) Európa-ligába a férfiaknál 52 csapat nevezett. Magyarországról a Csurgónak és Balatonfürednek már az első fordulóban be kellett szállnia. És rögtön ki is szállt mindkettő. A Csurgó kettős vereséggel, a Balatonfüred idegenben lőtt kevesebb gólja miatt. Ez utóbbi szabályt nem sok értelme volt átvenni a fociból, ráadásul ott már nincs is, de itt még tartja magát. És elkeseríti a magyar szurkolókat.
,ahonnan már egyenes kieséses rendszerben menetelnek a május végi Final Fourba. A csoportkör október 19-én kezdődik.
A hölgyek Európa-ligája kicsit hasonlít ehhez. Humorosan szólva annyiban, hogy itt is kézzel dobálják a labdát. A csoportkörben 16 gárda vesz részt, őket négy kvartettbe sorolják, és mindegyikből az első kettő jut a negyedöntőbe.
A csoporttalálkozók csak jövőre kezdődnek, és május közepén adják át az érmeket és a kupát.
Ha nem jön semmi közbe. Mert ne feledjük, hogy 2020-ban a négy sorozatból hármat úgy töröltek, hogy nem hirdettek győztest. Csak a férfi BL-ben rendezték meg a végjátékot, ám oda kicsit igazságtalan döntés után lehetett eljutni.
A nyitóképen: A kupagyőztes Audi ETO KC játékosai köszöntésükön Győrben 2019. május 13-án. A város női kézilabda-csapata ötödik alkalommal nyerte meg a Bajnokok Ligáját. Elöl Görbicz Anita csapatkapitány, Danyi Gábor edző és Bartha Csaba klubelnök
MTI/Krizsan Csaba