Tekintsünk előre: versenyképesség-ösztönzés a kkv szektorban

2021. február 22. 00:00

2021-ben is az NHP Hajrával törhetnek az élre a vállalkozások.

2021. február 22. 00:00
null

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) célja, hogy 2021 a fordulat éve legyen, amelyben a gazdaság gerincét adó hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak kulcsszerepet szán. A magyar gazdaság ellenállónak bizonyult a járvány második hullámával szemben, így a jegybank a pandémiával sújtott külső környezet ellenére is bizakodó a jövőre nézve. Monetáris politikájával az ár- és pénzügyi stabilitás biztosítása mellett ösztönzi, hogy a magyar vállalatok erősítsék versenyképességi pozíciójukat a hazai és külföldi piacokon. 

A válságkezelés egyben változásmenedzsment

Az MNB szerint egyetlen gazdaság sem fog a válságot megelőző helyzetére visszaállni, hiszen a megváltozó körülmények világszerte formálják a gazdasági és pénzpiaci folyamatokat. Nem visszatérésre kell tehát készülni, hanem változásra, így a vállalkozások számára biztosítani kell az ehhez szükséges feltételeket. A jelenlegi időszakban olyan intézkedésekre van szükség, amelyek a következő két évben megfelelő impulzust adnak a gazdaság alacsony fordulatszámon pörgő motorjának.

2013-tól – részben a jegybank aktívabb monetáris politikájának köszönhetően – a magyar gazdaság egyensúlyi növekedési pályára állt, megszilárdultak a versenyképességi fordulathoz szükséges makrogazdasági alapok. Ahhoz, hogy a járvány utáni gazdasági helyreállást gyorsítsuk, szükség van további, növekedéstámogató, garanciával is támogatott, körültekintő hitelezésre, amely a magyar gazdaság versenyképességének erősítését és hosszú távú fenntarthatóságát támogatja.

Jegybanki programok a dinamikus gazdaságért

A magyar kormány 2015-ös felkérése óta a jegybank kibővített szerepkörével, hatékonyan segíti Magyarország fenntartható felzárkózását a versenyképesség javításán keresztül is. Az aktív szerepvállalást tükrözi többek között a 2019-es Versenyképességi Program 330 pontja, valamint a rendszeresen publikált Versenyképességi Jelentés és a hozzátartozó módszertani újítások.  A Jelentés célja, hogy átfogó és objektív képet adjon a magyar gazdaság hosszú távú teljesítményét meghatározó tényezők helyzetéről és azt ösztönző megoldásokról.

Az MNB mérésekre és adatokra épülő, piac-támogató intézkedései mellett továbbra is hozzájárul ahhoz, hogy a vállalatok kedvező feltételek mellett jussanak finanszírozáshoz. A bankok kielégítő forrásellátottsága, a fenntartott alacsony kamatkörnyezet kedvez a hitelezési aktivitásnak, amely végső soron a vállalkozások beruházási kedvét és versenyképességét növeli. A kkv szektorban az utóbbi években kibontakozó, kedvező trendekhez érdemben hozzájárult egyebek mellett a hitelezési kondíciók kedvezőbbé válása, a vállalati adók csökkentése, az uniós források felhasználása, valamint a jegybank Növekedési Hitelprogramja (NHP)

Vállalkozások, most előzzenek a kanyarban az NHP Hajrával!

A magyar gazdaság, de különösen a mikro-, kis- és középvállalkozások kedvező lehetőségek kapujában állnak. Az NHP célja a kkv szektor termelékenységének növelése, az innovációs kapacitásainak bővítése, a digitalizáció ösztönzése, valamint az exportáló vállalatok számának és szolgáltatásexportban betöltött szerepének növelése. Mindezen célok megvalósításához aktív támogatást nyújt a Növekedési Hitelprogram Hajrá (NHP Hajrá) konstrukció, amely tavaly áprilisi indulása óta mintegy 25 ezer mikro-, kis- és középvállalkozás számára nyújtott csaknem 1700 milliárd forint értékben kedvező és kiszámítható kamatozású finanszírozást. 

Az NHP Hajrá széles körben használható a vállalkozás stabil működéséhez, bővítéséhez és korszerűsítéséhez: segítségével lehetőség van a kkv üzleti célját szolgáló ingatlanok, járművek, gépek, berendezések megvásárlására (akár lízing formájában is), de a beruházások mellett forgóeszköz-finanszírozásra (pl. készletfinanszírozásra, bérekre és egyéb működési kiadásokra), és támogatások előfinanszírozására is fordítható.

 A program indulásakor jóváhagyott 1500 milliárd forint keretösszeget az MNB - a program hatékonyságát, népszerűségét és igénybevételét tapasztalva - 2020. novemberben 1000 milliárd forinttal megemelte, így továbbra is biztosítja a kkv-k számára futamidő végéig fix, maximum 2,5 %-os kamatozású finanszírozás lehetőségét. A minimum 1 millió, maximum 20 milliárd forint összegben felvehető NHP Hajrá forrást a vállalkozások a kereskedelmi bankokon, illetve lízingcégeken keresztül igényelhetik, beruházások finanszírozása esetén maximum 20 éves, egyéb hitelcélok esetén 3 éves futamidővel. Azon túl, hogy a hitelintézetek a kamaton felül nem számíthatnak fel egyéb díjat, járulékot és költségeket (ide nem értve harmadik felet megillető díjakat), 300 millió forint alatti összeg esetén rendkívül gyorsan, a hitelintézet által meghatározott tartalmú igénylési dokumentáció rendelkezésre állásától számítva 10 munkanapon belül megtörténik a hitelbírálat. 

Az NHP Hajrá segítségével a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások nemcsak visszaléphetnek a gazdaságba, hanem újra hatékony működési pályára állhatnak, és sikeres versenyzők lehetnek a fordulatot követő, megváltozott piacon. Most van itt az idő, hogy a vállalkozások éljenek a lehetőséggel!

(X)

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!