Apolló-misszió: sok hűhó semmiért?

2019. augusztus 13. 10:43

Nagyon úgy tűnik, hogy a jelenlegi nemzedék számára Kínának köszönhetően van remény az űrkutatás terén.

2019. augusztus 13. 10:43
Gazdag István
Demokrata

„Magától adódik a kérdés: a tudományos és technikai haladás a világűrkutatás tekintetében megfordult volna? Erre a kérdésre sajnos »nem« a válasz minden elképzelhető esetben, bármik is legyenek az esetleges ellenérvek. Az Apollo–11 fedélzeti számítógépei meg sem közelítették teljesítményben egy átlagos timbuktui tevehajcsár »no name« okostelefonját, de fél évszázaddal és két technikai forradalommal később az ember még mindig képtelen biztonságosan (vagy egyáltalán?) kijutni az alacsony Föld körüli pályáról az igazi, mondjuk így, »felsőbb szférába«, megelégedve azzal, hogy kereskedelmileg kiaknázza azt, amit nagyzolva világűrnek nevez, mindezt többnyire automata műholdakkal és űrszondákkal.

Elgondolkodtató az is, hogy a kezdetben vezető űrhatalomnak számító Szovjetuniónak sohasem sikerült űrhajóst küldenie az alacsony űrpályán túlra, noha sem az akarat, sem a pénz, sem a terv nem hiányzott hozzá. Mi több, a szovjetek összességében sokkal merészebbnek mutatkoztak az űr meghódítása terén, mint az amerikaiak, de mégsem tudtak (akartak?) rivalizálni az Apollo-missziókkal, és mindvégig furcsa csöndet tanúsítottak az USA holdprogramjával kapcsolatban. E tekintetben nem változtatott az álláspontján Oroszország sem, amely ezt a témát a kollektív tabuk közé száműzte.

Nagyon úgy tűnik, hogy ha egyáltalán létezik még remény az űrkutatás terén a jelenlegi nemzedék számára, akkor az Kínának lesz köszönhető, amely egyre határozottabb szándékot mutat a Hold, valamint a Mars és a Jupiter közti aszteroidák gazdaságilag fölöttébb nyereségesnek ígérkező bányászati és energetikai kiaknázására. (The space race is back on – and is China in the lead?, theguardian.com, 2019. január 3.) Érdekes momentum, hogy néhány éve Washington »eltanácsolta« Pekinget attól, hogy holdkompot röptessen át az Apollo űrhajók leszállási helye fölött a Hold látható oldalán. Korábban a Szovjetuniót atomháborúval fenyegetőzve vette rá ugyanerre. Talán csak nincs valami titkolnivalója?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
No Human No Cry
2019. augusztus 14. 19:03
Trombitás úr remélem jegyzetel... Észre lehet venni néhány dolgot. Hogy az emberek többsége azt sem tudja hogy 12 ember „járt” a Holdon, nem hogy tudja mindnek a nevét, ami azért dukálna a történelem legnagyobb kunsztja kapcsán. Hogy ha nincsenek megadva a koordináták hajszálpontosan, akkor egy űrhajót a Föld és a Hold között a Földről távcsővel megtalálni olyan, mint egy palackot a Csendes-óceánban. Hogy ha megnéz valaki egy Armstrong-interjút (néhányat adott a „visszatérés” után, aztán már csak szökőévente válaszolt néhány kérdésre teljesen ellenőrzött körülmények között), ha nem tudnánk ki ő és mit beszél, minimális emberismerettel látni lehet hogy hazudik –plusz nem így beszél és nem ilyen fejet vág aki most jött meg a Holdról, akármilyen szerény is. Megérkeztünk a Kali-juga végére, „Clown Worldbe”, ahogy az alt-righton mondják. Utólag teljesen egyértelmű, hogy beetetni az egész emberiséget egy holdraszállással a leglogikusabb következménye az elmúlt évszázadoknak: prózaibb oka, hogy Amerika külpolitika néven művelt közönséges gengszterizmusa ellenére az emberiség vezetője/a szabad világ védelmezője/stb. maradhasson a fejekben (ahol minden dolog eldől), eszmeibb hogy az emberiség hübrisze áttörjön minden addig még létező gátat. Az emberiség eljutott oda (csak ide juthatott, a modernitás alapelveiből egyenesen ez következik), hogy a világ vezetői meghamisítanak egy holdraszállást, a többi pedig van olyan buta hogy ezt beszopja. A vidéki, legegyszerűbb, nem csak de elég jellemzően cigány származású emberek között kb. köztudott hogy a holdraszállás átverés. Pedig nem néztek sosem összeesküvés-videókat – valahogy ösztönösen érzik. Isten a legkisebbekkel szégyeníti meg a világ hatalmasait.
IV. Fawkes
2019. augusztus 13. 19:12
Az Apollo-programnak egyetlen valódi célja volt, leelőzni a szovjeteket.Tudományos célja minimális volt, amit a holdutazásokból megtudtak a Holdról, azt vagy tudták addig is, vagy 10 éven belül más módszerekkel megtudták. Amit meg mostanában tudtak meg, azt ember nélküli automaták derítették ki. Voltaképpeni tudományos munka a Skylabon és a Mir-en kezdett el folyni, de igazából az ISS az, ami egyenesen erre a célra készült. Mindazonáltal egy elképesztő eredmény volt a maga korában, nekem különösen az akkori számítástechnikai megoldások mennek csodaszámba. Minek küldjünk még egyszer embert a Holdra? Minek kellene embereket küldeni a Marsra? Tizenéve ott császkál két szerkezet, többet fényképeztek, mint ahány cicás cuki képet feltett a fészbukra Magyarország összes negyvenen felüli nőneműje.. Hogy ott lakjanak? Miért kellene ott lakni? Majd, ha megint beindul valami kéthatalmi játszma a világban, és háború helyett ezt találják ki, akkor lesz értelme, így győzni le a másikat. De most?
Akitlosz
2019. augusztus 13. 18:45
Már 2012-ben alakult amerikai magáncég aszteroidabányászatra. Még megvan, de késésben van a terveihez képest. Magyarország ebben sem lesz világelső. :-( A politika ma már nem akar sok pénzt űrkutatásra költeni. A tudományos célú űrprogramok 5%-a valósul meg. Csak minden huszadik. Úgyhogy az űrkutatás akkor fog újra felvirágozni, ha gazdaságos lesz.
Akitlosz
2019. augusztus 13. 18:42
A szovjet holdprogrammal egyszerűen az volt, hogy az ahhoz tervezett óriásrakéta mind a 4 tesztindítása kudarccal végződött, így alkalmas rakéta hiányában le kellett mondaniuk az emberes holdutazásról. Itt láthatóak a szovjet holdrakéták indításai: https://www.youtube.com/watch?v=U9fkYIrRwbo
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!