Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Elhunyt a Tienanmen téri vérengzés vezetője

2019. július 23. 14:04

Kilencvenéves korában elhunyt Li Peng volt kínai miniszterelnök.

2019. július 23. 14:04

Kilencvenéves korában elhunyt Li Peng volt kínai miniszterelnök – jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség kedden.
A 90 éves politikust hétfő este Pekingben érte a halál. Li Peng egy ideje betegeskedett, de a betegségéről további információt nem közöltek. Li, akit a Hszinhua jelentésében „hűséges kommunista harcosnak”, illetve a „Kommunista Párt és az állam kiemelkedő vezetőjének” nevezett, 1987 és 1998 között töltötte be a miniszterelnöki posztot a távol-keleti országban.

Megítélése máig vitatott amiatt, hogy az 1989-es Tienanmen téri demokráciapárti diáktüntetések során a kemény kéz politikájának támogatója volt, és 1989. május 20-án ő hirdette ki a hadiállapotot, mely később lehetővé tette a hadsereg bevetését a tüntetők ellen. Sokan azért hibáztatják, hogy az ő kemény hozzáállása mérgesítette el egyre jobban az indulatokat, és vezetett végül a június 4-én bekövetkezett vérontáshoz. A pekingi vezetés utasítására a kínai hadsereg 1989. június 4-én nekilátott a Peking központjában található Tienanmen tér kiürítésének, miután azt április óta elfoglalták a demokratikus változásokat követelő tüntetők. Az erőszakos művelet halálos áldozatainak száma máig ismeretlen, mivel a történtek Kínában azóta is tabunak számítanak. A becslések néhány száz és háromezer közé teszik a meggyilkolt emberek számát, de az akkor Pekingben állomásozó brit nagykövet 2017-ben előkerült titkos táviratában tízezer halottról írt. Kínában az eseményekkel kapcsolatos megemlékezéseket és megnyilvánulásokat szigorúan tiltják.

(MTI)

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szalkai
2019. július 24. 19:06
A "diktatúra" és "demokrácia" kérdése tényleg bonyolultabb. A Tienanmen téri " vérengzés" - az áldozatok száma kb 1000 - nem akarom elbagatellizálni, de MINDEN NAP ENNYI ember hal meg Kínában autó balesetben... Egy jó kis demokráciaexport - a szíriai polgárháborúban egy HETVENSZER kisebb országban félmillió ember halt meg!
tango47
2019. július 24. 09:49
Pol Pot is ágyban halt meg (néhány millió ember halála szárad a lelkén), nálunk Péter Gábor is hasonló nyugodt öregkort élhetett meg kiemelt nyugdíjjal és sorolhatnám. Li Peng kiscserkész volt ezekhez képest.
kampman
2019. július 23. 18:33
Orbán is nevén nevezte az elhunytat még a híres 1989-es beszédében, 3:55-től. https://www.youtube.com/watch?v=4YybjROUMu0 30 évvel később a fideszes média és kommentelők egy része (nem mindenki, tudom) már azon filozofál, hogy tulajdonképpen így volt jobb, mert legalább a karvalyorrú libsik nem rabolták le Kínát.
szodabár
2019. július 23. 16:50
csakhogy ez már nem kommunizmus, meg nem népi demokrácia, csak egy aljas vöröses diktatúra. A kommunizmus egy utópia. Magyarul egy fos, hogy megértsd. Átverte a bolsevik fejeteket a szifiliszes nagyvezér meg a nagyszakállú zsidó . Így jártatok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!