Boris Johnson a brit Konzervatívok új vezetője

2019. július 23. 13:09

Jeremy Huntot győzte le.

2019. július 23. 13:09

A várakozásoknak megfelelően Boris Johnson volt brit külügyminisztert, London egykori polgármesterét választották a kormányzó brit Konzervatív Párt új vezetőjévé a távozó Theresa May miniszterelnök utódjaként. Johnson szerdán átveszi Maytől a kormányfői tisztséget is.

Johnson hivatali utódjával, Jeremy Hunt jelenlegi külügyminiszterrel versengett a pártvezetői posztért. Kedden bejelentett győzelme – tekintettel arra, hogy a Konzervatív Párt kormányon van – a brit parlamentarizmus konvenciói alapján a miniszterelnöki tisztség elnyerését is jelenti.

A két jelölt közül a Konzervatív Párt csaknem 160 ezer tagja választotta meg az új vezetőt postai szavazással. A szavazási folyamat hétfő este zárult le, az eredményt kedden, közép-európai idő szerint kora délután jelentette be a londoni Queen Elizabeth II konferenciaközpontban a vezetőválasztás szervezéséért felelős tory frakciótestület, az 1922 Bizottság.

A testület ismertetése szerint Hunt csaknem 47 ezer, Johnson több mint 92 ezer szavazatot kapott.

A részvételi arány a szavazáson 87,4 százalékos volt. Theresa May már gratulált utódjának a BBC szerint. A bejelentés után Johnson beszédet tartott, amelyben kitűzte főbb céljait: ezek között Corbyn legyőzése ugyanúgy ott van, mint a Brexit végrehajtása. Bővebben itt írtunk a beszédéről.

Lemondási hullám indult meg

Több brit kormánytag már az eredmény napvilágra kerülése után bejelentette: lemond miniszteri tisztségéről. 

Philip Hammond pénzügyminiszter is köztük van, ő már szerdán benyújtja lemondását Theresa Maynek,

még mielőtt May hivatalosan bejelentené saját lemondását II. Erzsébet királynőnek.

Hammond, aki a Konzervatív Párton belül a megállapodás nélküli Brexitet határozottan ellenző frakciócsoport rendkívül befolyásos és tekintélyes frontembere, a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában jelentette be ezt a szándékát. Döntését azzal indokolta, hogy tudomása szerint Johnson elvárja majdani kormányának tagjaitól a megállapodás nélküli, rendezetlen Brexit lehetőségének elfogadását, márpedig ő ehhez soha nem adná a nevét.

Hammond a minap egy alsóházi vitában kijelentette, hogy a pénzügyminisztérium számításai szerint a brit EU-tagság rendezetlen megszűnése 90 milliárd fonttal (33 ezer milliárd forint) növelné a brit államháztartás tőkepiaci finanszírozási igényét, vagyis a kormánynak ennyi hitelt kellene felvennie a piacról a megállapodás nélküli Brexit gazdasági következményeinek elhárítására.

Egy megállapodás emelte trónra BoJót

Theresa May kormánya tavaly novemberben megállapodást kötött az unióban maradó huszonhét tagállam vezetőivel a Brexit feltételrendszeréről, ám a brit parlament ezt azóta háromszor is elutasította. 

May elsősorban emiatt jelentette be május végén, hogy távozik a Konzervatív Párt és a kormány éléről.

Theresa May szerdán még részt vesz miniszterelnöki pályafutásának utolsó parlamenti vitanapján, a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok hetente esedékes alsóházi félóráján, utána felkeresi a londoni Buckingham-palotában II. Erzsébet királynőt, és hivatalosan bejelenti az uralkodónak lemondását.

Közvetlenül ezután Boris Johnson járul az uralkodó elé, és bejelenti kormányalakítási szándékát, amellyel a királynő formálisan meg is bízza.   Johnson a 93 esztendős, 67 éve uralkodó II. Erzsébet királynő tizennegyedik miniszterelnöke lesz; az első Sir Winston Churchill volt.

(MTI)

Összesen 122 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2019. július 24. 10:59
AKKOR ITT BREXIT LESZ!
puszika
2019. július 24. 10:59
AKKOR ITT BREXIT LESZ!
Agnieszka
2019. július 24. 10:59
Az is lehet, h. a Sors egyszerűen rendet tesz és szembesít a következményekkel. A német vezetés két pusztító háborút robbantott ki.
Agnieszka
2019. július 24. 10:57
Valóban, de elképzelhetetlennek tartom, h. a britek valaha ránk fanyalodnának. Előbb fognak, hosszas kínlódás után kilépni. Ma már az látszik, h. az EU helyett jobb lett volna egy fölturbózott V4, plusz aki még velünk tartana. A fölturbózás alatt kizárólag a gazdasági szálak szorosra fonását értem. Még itt és így is sok lenne, ami szétfeszít. Mindig szíven üt, mikor lengyel élelmiszeipari termékkel találkozom, szerintem nagyon jók, de miért nem mi exportálunk mindenfelé? A teljesen rendezetlen gazdasági migráció plusz a katasztrofális népesedési helyzet az EU csődje, ami még nagyon sokba fog kerülni mindnyájunknak. Fura, h. a jólétbe mennyire bele lehet hülyülni. Az ember nem is hinné.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!