Szingapúr és az Arab-öböl példát mutat

2019. július 10. 15:22

Megoldást jelenthet Európának, ha itt is kiválasztják a politikailag és kulturálisan megfelelő országokat, amelyekből megbízható közvetítőkön keresztül kiválogatják az alkalmas személyeket.

2019. július 10. 15:22
Sayfo Omar
Demokrata

„Ahhoz, hogy egy külföldi munkavállalói vízumot kapjon az Arab-öböl valamely országában, már utazása előtt munkaszerződést kell felmutatnia. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a munkavállaló egy, az adott országban működő közvetítőcéggel szerződik le, az pedig miután felmérte, hogy az illető milyen munkakör betöltésére alkalmas, díjért cserébe kiközvetíti őt a munkaerőt kereső öbölbeli céghez vagy személyhez. Az állam előtt a munkaadó a munkavállaló szponzora (arabul: kafil) lesz, akinek a jóváhagyása nélkül a külföldi nem kereshet új munkahelyet – van, ahol még az országot sem hagyhatja el. Ha a munkaadó elégedett dolgozójával, meghosszabbíthatja a szerződését, máskülönben lejár a vízum, a munkavállalónak pedig távoznia kell az országból.

A legliberálisabb ilyen téren az Emírségek, ahol a szerződés lejárta után a munkavállaló új szponzor után nézhet előző főnöke jóváhagyása nélkül is. A szponzori rendszernek köszönhetően az államnak aránylag kis terhet jelentenek azok, akik vízumuk lejárta után illegálisan próbálnak maradni, mivel a hatósági fellépés költségét egyszerűen kiszámlázzák a kafilnak. A munkaadók ezért igyekeznek olyan megbízható közvetítőkkel dolgozni, akik kellőképp lekáderezik a munkavállalókat, és garanciát vállalnak arra, hogy azok nem okoznak gondot alkalmazójuknak.

Ez persze annak is köszönhető, hogy a kormányok jól megválogatták, mely országok polgárait látják szívesen, és kik előtt nyitják meg a hosszú távú maradás lehetőségét. Szingapúrban például a kínaiak előnyben vannak a malájokkal vagy indiaiakkal szemben. Az öbölországokban a közös nyelv, vallás és hasonló kultúra ellenére a szegényebb arab államok polgárai helyett inkább a pakisztániakat, bangladesieket és indonézeket részesítik előnyben, akiknél a nyelvi különbségek miatt nem áll fenn a beházasodás veszélye, vagy az, hogy a fennálló rendszerre és politikai elitre veszélyes vallási és ideológiai irányzatokat kezdenének terjeszteni.

A szingapúri és arab modell az európai munkaerőhiányra is megoldást jelenthet, ha hozzájuk hasonlóan az európai országok is kiválasztják a politikailag és kulturálisan megfelelő országokat, amelyekből munkaerőt kívánnak importálni, majd megbízható közvetítőkön keresztül kiválogatják az alkalmas személyeket. Utóbbiak így a mostani gyakorlattal ellentétben nem embercsempészeknek, hanem hivatalos közvetítőknek fizetnék ki a biztosítékként is szolgáló közvetítői díjat, amiért cserébe azok betanítják őket egy adott munkakör betöltésére, majd kiközvetítik a munkaadókhoz.

Amennyiben a külföldiekre szigorú törvények vonatkoznak, és szerződésük lejártával kötelezően hazatérnek, az integráció dilemmái fel sem merülnek. Emellett létrejöhet a fejlődő országok megsegítésének egy fenntartható módja. Mindezek előtt persze az európai kormányoknak szigorítaniuk kell az állampolgárság megszerzésének a feltételeit, hogy ne essenek újra abba a hibába, mint az 1960-as években.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bitrex®
2019. július 10. 21:15
Kösz Omar, de Európa köszöni megvan/meglenne muzulmán bevándorlók nélkül is. Semmi szükség nincs itt rátok.
Akitlosz
2019. július 10. 19:07
"A szingapúri és arab modell az európai munkaerőhiányra is megoldást jelenthet," 1. Nincsen munkaerőhiány. Csupán bérhiány van. Az arab öbölországok sem azért importálják a munkaerőt, mert nincsenek saját embereik, hanem azért, mert egy emirátusi polgár ugyan nem végez el annyiért olyan munkát, s talán nem is olyan minőségben.. 2. Európában teljesen más a "politikai kultúra". Innen még az illegális bevándorlókat, a jogsértőket sem távolítják el, tőlük is lehetetlen megszabadulni. Egy legális dolgozót SOHA nem távolítanak el, sőt állampolgárságot osztanak neki. Így ez a fenti lehetőség csak elvi, a gyakorlatban teljes képtelenség sajnos, hogy az európai országok a gazdag arab országok külföldi munkaerőkezelési gyakorlatát kövessék. Az ellenkezik "az európai értékekkel".
Akitlosz
2019. július 10. 18:59
„Ahhoz, hogy egy külföldi munkavállalói vízumot kapjon az Arab-öböl valamely országában, már utazása előtt munkaszerződést kell felmutatnia." Ez Európában is hasonlóképpen volt az EU tagság előtt. Ahhoz, hogy valaki Németországban dolgozhasson munkavállalási engedélyre volt szüksége. De ahhoz, hogy munkavállalási engedélyt kapjon szüksége volt munkahelyre. Tipikus 22-es csapdája szabályozás. A munkáltatóknak jó előre kellett (volna) írásban vállalniuk, hogy ha a külföldi majd egyszer talán valamikor később kap munkavállalási engedélyt, akkor ők aztán holtbiztos, hogy őt foglalkoztatják.
nyugatiszél
2019. július 10. 18:48
Majd megoldjuk kevesebb "munkaerővel" is. Az őseink is elvoltak valahogy anélkül, hogy idegenek 3 műszakban töltötték volna az árut a külföldi tulajdonban lévő hipermarketekben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!