Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

MCC-kerekasztal Londonban: A demokrácia melegágya a nemzetállam, a zöld őrület az új vallás

2019. június 25. 16:44

Joggal féltik az emberek a hagyományaikat, a szokásaikat és az életmódjukat, a demokrácia pedig a nemzetállam keretei közt tud a legjobban kiteljesedni – ez volt a tanulsága a Mathias Corvinus Collegium londoni kerekasztal-beszélgetésének, amelyen felszólalt Szájer József, Douglas Murray, egy volt izraeli tábornok, egy ausztrál újságíró és egy volt ausztrál külügyminiszter is. Mint elhangzott: a nemzetellenes uniós személyiségeket az iszlamisták hasznos idiótáknak nézik. Tudósításunk.

2019. június 25. 16:44
Szilvay Gergely
Szilvay Gergely

Olyan korban élünk, ami prosperálóbb, gazdagabb és egészségesebb, mint bármikor korábban, s ez részben a globalizációnak köszönhető. Vajon miért vannak, akik mégis elégedetlenek? – ezzel a kérdéssel vezette fel a Mathias Corvinus Collegium londoni, a nemzeti szuverenitásról szóló, a patinás Royal Horseguards Hotelben tartott kerekasztalbeszélgetését június 25-én, hétfő délután Alexander Downer volt ausztrál jobboldali külügyminiszter, aki 1996-2007 közt, a leghosszabban ebben a pozícióban szolgáló politikusként vezette hazája diplomáciáját. A beszélgetést Surányi Fanni, az MCC nemzetközi kapcsolattartója moderálta.

Kapitalizmus és nemzeti hagyományok

Downer kifejtette: a modern kapitalizmusban ha egy vállalkozás eredménytelen, nem termel profitot vagy egyenesen veszteséges, akkor bezárják. Ez gazdasági szempontból teljesen érthető. Ám számos nemzet félti a globalizációtól a hagyományait, szokásait, az életmódját. Számukra egy-egy gazdasági szempontból indokolható módon bezárt gyár vagy vállalkozás a nemzeti büszkeségen esett sérelmet vagy épp a mindennapok szokásainak, bevett rítusainak végét is jelentheti. 

Ugyanígy vannak a szabályozatlan, tömeges migrációval: ugyan vendégszeretőek, de ha azt látják, hogy szokásaikat és életmódjukat veszélyeztetik a bevándorlók, akkor nagyon keményen ellen tudnak állni. A globalizáció és integráció tehát jó lehet a gazdaságnak, de gyakran nem tesz jót a nemzeti büszkeségnek, a hagyományoknak, a bevett, megszokott életmódnak. 

A feladat tehát az – vázolta Downer –, hogy ha lehet, valamiképp ki kell békíteni a globalizációt és a kapitalizmust a nemzeti büszkeséggel és a nemzeti hagyományokkal. 


 

Hozzátette: „ausztrál vagyok, és látom, hogy az EU számos intézkedése nem reagál az épp folyó ideológiai vitákra”. Épp ilyennek gondolja a volt ausztrál külügyminiszter az EU migrációs politikáját. Ráadásul – tette hozzá – a migrációs politika nemzetek ellenében való alkalmazása nem pusztán választási vereséget hoz, hanem a politikai stabilitást is veszélyezteti, valamint utat enged a szélsőségeknek. 

Fontos tehát – mondta –, hogy ne sértsük meg senkinek a nemzeti büszkeségét. Downer megjegyezte: az amerikai baloldal – a Demokrata Párt – mai politikája támogatja az identitáspolitikát, amely mindenféle csoportokra szeleteli fel a társadalmat. Az ilyen megosztással szemben azonban épp a nemzeti egység építésére lenne szükség.  Az nem megy, hogy például azt mondjuk a keresztényeknek, hogy a ti álláspontotok ettől kezdve politikailag nem korrekt és így nem fogadható el. 


Alexander Downer

A nemzeti gondolat eredendő jósága

Izraelben valamiért a nacionalizmus nem valami eleve gonosz dolog – jegyezte meg Douglas Murray, a Spectator című brit konzervatív hetilap vezető szerkesztője, az Európa furcsa halála című kötet szerzője (a kötetről írtunk recenziót, és a szerzőt is bemutattuk). Mint mondta: a nacionalizmus ügyében nem bízhatunk a németekben. Azt mondják az EU-ban, hogy a nacionalizmus okozta a háborúkat. Ez azonban csak részben igaz, hiszen korábban okozott háborút a vallás és még sok minden más is. Bármi elromolhat, rossz útra tévedhet – mutatott rá Murray –, de ez nem szükségszerű. 

Szájer József, a Fidesz európai parlamenti küldöttségének vezetője megjegyezte: az izraeli Yoram Hazony nacionalizmusról szóló, nemrég megjelent könyve nemrég még unalmasnak és közhelyesnek számított volna, de ma már nem az. Hozzátette: ma divat azt mondani, hogy ne legyünk kiemelkedőek, inkább legyünk középszerűek, nehogy valaki megsértődjön – azaz a középszerűség kultúrája épül.

Európa például saját különlegességét, sajátosságait tagadja, mióta nem került bele a kereszténység a az EU alkotmányába – tette hozzá.
Szájer József szerint Közép-Európa azért sajátos Nyugat-Európához képest, mert a kommunizmus alóli felszabadulás a nemzeti érzés nevében ment végbe. A politikus rámutatott: Szent II. János Pál pápa is írt a nemzetek fontosságáról. Mi tudjuk, mi a nemzeti érzés, mert nemrég még harcoltunk érte; így aztán képesek vagyunk értékelni.

Iszlamizmus és populizmus

Yosef Kuperwasser volt tábornok, egy izraeli agytröszt, a Jerusalem Center for Public Affairs vezetője rámutatott: a legtöbben nem tudják, mi a populizmus, csak egyszerűen elítélik; illetve nekik az a populizmus, amit az általuk nem kedvelt politikai erők mondanak. 

Mint mondta: „számomra a nacionalizmus nagyon természetes”; a nemzetállam pedig olyan politikai entitás, ami a közjót szolgálja, tagjait pedig összeköti a közös föld, a közös kultúra és a közös nyelv. S az emberek azért képesek ezért harcolni, mert fontos számukra a csoporttudat. 


Yosef Kuperwasser

Emlékeztetett: a nemzeti gondolatnak nem csak a globalizáció az ellensége, hanem az iszlamizmus, ami egy iszlamista nemzetet akar létrehozni. Az iszlám Állam szeretné megvetni a lábát Európában, így a nacionalizmus-ellenes európaiak számukra hasznos idióták. Hozzátette: a nacionalizmus nem feltétlen ellentétes a liberalizmussal, hiszen nemzeti keretek közt is lehet liberális elveket vallani és liberális életet élni és támogatni például az emberi jogokat; a veszélyes az, ha az emberi jogokat a nemzetállammal és a nemzettel szemben fogalmazzuk meg.

A demokrácia melegágya a nemzetállam

Gregory Sheridan ausztrál újságíró, a The Australian egyik szerkesztője, a God Is Good For You című könyv szerzője megjegyezte: Kína és az ázsiai kis tigrisek a nemzeti büszkeségre építenek. Ausztrál és dél-ázsiai szempontból fantasztikus, hogy az európaiak mennyire hagyják, hogy megnyirbálják nemzeti szuverenitásukat; ezzel minden normális ember tisztában van a világon, kivéve a politikai szakértők szűk elitjét. A demokrácia melegágya a nemzetállam – mutatott rá Sheridan. 

Douglas Murray kifejtette: elképesztő, hogy egyes lapok szerint a Cambridge Analytica miatt van brexit, nem pedig azért, mert a britek így döntöttek. Az örökké egyre jobban integrálódó unió ideje lejárt, mivel eljön a pont, amikor annyira erős az unió, hogy elveszti a kapcsolatos a közzel – tette hozzá. Például a Brüsszelbe küldött bürokraták, biztosok nem vonhatóak felelősségre az őket delegáló nép által. Ezért van az, hogy felülről megmondják, mely pártok az elfogadhatóak egy  választáson és melyek – a „populisták” – nem. Azaz a kérdés gyökerénél – állította Murray – a demokrácia problémája van.


Douglas Murray

Szájer József hozzátette: az uniós jogot állandóan átírják, felülírják az EU-s felsővezetők konszenzusára hivatkozva. S ha például jogi vitája van egy országnak az Európai Bizottsággal, kicsi esélye van nyerni, mivel az esetek 80 százalékában az Európai Unió bírósága a bizottság kedvére ítél; ez tehát a bizottság házibírósága. Viszont – fogalmazott – ha a mosógép elromlik, először megpróbáljuk megjavíttatni, ahelyett, hogy kidobnánk.    

Provokatív gyengeség

„Mindig ideges leszek Brüsszelben, amikor meghallom, hogy minden korábbi rossz a nemzeteknek köszönhető, és az EU majd ezeket kiküszöböli” – mondta Szájer, hozzátéve: az EU szabad és egyenlő nemzetek együttműködéseként indult, és nem akart birodalom lenni. Addig jól is működött, míg szabad nemzetek együttműködéseként dolgozott, s azóta van vele baj, mióta a nem megfelelően viselkedő tagokat megpróbálja jó óvóbácsiként a „megfelelő” irányba terelni. Hozzátette: amíg Magyarországon olyan kormány volt, ami mindig igent mondott Brüsszelnek, az EU-nak nem volt problémája velünk, de ha nemet is mondott, mint a mostani magyar kormány, akkor fekete bárányok lettünk a szemében. Szájer érdekes párhuzamot hozott fel: Sztálin legnagyobb problémája Jugoszláviával az volt, hogy megmutatta a komcsi országoknak, hogy más kommunizmus is van; s ez a problémája Brüsszelnek velünk is.

Kuperwasser rámutatott: az EU valójában nem előzi meg a háborút; hanem extrém gyengeséget mutat, tudatos vaksággal arra nézve, mi történik a világban; s ezt a gyengeséget és konfliktuskerülést az olyan erők, mint az iszlamizmus, kihasználják.  

Sheridan is ráerősített: a gyengeség provokatív a nemzetközi rendszerben. Mint elmesélte: Dél-Ázsia ugyanolyan problémákkal küzdött, mint Európa, és a térség együttműködési szervezete pont azért lett életre hívva, amiért az EU; de nem csináltak belőle uniót, hanem erős nemzetek egyeztető fórumaként üzemel.

A nemzetállamok, a Biblia és a zsidó-keresztény örökség

Duglas Murray megjegyezte: már a zsidó-keresztény kifejezés is vitatott lett. Ugyanis ma divat mindent megkérdőjelezni, legyen szó filozófiáról, vallásról, régi bizonyosságokról, mindent karanténba zárnak és nem bíznak semmiben.

Szájer József úgy fogalmazott: a nemzetállam és a nemzeti gondolat ellenségei ugyanazok, akik a vallás, a kereszténység, a hagyományos gondolkodás és a konzervativizmus ellenségei. A politikus hangsúlyozta: az EU-s alkotmány vitájakor a kereszténységet még mint tényszerű előzményt sem voltak hajlandóak megemlíteni a dokumentumban. 


Szájer József

Kuperwasser úgy vélekedett, hogy a vallás és az értékek nem azonosak. A vallási fundamentalisták szerint például csak a túlvilági boldogulásra kell koncentrálni, és ha valaki az evilági életet is élvezni akarja, az hedonista. 

Sheridan rámutatott arra, hogy a kereszténység nem specifikusan nyugati jelenség, hiszen virágzik Afrikában és Ázsiában is; a kínai kormány például nehezen tud vele mit kezdeni. Szerinte van egy paradoxon a nyugati identitás szívében: hogy egyetemesnek mondott igazságokra épül, amelyek ugyanakkor a gyakorlatban nyugatiak; másrészt a kereszténység is egyetemes, a nyugati civilizáció pedig a kereszténység gyermeke. Az ausztrál újságíró rámutatott: még a modern nyugati liberalizmus és szekularizmus is a kereszténységből fakad. A hagyomány és a kereszténység csak nyugaton azonos egymással, máshol ellentétesek. A liberalizmus viszont a gyökereink nélkül „megőrül”.

Douglas Murray leszögezte: szerinte az emberek végül úgy is amellett teszik le a voksot, azt választják, amit otthonnak hívnak. 

Kettős mércék

Az EU számos esetben kettős mércét alkalmaz – jelentette ki Szájer, azt hozva fel példa gyanánt, amikor a magyar kormány felső korhatárt szabott meg a bíróknak, ami felett nyugdíjba küldte őket; az EU jogellenesnek ítélte a szabályozást, kártérítést ítélt a bíráknak és vissza kellett őket venni korábbi munkahelyeikre. Amikor Olaszország hasonló törvényt hozott, azzal az EU-nak semmi baja nem volt – mutatott rá a politikus. 
Murray is felhozott egy kettős mércét, mert – mint mondta – elképzelhetetlen ignorancia az osztályrésze a kommunizmus bűneinek. Tudatában vagyunk a szélsőjobb veszélynek, de a szélsőballal nem vagyunk tisztában – vélekedett a Spectator szerkesztője.

Méregzöldek

A kerekasztal-beszélgetés vége felé szóba került Greta Thunberg és a zöld mozgalom is. Murray szerint kiválóan megszervezett zöld kommunikációval van dolgunk: ha ellenzed, amit mondanak, akkor hozzád vágják, hogy emberek halnak meg miattad, és hogy bántasz egy beteg kislányt. 

Sheridan hozzátette: „az új vallás a zöld őrület”, amit a nyugat iskoláiban tanítanak; s miközben Európa próbál egyre zöldebb lenni, a kínaiak tárt karokkal fogadják az innen emiatt hozzájuk áttelepülő ipart, a Földnek pedig így nem lesz jobb, s Európának sem feltétlen.  


Greg Sheridan

Miről szól a demokrácia?

A brexitre visszatérve Szájer József megjegyezte: a közép-európai országok, a visegrádi négyek hiányolni fogják az unióból Nagy-Britanniát, ami számos kérdésben a szövetségesük volt. Ugyanakkor a brexit megmutatta, hogy a szuverenitás még mindig kulcsfontosságú az európai országok számára. Csak az a kár, hogy így a föderalisták nagyobb túlsúlyban maradtak.

Sheridan úgy vélekedett: a demokrácia arról szól, hogy a szavazók eldöntik, a vagy b elképzelés a szimpatikusabb számukra, s amelyik nyer, azt megvalósítják; az EU-ban azonban az uniós szabályozások miatt ezt nem lehet megcsinálni, mivel azok annyira szűkítik a mozgásteret. Pedig „a demokrácia a saját körülményeid általi megmérettetés”.

A kerekasztal-beszélgetés utáni díszvacsorán vehettek részt a vendégek, melyet Tombor András, az MCC  alapítója nyitott meg, rámutatva, hogy az intézmény milyen fontos szerepet játszik határon innen és túl a tehetséggondozásban. Őt Trócsányi László igazságügyminiszter követte, aki kiemelte a számos ország által aláírt budapesti egyezményt, mint a regionális együttműködés kiváló példáját. Sir Michael Fallon volt brit védelmi miniszter és Graham Brady konzervatív parlamenti képviselő hangsúlyozták a Magyarországgal való jó brit kapcsolatokat és ejtettek pár szót a brexitről is. Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója a Bibliát idézve hangsúlyozta, hogy a saját magukkal meghasonló országok és népek nem állhatnak fenn tovább. Az estet Douglas Murray és Szalay-Bobrovniczky Kristóf londoni nagykövet rövid felszólalása zárta.

Fotók: MCC

 

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2019. július 06. 16:06
Minden amit esztelenül eltúloznak, az káros. De, hogy végre minden épeszü politikus lassan ráébred, hogy az a pálya amin eddig robogtunk, rossz irányba csalogat, az bizony nagyon jó. Se a korlátlanul szaporodó emberiság, se a természet korlátlan kizsigerelése, se a gazdaság korlátlan növekedésének állandó eröltetése, nem az ami az embereknek nyugodt, egészséges életet biztosíthat. Értelmes cél, csak egy kiegyensúlyozott létforma lehet, amiben minden tényezö annyi figyelmet kap, amennyi mindnyájunk érdekét szolgálja.
Világpanoráma
2019. június 25. 20:32
Oroszország újra szavazhat az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében: https://vilagpanorama.hu/2019/06/25/oroszorszag-ujra-szavazhat-az-europa-tanacs-parlamenti-kozgyuleseben/
F.Szabó
2019. június 25. 20:07
Amikor az ember a nomád életmódról áttért a mezőgazdasági, majd az ipari termelésre, akkor ez megkívánt egy letelepedett életmódot, ami hatékony önvédelemmel párosul. Merthogy nagyon sok munkát, széleskörű közösségi erőfeszítést fektettek be később realizálható, de hosszútávú biztonságot nyújtó eredmény reményében, amit nem szabadott veszni hagyni. (Bizony, a befektetés nem a „befektető” pénzemberek sajátja. Mindenki befektet a saját munkájával a társadalom javára.) Tehát nagyon is természetes módon alakultak ki a nemzeti közösségek. A mezőgazdasági és ipari termeléshez szükséges széleskörű és eredményes együttműködés feltétele volt egymás megértése, az egyetértés, az összhangban lévő, összeegyeztethető végcélok. Ezt a közös nyelv használata, a hasonló értékrend, hasonló szokások és életmódok követése tették lehetővé. Hamis az a balliberális nézet, ami szerint a nemzet nem természetes, sőt nem is valós, csak elképzelt közösség, a modern kor mesterséges vívmánya.
toef36
2019. június 25. 20:02
Kiegészíteném: demokrácia csak nemzetállamban lehetséges, a demokráciák nemzetállamokban születtek - történelmi megközelítésben...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!