Trianon 99

2019. június 04. 10:33

Kilencvenkilenc problémát és veszteséget minimum felsorolhatnánk Trianon kapcsán a 99. évforduló napján. Talán össze is gyűjthetnénk őket.

2019. június 04. 10:33
Rajcsányi Gellért

Ma 99 éve írták alá a trianoni békeszerződést. Brutális amputálásokkal darabjaira szaggattak egy ezer éves, egységes és sokszínű politikai, gazdasági és kulturális régiót, amely épp egy példátlan, több évtizedes békés fejlődésen volt túl a háborús évekig bezárólag. 

Egymásra acsarkodó „nemzetállamok” jöttek létre a helyén, szokták mondani – bár nehezen érthető, hogy a megcsonkított Maradék-Magyarországon kívül Csehszlovákia, Románia vagy Jugoszlávia mégis hogyan is volt nevezhető nemzetállamnak. Persze igyekeztek úgy tenni az új országok új politikai elitjei. Meg is lett az eredménye a 20. század újabb konfliktusai, etnikai, kulturális és ideológia elnyomásai képében, a totális háborúig és a totalitárius rendszerekig.

1920-ban, mi, magyarok nyertünk némi függetlenséget, de sokkal-sokkal többet veszítettünk el. 

A nemzet egyharmadát. Fiume tengerérzését és kikötőszagát. Csíksomlyó kegyhelyét és ködös fenyveseit. Eperjes és Nagyenyed öreg iskoláit. Máramaros fából ácsolt és a Garam-vidék kőből épült ősöreg templomait. Kalotaszegi népi, vallásos feliratokat a templomfalakon. Kárpátaljai elfelejtett zsidó temetőket és délvidéki, szétlőtt templomtornyokat. Trencsén, Munkács, Hunyad várait. 

Meddig sorolhatnánk Trianonnal kapcsolatos veszteségeinket és problémáinkat?

Nem tehetünk mást, nem lehet mást tenni: emlékezni kell, beszélni kell, és napról napra, évről évre szőni össze azokat a szálakat, amiket belátás nélküli nagyhatalmak arrogáns vezetői és fogalmatlan diplomatái annak idején szétvagdostak.

Átadnám a szót kommentelőinknek: írják, írjátok meg, nektek milyen veszteségeket jelent Trianon, mi jut eszetekbe az 1920-as békeszerződésről, minek az elvesztése fáj a legjobban és mi az, ami most mégis reménnyel tölt meg?

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2019. június 08. 22:47
Más, de még Trianonról és a békesség kilátásairól: a magyar futball szurkoló buszok román köpésben ázó ablakai. Micsoda világ ez?
Agnieszka
2019. június 05. 08:58
Az idegeneknek, akik zsigerből gyűlölnek bennünket, úgy, ahogy vagyunk, való kiszolgáltatottság mély átélése már a határokon. Valaha Székelyföldre úgy lehetett vasútazni, h. volt a határon 1 óra szünet plusz Segesváron 6 óra várakozás az átszállásra. Cuki. A székelyudvarhelyi árvaház ügy. Az, h. semmire sincs pénz, amire kéne, de ortodox templomra mindig, akár néhány ott élő románnak, akik a rendőrök, katonák, főnökök, aki magyarok akkor sem lehetnének, ha véletlenül kedvet kapnának rá. Mostanában az erdővagyon gazdálkodásban különösen fájó a kiszolgáltatottság, a valaha volt tulajdonosok feje fölött. Az oktatásban a nyelvhasználat tudatos ellehetetlenítése, Erdély gazdasági kiszipolyozása. Egyáltalában, amit az oktatásban művelnek, az vérlázító, van európai ország kevesebb lakossal, mint erdélyi, székelyföldi, alapvető állampolgári jogaiban korlátozott magyar. Hogy román-magyar vitában magyar sohasem győzhet. A z igazán fájó, h. nemzetközi porondon sem, ezért is fontos Magyarország gazdasági megerősödése. Nem gondolom, h. reális lenne lakosságcsere, határ kiigazítás. A megoldás széleskörű, nagyvonalú autonómiák rendszere lenne, igen, ez bizonyos fokig hasonlít az állam az államban megoldásra, de mindig jobb, mint az állandósult román szupremáció, asszillációs nyomás, kontraszelekció a románok javára azzal együtt, amit ez az állami működés szül érzelmileg. 100 évig lehetett foglalkozás románnak lenni és így tovább, az elkobzott vagyonról, meggyilkolt, tönkretett életekről nem beszélve, ideje lenne román részről öntudatosan NEM igényelni tovább a másokét. Jobb lenne a békesség.
billwilson
2019. június 04. 21:22
ergé az ultrakonformista
rajgy
2019. június 04. 20:35
"............. belátás nélküli nagyhatalmak arrogáns vezetői és fogalmatlan diplomatái annak idején szétvagdostak..............." ?? Miért beszélnek "belátás nélküli" nagyhatalmakról? Aki belátást emleget, az feltételez valami alapvető jóindulatot. Elfelejtette a cikkíró, hogy a 44-es "kiugrást" is csak a maguk javára aknázták ki a nyugatiak? A magyarokra gondoltak, amikor 56-ban uszítottak, hogy harcoljatok tovább, vagy a hidegháborús propagandájukra? 98-ban a magyarokat védeni csalták be Magyarországot a NATO-ba, vagy Szerbia megbombázása miatt? (ahol magyarok is élnek.) Mindíg kihasználták nyugaton a magyarok naívságát mégis rohant a saját karrierje miatt Orbán hogy fogadja őt a Trump.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!