Varga Mihály: A családok költségvetése lehet a jövő évi költségvetés

2019. június 02. 10:15

A kormány családbarát, a népesedési folyamatok megfordítására törekvő költségvetést nyújt az Országgyűlés elé a jövő héten – mondta a Kossuth Rádióban Varga Mihály pénzügyminiszter.

2019. június 02. 10:15

Varga Mihály a családok költségvetésének nevezte a 2020-as büdzsét a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. 

A pénzügyminiszter kijelentette, a kormány családbarát, a népesedési folyamatok megfordítására törekvő költségvetést nyújt az Országgyűlés elé a jövő héten. Hozzátette, hogy hivatalosan még nem adtak nevet a 2020-ra készülő büdzsének, ugyanakkor az első jelek alapján nem áll messze a valóságtól, ha azt a családok költségvetésének is nevezik majd, hiszen sok olyan pontja lesz, amelyik a családoknak, a gyermeket vállalóknak és nevelőknek nyújt majd segítséget, biztonságot. 

Varga Mihály elmondta: a jövő évtől nagy segítséget jelent majd a kistelepüléseken élőknek, hogy az ingatlanok felújítása, bővítése, építése után – a számlával igazolt rész – ötmillió forintos áfatartalma visszaigényelhető lesz. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kistelepülési családi otthonteremtési kedvezményben (ismertebb nevén a falusi csokban) érintett területeken mintegy 30 millió forintos építkezési költségig vissza tudják igényelni az áfát. 

A pénzügyminiszter a 100 millió forint feletti árbevételű cégek jelentős kedvezményeként említette, hogy eltörlik az adófeltöltés december 20-i határidejét, így az érintett társaságoknak majd csak májusban, az adóbevallásuk elkészítésével egy időben kell megfizetniük teljes adójukat. A költségvetésnek a kedvező gazdasági mutatók alapján van lehetősége arra, hogy az adófeltöltésből származó 150-170 milliárd forinthoz csak öt hónappal később jusson hozzá – mondta Varga Mihály. A kedvező adatokra példaként említette a tavalyi 2,2 százalékos államháztartási hiányt, valamint az idei első negyedéves, a kormány optimistának nevezett várakozásait is túlszárnyaló, 5,3 százalékos gazdasági növekedését. 
 Szólt arról is, hogy a gazdaságvédelmi akciótervben a szociális hozzájárulási adó (szocho) 2 százalékponttal csökken, míg a kisvállalati adó 13 százalékról 12 százalékra mérséklődik.

Varga Mihály közölte: a fejlesztési célú adókedvezmény annak a lehetőségét teremti meg, hogy ne csak az 500 millió forintot meghaladó beruházásokat végrehajtó cégek, hanem a három év alatt 50-100 millió forintot fejlesztő kis- és közepes vállalkozások is hozzájuthassanak ilyen típusú adókedvezményhez.

 A miniszter megerősítette: a gazdaságvédelmi akcióterv 400-500 milliárd forintos segítséget jelent a gazdaság szereplőinek, és hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország meg tudja védeni az elmúlt időszak uniós átlag feletti gazdasági növekedésének eredményeit. 

A tárcavezető emellett megjegyezte azt is: míg 2010-ben Magyarországon volt a legmagasabb az adócentralizáció, addig mostanra a visegrádi országok élmezőnyébe került, és a jövőben is folytatni tervezik az adócentralizáció csökkentését. A kormány célja, hogy az adórendszer ne lefojtsa, hanem segítse a vállalkozások aktivitását – húzta alá Varga Mihály.

(MTI)

 

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
FOB
2019. június 20. 14:35
Nyugtass meg, hogy nem Pü minisztériumban, vagy a MNB-ben dolgozol.
Akitlosz
2019. június 02. 16:54
"A kormány célja, hogy az adórendszer ne lefojtsa, hanem segítse a vállalkozások aktivitását – húzta alá Varga Mihály." Szép cél. Ebben az életben nem érik meg ennek a célnak az elérését. Ahhoz adóparadicsommá kellene alakítaniuk az országot és azt ez a kormány soha nem fogja megtenni.
Akitlosz
2019. június 02. 16:52
"míg a kisvállalati adó 13 százalékról 12 százalékra mérséklődik." Akkor a nagyvállalati adó 0,12% lesz? Tekintve, hogy a multikkal csak század annyi adót fizettetnek, mint a magyar cégekkel, és még annyit is csak az EU tagság miatt. Lásd Mercedes meg a többi hasonló.
Akitlosz
2019. június 02. 16:50
"A kedvező adatokra példaként említette a tavalyi 2,2 százalékos államháztartási hiányt, " Az államháztartási hiány nem kedvező. Egy gazdálkodáshoz értő, felelős állam nem csinál hiányt. Főleg nem minden egyes esztendőben. Hiába megy állítólag jól a gazdaságnak az állami propaganda és a miniszter szerint, akkor is mindig csak hitelből képesek fenntartani az államot, csak az adóbevételeikből soha.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!