Nemzetközi Energia Ügynökség: Atomenergia nélkül nincs klímavédelem

2019. május 29. 18:12

A szervezet aggódik a német atomerőművek lekapcsolása, és az ezeket helyettesítő szénerőművek növekvő széndioxid-kibocsátása miatt.

2019. május 29. 18:12

Az atomenergia használatával való felhagyás a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint veszélybe sodorja a nemzetközi klímavédelmi célokat – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Az atomenergia jelenleg az egész világon a második legnagyobb széndioxid-mentes energiaforrás a víz után. Olyan iparosodott államokban, mint Amerika, az európai országok és Japán, az atom az elmúlt harminc évben pedig a legnagyobb széndioxid-szegény energiatermelő eszköz lett.

Németországban 2022-ben az utolsó erőművet is le kell kapcsolni. Az atomenergia nem számít elég biztonságosnak, és hiányzik annak a lehetősége is, hogy a sugárzó hulladék megfelelően lehessen tárolni – írja a lap. Az energiaszektor újra és újra jelezte, hogy a lekapcsolási folyamat miatt több szénerőművet kell működtetni, hogy az áram-alapellátás garantálva lehessen – ami miatt a német széndioxid-kibocsátás továbbra is viszonylag magas.

„Az atomenergia jelentősen hozzájárul a klímavédelemhez”

Az IEA aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a működő erőművek közül sokat hamarosan le kell kapcsolni, vagy azért, mert műszaki életidejük letelt, vagy politikaii, esetleg gazdasági okokból. Azok az államok, amelyek a nukleáris energiatermelésben látják a jövőt, szintén nem tettek eleget azért, hogy ezek a létesítmények megmaradhassanak – véli az ügynökség.

Ellenintézkedések hiányában 2025-ig az iparosodott országok nukleáris kapacitásuk egynegyedét, 2040-re pedig kétharmadát veszítik el. Ez viszont további 4 milliárd tonna széndioxid-kibocsátáshoz vezethet. Ez több mint négyszerese Németország éves kibocsátásának.

Az atomenergiát vissza kell helyezni a nemzetközi energiapolitika palettájára – követeli az IEA. Az atomenergia fontos hozzájárulása nélkül egyre nehezebb lesz teljesíteni az éghajlatvédelmi célokat – jelentette ki az IEA ügyvezető igazgatója, Fatih Birol. A megújuló energiaforrások és az energiahatékonyság mellett a nukleáris energia „jelentős hozzájárulást” adhat a klímavédelmi célok eléréséhez.

(FAZ)

 

 

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matesuszt
2019. június 04. 10:57
Ezzel kapcsolatban ajánlok mindenki figyelmébe egy bloggert, aki jókat szokott írni: https://atombiztos.blogstar.hu/2019/05/22/europara-es-a-vilagra-csak-az-atommal-var-zold-jovo/73403/
áfonya
2019. május 30. 02:35
Merkel a lignitbányákat megnyitotta , Európa közepén németek a környezetszennyezők ,no meg a két milliós szemétdomb termelő betolakodókkal , atomerőműveket leszerelik ... Erről hallgatnak .
Akitlosz
2019. május 30. 02:32
Az a legnagyobb baj ezekkel az atomerőművekkel, hogy kitűnő katonai célpontok. Az ellenség a paksi atomerűművet fogja kiiktatni először és számtalan támadási módszer közül választhat. Lehet szétbombázni, kommandós akciózni, de egy pendrive-on bevitt vírus is elég lehet vagy csak megakadályozni az áram elszállítását. És az országnak ezzel annyi is. Rendkívül kiszolgáltatottá és sebezhetővé teszi az országot, hogy egyetlen atomerőműre alapozzák az ország energiaellátását. Míg ha sok milliónyi napelem termeli az áramot a fogyasztás helyén vagy ahhoz közel, akkor az a rendszer gyakorlatilag sebezhetetlen.
áfonya
2019. május 30. 02:11
Klíma kampány nem volt más mint az euban a kommunista zöldek támogatása kampánya minél több szavazathoz jussanak , velük a liberálisok szövetségre lépjenek........ Senki se említette a német lignit bányák megnyitását az erőművekhez környezet szennyező Európa közepén...... vagy tabu....... még mindig a környezethez térve ,,, látjuk a betolakodók a másik környezetszennyezők a szemét dombok fővárosokban nagy városokban még hozzá vírushordozók vérbajos idegenek lepték el erről kéne beszélni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!