Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Akármilyen kompromisszumba nem megy bele a kormány

2019. április 23. 11:16

Brüsszel javaslata alapján a következő időszakban 320 euróról 260 euróra apadna az egy főre jutó támogatás. Interjú.

2019. április 23. 11:16
Vitályos Eszter
Magyar Nemzet

„Közeleg az európai parlamenti választás. Ennek eredménye hogyan hathat az uniós forráselosztásra?

A voksolás kimenetele nagymértékben befolyásolhatja a következő pénzügyi ciklust. Annyit már látunk az Európai Bizottság (EB) jelenlegi tervei alapján, hogy Magyarország ­uniós támogatása jelentősen, akár 24 százalékkal csökkenhet. Hazánkban az egy főre jutó uniós pénz mértéke most nagyjából 320 euró évente, amely az EB javaslata alapján a következő időszakban 260 euróra apadna. Jelenleg az összes operatív program körülbelül 9184 mil­liárd forintból gazdálkodik.

Mit lehet tenni?

Minden körülmények között kiállunk amellett, hogy a kohéziós politikát az azzal közvetlenül össze nem függő célokkal nem lehet összekötni, legyen szó akár a migrációról, akár a jogállamiságról. Öröm az ürömben, hogy a humán fejlesztések területe a mostaninál akár még nagyobb hangsúlyt is kaphat a teljes pénzügyi kereten belül. Fontos, hogy a tényleges sarokszámokról nem az Európai Parlament, hanem az Európai Tanács dönt majd.

Ez azt jelenti, hogy az Emberi erőforrás-fejlesztési operatív program (EFOP) még nyertes is lehet?

Akár. Így a következő, a 2021–2027-­es programozási időszakot ennek a fejlesztésére szeretnénk alapozni, amennyiben az Európai Szociális Alap forrásai jelentősen nem csökkennek. A mostani ciklusban közel 981 milliárd forint áll az EFOP-ban a rendelkezésünkre. Mivel az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) programjai nagyrészt ebből gazdálkodnak, a tárca által felügyelt területekre fordítható összegek nagyjából megegyeznek a mostani cikluséval. Ha pedig optimistán számolunk, akkor az 1000-1100 milliárdot is elérhetjük. Az biztos, hogy a költségvetés elfogadását semmiféle határidőhöz nem kívánjuk kötni.

Sem az új parlamenthez, sem a régi testülethez?

Nem. Orbán Viktor miniszterelnök úr többször is hangsúlyozta: ha Magyarország számára kedvező döntés születik, és a támogatás összege elfogadható, akkor mindegy, hogy a régi vagy az új testület hozza meg a döntést, mi azt bármikor elfogadjuk.”

Játsszon és nyerjen páros belépőt!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bástyaelvtárs
2019. április 23. 23:20
én nem bánnám ha csökken a pénz ha közvetlenül az uniós intézményektől lehetne lehívni és nem a magyar minisztériumok uniós pénzeket kezelő szervezeteihez kéne pályázni értük. Így több jutna a jónépnek, nem tudnák lenyúlni.
Akitlosz
2019. április 23. 19:29
"Hazánkban az egy főre jutó uniós pénz mértéke most nagyjából 320 euró évente, " Egy főre jut az összes és nem minden főre.
Pelso j.
2019. április 23. 19:14
"akármilyen kompromisszumba nem megy bele a kormány" Miféle kompromisszumról beszélsz, annyit adnak, amennyit akarnak. Ha meg semmit, legfeljebb odakanyarodik a békemenet... OV meg hangsúlyozta:ha a támogatás összege elfogadható, ..... mi azt bármikor elfogadjuk. - bámulatos stratégiára valló, államférfihez méltó állásfoglalás....:)
fogas paduc
2019. április 23. 11:38
Ha a kohéziós pénzek csökkennek, akkor a befizetéseink is?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!