„Az időt nem a naptárak, hódítók, politikusok mérik, hanem kisunokánk keze a kezünkben!”

2019. április 18. 16:29

Eltemettek minket külföldről is, belföldről is, de nem lett igazuk. Interjú.

2019. április 18. 16:29
Szerencsés Károly

„A nemzet fogalma a »nemzeni« igéből ered, nem véletlenül. De mi történik egy nemzettel, ha kezdi elfelejteni az élet továbbadásának ősi imperatívuszát?

 A kérdésben benne feszül a logikus válasz is, de szerintem csak azért se térjünk vissza a nemzethalál víziójához. Nagyon sokáig szinte meghatározta a magyar közérzetet, közgondolkodást ez a negatív érzés. Eltemettek minket külföldről is, belföldről is, de nem lett igazuk. Töretlen volt a nemzet életképessége, annak ellenére, hogy a jövőkép az elmúlt két évszázadban többször is megbicsaklott. Néha úgy érzem, hogy szükségünk is van ilyen megrázó, tragikus élményekre, mert akkor térünk észre; persze mégse gondolom, hogy nekünk Mohács, Világos, Trianon vagy újabb és újabb megszállás kellene. Talán e nélkül is észhez térünk, és ebben kulcsszerepe lehet a személyes példamutatásnak.

A történelemkönyvek minden esetben utalnak a demográfiai krízisre is hanyatló történelmi korszakokban, a birodalmak bukása kapcsán. Mennyire ok vagy következmény egy válságkorszakban a népességfogyás?

A népességfogyás minden civilizáció bukásában döntő szerepet játszott, amennyire tudom, az egyiptomi, maja és görög-római civilizáció esetében is így volt. De legalább ilyen fontos volt az egyes civilizációk belső meghasonlása, belterjes degenerálódása.

Sokan ennek konkrét jeleit látják ma Nyugat-Európában, Észak-Amerikában. És bizony kár lenne azt hinni, hogy ez a mai körülmények közepette határokkal megállítható. Ez csak a nemzetek mentális erejével állítható meg, annak alapja pedig az egészséges önismeret, önérzet, önbizalom.

A magyar nemzet történelme során miképp alakult a gyermekvállalási kedv? Milyen tényezőknek köszönhető, hogy annyi hányattatás után is itt él ez a rokontalan nemzet a Kárpát-medencében?

 A magyar nemzet több demográfiai krízist is átélt. A tatárjárás és a törökdúlás kiemelkedett ezek közül. Nem kizárólag »szaporodással«, biológiai eszközökkel próbáltuk pótolni a veszteséget – az nem lett volna elegendő –, hanem a nemzet küldetésének, nagyságának, jövőjének átélésével. Ennek fundamentuma a magyar kultúra volt, amely az európai magas kultúra nívóján fogalmazta meg a táncokban, énekekben, mesékben a jövő, a szerelem és a gyermek szépségét – a kis falvakban, a palotákban, polgárházakban, kúriákban is. A nagy baj akkor következik be, amikor ezt a kultúrát, ezt a jövőképet veszítjük el. Nagy erők dolgoznak ezen, de mégse sikerülhet.”

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2019. április 19. 07:38
Hihetetlenül tisztán fogalmaz Szerencsés "Minden negatív folyamat megfordulhat, minden gondolat igazsággá nemesülhet, minden aljasság, önzés, hazugság lelepleződhet. A szabadság erkölcs nélkül, az élet, a kultúra, a nemzet védelme nélkül a pusztulás szabadságává válhat. Látjuk a társadalmi, nemi, szellemi degenerálódás jeleit körülöttünk. A világ túl kicsi lett, hogy a homokba dugjuk a fejünket..... A szerelem mámor, a gyermek a megtisztulás. Ránk fér most már egy kis megtisztulás, s ilyenkor minden idegszálunkkal a gyermek felé kell fordulnunk, azaz a jövő felé. A szerelem felé. A nihilisták csak a delíriumot ismerik, ezért nem győzhetnek."
koronaszepe
2019. április 18. 22:21
"A magyar nemzet több demográfiai krízist is átélt. A tatárjárás és a törökdúlás kiemelkedett ezek közül. Nem kizárólag »szaporodással«, biológiai eszközökkel próbáltuk pótolni a veszteséget – az nem lett volna elegendő –, hanem a nemzet küldetésének, nagyságának, jövőjének átélésével" Azért volt egy kis betelepítés is...
Onurisz
2019. április 18. 19:24
Csak halkan és magamnak mondom, hogy sajnos sikerülhet. Nem a divateszméktől tartok, mert ilyenek már régóta vannak és gyorsan változnak. Az iszlám mérge, a roncstársadalmak megállíthatatlan szaporodása és a felmelegedés (mindegy, hogy emberi tevékenység vagy a Föld életciklusa következtében) együtt elpusztíthatja a mi legfeljebb háromezer éves civilizációnkat. Jézus követői pedig errefelé nem szaporodnak, hanem régóta fogyatkoznak. A 'tudományunkban' sokáig bíztam, ám az idő, a tér és az 'ember' korlátait, úgy tűnik, nem lehet meghaladni. Egyre inkább egy sci-fiben érzem magam.
Szabó A. Imre
2019. április 18. 16:53
Meg kell tanítani a gyerekeket olvasni. Az értékes és igényes olvasmányok teszik a gyerekeket szellemileg igényes felnőttekké. Aki gyerekkorában belekóstol a magaskultúrába, azt már soha nem tudod levenni arról, eltéríteni attól. A magyar kultúra alapvetően irodalmi kultúra, a klasszikusainkon keresztül vezet az út kultúránk mélyebb rétegeibe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!